Herné šialenstvo október 2022

0

Nešťastný štart hry Overwatch 2 nepotešil fanúšikov

Štvrtého októbra sme dostali prístup k dlho očakávanému pokračovaniu tímovej akčnej hry Overwatch 2. Tento štart sprevádzalo veľké množstvo komplikácií – od padania serverov cez dlhé čakacie doby až po veľké množstvo chýb v hre. Nakoniec bol Blizzard nútený dvoch hrdinov stiahnuť z ponuky dostupných postáv. Konkrétne ide o Bastiona a Torbjörna a problémy sú späté s ich ultimátnymi útokmi. Pri Bastionovi bolo možné v určitom časovom okne poslať toľko rakiet, koľko vám dovolila rýchlosť vašich prstov, a tým bez problémov vybombardovať úplne celú mapu.

Táto postava bola úplne stiahnutá a momentálne si ju nemožno zahrať v žiadnom móde. V prípade Torbjörna bolo možné opakovaným stlačením ultimátneho útoku zdvojnásobiť jeho trvanie. S touto postavou si stále viete zahrať v Quick Play móde. Na druhej strane na rozdiel od predchodcu ide o free-to-play hru v beta verzii, takže tvorcovia majú stále čas a priestor na zlepšenie prvého dojmu. Ako ospravedlnenie za rôzne technické problémy a nepodarený štart hráči dostanú dvojnásobnú porciu skúseností a pri prihlásení sa do hry od 25. októbra do konca druhej sezóny navyše dostanú aj legendárny pirátsky skin Captain Reaper a talizman Health Pack, ktorý sa zavesí na zbraň. Čo sa týka zmien oproti pôvodnej hre, rozdiel nájdeme v novej kompozícii tímov, ktorá je 5v5 oproti pôvodnému 6v6. Menší počet hráčov znamená iné rozloženie tímových rolí a rýchlejšiu dynamiku zápasov. Okrem toho sa v rámci jedného tímu môže nachádzať iba jeden tank a niektorým postavám a triedam sa pridali, prípadne upravili rôzne schopnosti. Ďalšia veľká novinka je pridanie väčšieho množstva mikrotransakcií do hry. Tento krok nie je veľmi prekvapujúci, keďže hra je dostupná na stiahnutie bezplatne. V hre možno navštíviť obchod, v ktorom sa dajú kúpiť postavy, skiny či rôzne predmety. Dôležitá súčasť obchodného modelu je Battle Pass, v ktorom môžete získať skúsenosti na postupné levelovanie. Dostupná je bezplatná aj platená verzia Battle Passu, no Blizzard, samozrejme, rýchlosťou levelovania, ktoré ponúka v bezplatnej verzii, tlačí hráčov do kúpy platenej verzie. Overwatch 2 vo svojom súčasnom stave nepredstavuje pokračovanie hry, na ktoré veľa hráčov čakalo. Väčšina hry je identická s pôvodnou verziou – rovnaké mapy s rovnakými postavami, s totožnou grafikou, no verím tomu, že súčasťou ďalších sezón bude aj nový obsah. Na záver treba dodať, že novým free-to-play modelom hra otvorila svoje brány novým hráčom, ktorým má táto akčná tímová hra čo ponúknuť.

Podporované platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch

Novinka FIFA 23 je posledným výkopom v drese EA Sports

Po mesiacoch rokovaní o predĺžení spolupráce medzi dlhoročnými partnermi EA Sports a FIFA sme sa nedočkali úspešného konca. Práve preto je FIFA 23 posledným titulom v tejto úspešnej sérii. To však neznamená, že sa budeme musieť nadobro rozlúčiť s futbalovou simuláciou v podobe, ktorá je nám už roky známa. Budúci rok by sa mala predstaviť nová hra s názvom EA Sports FC a môžeme sa len tešiť, čo nové nám táto zmena prinesie. Aj napriek tomu, že spoločnosť EA už ďalej nebude spolupracovať so značkou FIFA, má zazmluvnených viac ako 300 klubov a líg po celom svete. Takže aj naďalej bude môcť používať názvy existujúcich súťaží a klubov a mená hráčov. Pozrime sa však na to, čo nové sa nachádza v poslednej futbalovej novinke.

V prvom rade ide o zlepšenú technológiu Hypermotion 2, s ktorou sme sa mohli stretnúť už v minulom roku. V praxi to prináša realistickejšie podané zápasy, čoho si asi najviac všimnete pri prihrávkach a strelách. Lopta nie je staticky prilepená ku kopačke hráča, ale pohybuje sa ako samostatný objekt a takisto aj všetky jemné gestá a mimiky sú zobrazené oveľa realistickejšie. Novinkou je aj kopanie rohov či priamych kopov, v ktorých sa dá zvoliť presnejší smer a typ strely. Okrem toho sa v rámci strieľania prepočítava šanca strely, ktorá sa následne ukáže v spomalenom zábere použitím technológie Hypermotion 2. Do popredia sa okrem toho dostáva aj ženský futbal, konkrétne je k dispozícii francúzska a anglická liga. Možnosti ženského futbalu sa v najnovšej hre značne rozšírili, a tak si môžeme zahrať za Chelsea či PSG v rámci priateľských zápasov, turnajov či dokonca sezónu. No, žiaľ, zatiaľ si tento tím ďalej nevieme zobrať. Ak sa rozhodnete hrať v online režime, narazíte na pomerne problémový kariérny režim, kde sa často aj napriek trénovaniu tímu nastupuje na ihrisko s praxou -1 a s neznámou morálkou. Vyhrať zápas je preto takmer nereálne a hráči sa po ihrisku pohybujú nemotorne, čo pôsobí až komicky. Kým táto chyba nebude opravená, je kariérny mód takmer nehrateľný. No keďže ide o posledný počin v sérii FIFA, verím tomu, že opravená verzia príde čo najskôr. V porovnaní s predchádzajúcou verziou sme nezaznamenali veľké zmeny, ale skôr drobné zlepšenia, ktoré potešia verných fanúšikov.

Podporované platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch

Nádherná puzzlovo-hororová novinka Scorn je adeptom na hru roka

Dlho očakávaný biomechanický horor Scorn konečne vyšiel a my sme sa mohli ponoriť do jeho temnej atmosféry. Určite nejde o typický horor, ktorý vás chce vydesiť jednoduchými taktikami, ako sú napríklad jump scares. Je to skôr horor, ktorý vás vydesí a pohltí a dokonca aj po jeho dohraní vás donúti zamyslieť sa, o čom vlastne bol. Z hry cítiť veľmi silnú dávku umenia a autori nechávajú hráčom obrovský priestor. Hra nemá žiadnu mapu, dialógy či iné typy pomôcok. Prostredie je plné votrelcov, príšer a hlavolamov, ktoré bude treba na ďalší postup vyriešiť.

Hra sa delí na päť aktov a každý jeden z nich zaberie približne dve hodiny. Každý akt predstavuje jednu veľkú hádanku, ktorá je porozdeľovaná do menších častí a až na záver vám dáva zmysel ako celok. Počas hrania skúmate okolitý svet plný nechutných postáv, s ktorými musíte interagovať aj napriek tomu, že vám to spôsobuje značné utrpenie. Okrem hádaniek sa v hre nachádzajú aj rôzne typy príšer a nepriateľov, s ktorými môžete bojovať alebo sa im budete snažiť utiecť. Boje boli dosť náročné a ťažkopádne. Počas celej hry máte k dispozícií len štyri typy zbraní, no munícia je naozaj veľmi vzácna. Osobne som väčšinou teda zvolila taktiku ústupu. Najväčší problém s bojovaním bol najmä v treťom akte, kde sa nachádza najakčnejšia sekvencia, ktorá môže dať človeku zabrať. Hra vás núti premýšľať, niektoré hádanky sú relatívne jednoduché a možno ich vyriešiť do pár minút. No pri tých komplexnejších treba často premýšľať nekonvenčne. Tým, ako je hra spracovaná a necháva v podstate celý priebeh na vás, som sa neraz dostala do situácie, v ktorej človek len blúdi a nevie, ako ďalej. Toto trápenie a bezcieľne blúdenie v hre bolo pre mňa pomerne frustrujúce, najmä zo začiatku hrania. Osobne mi v hre chýbalo viac akcie, no to pravdepodobne nie je cieľom tejto hry. Takže pokiaľ vás láka hororová atmosféra plná náročných hádaniek, určite si nenechajte ujsť túto novinku. A ak patríte medzi fanúšikov biomechanického umenia a umelcov ako H. R. Giger, vizuálny štýl tejto hry vás určite nadchne. No treba podotknúť, že hra je určená skôr pre silnejšie povahy. Výhodné je, že je súčasťou predplatného Xbox Game Pass, takže si ju viete v rámci toho vyskúšať aj sami.

Podporované platformy: PC, Xbox Series X|S

Zobrazit Galériu

Romana Pätoprstá

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať