TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Panasonic Leica DG Summilux 9 mm F1,7 ASPH / Objektív, ktorý chcete

1

Bezzrkadlovky formátu micro 4/3 (alebo MFT) sú spoločným dielom spoločností Panasonic a Olympus, pričom objektívy pre tento formát vyrábajú aj ďalší výrobcovia ako Sigma, Samyang, Laowa a ďalší. Zatiaľ čo bezzrkadlovky Panasonic sú viac zamerané na video, Olympus svoje modely orientuje skôr na fotenie, aj keď pri oboch značkách sú možné obidve využitia. Podobne je to aj s objektívmi. Pochopiteľne, na fotenie môžete použiť v podstate každý objektív, pri použití na video sú tu však niektoré špecifiká. Je to predovšetkým tichý mechanizmus, takže nebude svojou prácou produkovať zvuky, ktoré by mohla kamera zaznamenať. Ďalej je tu plynulý chod zaostrovania aj pri ručnom ostrení a plynulá zmena clony bez skokov. Jeden z objektívov, ktoré takéto požiadavky spĺňajú, je horúca novinka v ponuke značky Panasonic, model Leica DG Summilux 9 mm F1,7 ASPH.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Znalcom problematiky je už z označenia jasné, že ide o širokouhlý pevný objektív s vysokou svetelnosťou F1,7. Má ohniskovú vzdialenosť 9 mm, keďže však ide o formát MFT, po prepočítaní na plný formát 35 mm filmu je jeho ohnisková vzdialenosť 18 mm.

To z neho robí veľmi širokouhlý základný objektív, vhodný na fotografovanie krajiniek, mestských záberov a blízkych scén. Využíva rektilineárnu optiku, čo znamená, že napriek širokému uhlu nejde o takzvané rybie oko, ale optika koriguje skreslenie línií. Optická sústava je zložená z 12 prvkov v 9 skupinách vrátane dvoch asférických šošoviek, dvoch šošoviek ED (Extra-Low Dispersion) a jednej šošovky UHR (Ultra High Refractive Index), ktoré minimalizujú aberácie a zabezpečujú vynikajúce rozlíšenie. Medzi kľúčové vlastnosti patria konštrukcia odolná proti prachu, striekajúcej vode a mrazu, ktorá vydrží náročné podmienky aj pri -10 °C, minimálna ostriaca vzdialenosť 9,5 cm, maximálne zväčšenie 0,25× a clona so siedmimi zaoblenými lamelami. Napriek nízkej hmotnosti a cene sa tento objektív môže pochváliť kovovým bajonetom, pričom ostriaci krúžok, tubus objektívu a neotáčavý závit 55 mm filtra sú vyrobené z kompozitného plastu. Panasonic Leica 9 mm F1,7 má hmotnosť iba 130 g a pri veľmi kompaktných rozmeroch je veľkosť závitu na filter rozumných 55 mm.


Vďaka širokému zornému polu a vysokej svetelnosti možno vytvárať pôsobivé snímky v interiéri

 

Najbližším konkurentom tak je Olympus M.Zuiko Digital ED 8mm f/1.8 Fish eye Pro s trochu širším ohniskom 16 mm a podobnou svetelnosťou, ale s takmer dvojnásobnou cenou, vyššou hmotnosťou aj rozmermi. Ja som objektív testoval na Panasonic Lumix DC-GH6, vrcholovom videocentrickom modeli pre formát MFT, ktorý vďaka 25 Mpx rozlíšeniu snímača a možnosti natáčania v rozlíšení 5,7K 30p do formátu Apple ProRes dokonale preverí kvality objektívu. Ten je špeciálne navrhnutý na natáčanie videa, takže objektív má systém interného zaostrovania (IF), využívajúci lineárny motorček, čo má za následok rýchle, presné a prakticky bezhlučné automatické zaostrovanie. Ostriaci krúžok pôsobí hladko, ale s dostatočným odporom. Škoda len, že nemá na koncoch rozsahu mechanické dorazy, ktoré by uľahčili preostrenie na nekonečno. Vďaka mechanizmu IF sa predná časť objektívu pri zaostrovaní neotáča, čo je veľmi užitočné, ak chcete používať napríklad polarizačný filter.

Okrem ostriaceho krúžka na tele nenájdete žiadne externé ovládacie prvky, čo možno odráža skutočnosť, že sa bude bežne používať na diaľku na gimbale alebo v drone. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti je na takéto použitie ideálny.

Objektív sa dodáva s tenkou plastovou clonou, ktorá sa uzamkne pootočením. Optické vlastnosti sú výborné. Chromatická aberácia sa prejavuje iba pri veľmi kontrastných scénach, no nie je príliš výrazná. Pri otvorenej clone sa vo svetlých scénach prejavuje mierna vinetácia, ktorú môžete potlačiť pri zvýšení clony asi o 3-4 stupne. Skreslenie línií je minimálne. Vďaka zaobleným lamelám clony má objektív veľmi príjemný bokeh. Ostrosť sa smerom k okrajom mierne vytráca, stále je však na vysokej úrovni.

Nový Panasonic Leica DG Summilux 9 mm F1,7 ASPH je vynikajúci širokouhlý objektív. Malé rozmery a hmotnosť v kombinácii s nízkou cenou a vynikajúcimi výstupmi z neho robia horúceho kandidáta na kúpu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rozmery a hmotnosť, kvalita obrazu, presnosť zaostrovania
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Konštrukcia objektívu: 12 prvkov v 9 skupinách (2 asférické šošovky, 2 šošovky ED, 1 šošovka UHR), bajonet Micro Four Thirds, ohnisková vzdialenosť: f = 9 mm (ekvivalent 18 mm pri 35 mm fotoaparáte), typ clony: 7 lamiel clony / kruhová clona, maximálna clona F1.7, minimálna clona F16, najbližšia ostriaca vzdialenosť: 0,095 m/0,31 ft, maximálne zväčšenie: 0,25×/0,5× (ekvivalent 35 mm fotoaparátu), uhlopriečka zorného uhla: 100°, odolnosť proti prachu a striekajúcej vode, veľkosť filtra: φ55 mm, max. priemer približne φ60,8 mm, celková dĺžka: približne 52,0 mm, hmotnosť: približne 130 g (bez krytky objektívu, zadnej krytky objektívu a krytu objektívu)

Cena: 517 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Reňo za 217€ ho kúpim. Už si ho používal v redakcií. Tak mi ho strelíš lacnejšie? Monika :) reakcia na: Panasonic Leica DG Summilux 9 mm F1,7 ASPH / Objektív, ktorý chcete

14.11.2022 16:11
Monika:)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať