Päť dôvodov na optimistizmus v oblasti klimatického pokroku

Technológie
0

Klimatické katastrofy, rekordne vysoké hladiny CO2 v atmosfére a pomalý postup pri plnení globálnych klimatických cieľov dávajú málo dôvodov na optimizmus. Pesimizmus však plodí nečinnosť, a preto je dôležité nestratiť zo zreteľa skutočný pokrok, ktorý sa teraz deje. Tu je päť spôsobov, ako sa opatrenia v oblasti klímy posunuli v roku 2022 vpred.

ENERGIA Z OBNOVITEĽNÝCH ZDROJOV BY MOHLA DO ROKU 2025 CELOSVETOVO PREDBEHNÚŤ ENERGIU Z UHLIA
Energetická kríza, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine, viedla krajiny ako Nemecko k urýchleniu plánov na zvýšenie výroby veternej a solárnej energie. Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá, že v nasledujúcich piatich rokoch by svet mohol pridať toľko novej energie z obnoviteľných zdrojov ako za posledné dve desaťročia, čím by sa celková globálna kapacita takmer zdvojnásobila. To je o 30 % viac, ako agentúra predpokladala minulý rok.

Obnoviteľné zdroje sú teraz na ceste k tomu, aby do začiatku roka 2025 predbehli uhlie ako najväčší zdroj elektrickej energie na svete. Stále však existujú veľké výzvy. Vojna totiž urýchlila aj nové projekty v oblasti fosílnych palív a iné oblasti energetickej transformácie sa vyvíjajú pomalšie. Napr. pri tempe, akým Spojené kráľovstvo inštaluje tepelné čerpadlá do starých domov, by modernizácia trvala 600 rokov.

V USA PRIJALI NAJAMBICIÓZNEJŠÍ ZÁKON O KLÍME V HISTÓRII
Zákon o znížení inflácie, ktorý bol v Spojených štátoch podpísaný v auguste, odštartoval nové výdavky vo výške 370 miliárd dolárov na daňové úľavy a stimuly na podporu energetickej účinnosti, obnoviteľných zdrojov energie, elektrických vozidiel, ochrany lesov a ďalších opatrení v oblasti klímy. Už teraz pomáha spoločnostiam zaoberajúcim sa klimatickými technológiami rásť rýchlejšie, ako by inak rástli. Ako príklad možno uviesť ONE, novú spoločnosť vyrábajúcu batérie pre elektrické vozidlá, ktorú založil bývalý inžinier spoločnosti Apple a ktorá stavia továreň v Michigane v hodnote 1,6 miliardy dolárov a má začať testovať svoje technológie s veľkými automobilovými spoločnosťami.

Zákon by mohol pomôcť znížiť emisie v USA do konca desaťročia približne o 40 %. V spojení so štátnou politikou a federálnymi normami znečistenia možno dosiahnuť vládny cieľ znížiť emisie o polovicu do roku 2030, uvádza nezisková organizácia Energy Innovation.

ELEKTRICKÉ VOZIDLÁ SA STÁVAJÚ HLAVNÝM PRÚDOM
Predaj elektromobilov dosiahol v minulom roku rekordnú úroveň a stále rastie. Takmer 10 % nákupov nových automobilov na celom svete predstavujú v súčasnosti elektrické alebo hybridné vozidlá. V Nórsku sa dokonca toto číslo vyšplhalo na viac ako 90 %. V USA sa na jar tohto roku objavil model F-150 Lightning od spoločnosti Ford, ktorý pomohol presvedčiť novú skupinu vodičov, aby prešli na elektrický pohon.

Jedna z analýz naznačuje, že v USA dosiahli kľúčový bod zlomu v predaji elektrických vozidiel, keď sa ich používanie začne rýchlo rozširovať, podobne ako sa smartfóny rýchlo zmenili z relatívnej vzácnosti na všadeprítomné. Buduje sa nová sieť nabíjačiek pre elektromobily, na cestách sa začínajú vo väčšom počte objavovať aj väčšie elektrické vozidlá – od elektrických dodávok až po elektrické školské autobusy. Pokrok by však mohol brzdiť nedostatok materiálov, ako je lítium, a výrobcovia musia zvážiť aj ďalšie potenciálne vplyvy ťažby týchto materiálov na životné prostredie.

ČORAZ VIAC MIEST SA SNAŽÍ O PLÁNOVANIE „15 MINÚT PEŠO“
Ak navštívite Paríž, zistíte, že ulice, ktoré boli pred desiatimi rokmi plné áut, sú teraz plné bicyklov. Primátorka Anne Hidalgová si stanovila cieľ urobiť z neho „15-minútové mesto", v ktorom každý človek žije v dosahu 15 minút chôdze alebo jazdy na bicykli od každodenných cieľov, ako sú práca a obchody s potravinami. Dá sa tak vyhnúť jazde autom, čím sa môžu znížiť emisie oxidu uhličitého aj miestne znečistenie ovzdušia.

Organizácia C40, globálna sieť miest, teraz spolupracuje s niekoľkými starostami na pilotných projektoch nových 15-minútových miest po celom svete. Aj mestá s väčším počtom áut, ako napríklad Cleveland v Ohiu, začínajú vyvíjať rovnaké úsilie.

NAJŤAŽŠIE DEKARBONIZOVATEĽNÉ ODVETVIA SA DAJÚ ĽAHŠIE RIEŠIŤ
Niektoré veľké zdroje emisií, ako napríklad priemyselné továrne, nemajú jednoduché technologické riešenia na zníženie znečistenia ovzdušia. Vlna nových startupov však začína dokazovať, čo všetko je teraz možné. Ich úsilie siaha od nových spôsobov výroby betónu bez emisií až po výrobu leteckého paliva z CO2. Továreň vo Švédsku začína vyrábať malé série ocele bez fosílnych palív; tento mesiac bol uvedený na trh prvý spotrebný produkt vyrobený z tohto materiálu – hodinky.

Iné startupy vyrábajú uhlíkovo negatívne chemikálie, plasty na báze CO2 a produkujú mikróby, ktoré môžu pomôcť nahradiť hnojivá na farmách. Napriek dosiahnutému pokroku je naliehavo potrebné postupovať rýchlejšie a to, čo sa stane v nasledujúcich piatich rokoch, bude rozhodujúce pre to, či svet dokáže splniť dlhodobé ciele v oblasti klímy.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať