ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Päť nových technologických trendov, ktoré pomôžu zmazať hranice medzi ľuďmi a strojmi

0

Hype krivka rodiacich sa technológií tento rok opäť odráža viac ako 2 000 technológií na všetkých ostatných hype krivkách publikovaných spoločnosťou Gartner. Sama potom zahŕňa vybraných 35 technológií, ktoré odhaľujú päť nových technologických trendov, ktoré pomôžu zmazať hranice medzi ľuďmi a strojmi. Rodiace sa a postupne dospievajúci technológie, ako je AI, umožní podnikom, aby boli všadeprítomné, vždy dostupné a pripojené k obchodným ekosystémom.

Hype krivka rodiacich sa technológií pre rok 2018

Hype krivka rodiacich sa technológií a rad ďalších hype kriviek zostavených pre tento rok podľa analytikov Gartner naznačujú päticu nastupujúcich technologických trendov, ktoré budú formovať svet biznisu a s ním i celú spoločnosť. Sú to:

Demokratizovaná AI (Democratized AI)
Technológie patriace pod súhrnné označenie AI (umelá inteligencia) budú do desiatich rokov doslova všade. Tým, ktorí ich nasadia ako prvý, umožní lepšie sa prispôsobovať novým situáciám a riešiť úplne nové úlohy. Postupom času sa však tieto technológie stanú bežné a dostupné najširším masám - demokratizované. Trendy a fenomény, ako sú cloud, tvoriace ("maker") komunity a open source, nakoniec dostanú AI do rúk skutočne všetkých.

Digitalizované ekosystémy (Digitalized ecosystems)
Rodiace sa technológie vyžadujú revolučnú zmenu v samotných základoch, ktorá umožní poskytnúť potrebný objem dát, vysoký výpočtový výkon a všadeprítomnosť podporných ekosystémov. Posun od škatuľkovanej technickej infraštruktúry, k platformám podporujúcim ekosystémy, vytvára podmienky pre úplne nové obchodné modely prepájajúce ľudí (používateľa, zákazníkov) a technológie.

Samoobslužné biohackovanie (Do-It-Yourself Biohacking)
Počas budúceho desaťročia vstúpi ľudstvo do "transhumánnej" éry - biológiu bude možné "hacknúť" v závislosti na životnom štýle, záujmoch a zdravotných potrebách. Biohacking bude zrejme nadobúdať štyri podoby: Technologické rozšírenie, Nutrigenomika, Experimentálna biológia a "drsné" biohackovanie. Otázkou pochopiteľne zostáva, ako ďaleko bude spoločnosť ochotná zájsť pri prijímaní týchto postupov a aké etické otázky sa v súvislosti s nimi objavia.

Transparentne pohlcujúce zážitky (Transparently Immersive Experiences)
Technológie budú stále viac orientované na používateľa - a to až do tej miery, že sa začnú stierať hranice medzi ľuďmi, organizáciami a vecami. Pôjde o technológie, ktoré rozšíria a umožnia inteligentné prostredia doma, v práci a na rade ďalších miest.

Všadeprítomná infraštruktúra (ubiquitous Infrastructure)
Infraštruktúra už nie je kľúčom k dosiahnutiu cieľov organizácie. Nástup masového využívania cloudových služieb v ich nespočetných podobách už dnes umožnilo neustále dostupné, fungujúce a neobmedzené infraštruktúrne výpočtové prostredia.

Zobrazit Galériu

KPC-Group

Všetky autorove články
clovek robot buducnost technológie AI umelá inteligencia Digital dáta Cloud

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať