Budúcnosť prinesie úplne nový typ počítačov, ktoré sa budú pestovať a postupne dospievať

Technológie
0

Formy strojového učenia a umelej inteligencie prinesú revolúciu v počítačových systémoch, nový druh spojenia hardvéru a softvéru, ktorý umožní vložiť AI hoci aj do hriankovača, uviedol priekopník AI Geoffrey Hinton na tohtoročnej konferencii Neural Information Processing Systems (NeurIPS) v New Orleans. Budúce počítačové systémy budú podľa Hintona „neuromorfné“ a budú „smrteľné“, čo znamená, že každý počítač bude úzkym spojením softvéru, ktorý predstavuje neurónové siete, s hardvérom, ktorý je chaotický v tom zmysle, že má skôr analógové ako digitálne prvky, ktoré môžu obsahovať prvky neistoty a môžu sa časom vyvíjať.

„Budeme robiť to, čo nazývam smrteľnými počítačmi, kde sú znalosti, ktoré sa systém naučil, a hardvér neoddeliteľné,“ povedal Hinton. Tieto smrteľné počítače by sa podľa neho mohli „pestovať“ čím by sa zbavili drahých tovární na výrobu čipov. „Ak to urobíme, môžeme použiť analógový počítač s veľmi nízkou spotrebou energie, môžete mať bilióncestný paralelizmus s použitím vecí, ako sú memristory pre váhy,“ povedal s odkazom druh experimentálneho čipu starý desaťročia, ktorý je založený na nelineárnych obvodových prvkoch. „A takisto by ste mohli pestovať hardvér bez toho, aby ste poznali presnú kvalitu presného správania rôznych bitov hardvéru.“

Nové smrteľné počítače nenahradia tradičné digitálne počítače, povedal Hilton na konferencii NeurIPS. „Nebude to počítač, ktorý má na starosti váš bankový účet a presne vie, koľko máte peňazí.“ Bude sa používať na niečo iné. „Bude sa používať na vloženie niečoho ako GPT-3 do vášho hriankovača za jeden dolár, takže pri spotrebe niekoľkých wattov sa môžete s hriankovačom porozprávať.“ Jednou z prekážok pri budovaní nových analógových smrteľných počítačov je podľa neho to, že ľudia lipnú na spoľahlivom spúšťaní určitého softvéru na miliónoch zariadení.

„Každý z týchto mobilných telefónov by musel začínať ako detský mobilný telefón a musel by sa naučiť, ako byť mobilným telefónom,“ vysvetlil. „A to je veľmi nepríjemné.“ Hinton sa domnieva, že aj inžinieri, ktorí sú najšikovnejší v danej technológii, sa budú len pomaly vzdávať paradigmy dokonalých, identických nesmrteľných počítačov zo strachu z neistoty. Dôvodom je naša pripútanosť ku konzistencii a predvídateľnosti. Chceme, aby analógový hardvér robil zakaždým to isté.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať