SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Päť spôsobov, ako môže súčasné ľudstvo vyhynúť

Bezpečnosť
1

Až 99 percent druhov, ktoré žili na Zemi, vyhynulo. Mali by sme sa preto znepokojovať? Tu je päť spôsobov, ako môže ľudstvo skončiť podobne ako vták dodo (dront nelietavý).

  1. Syntetický vírus

Vzhľadom na milióny úmrtí, ktoré majú na svedomí prírodné vírusy (kiahne, chrípka, koronavírus, HIV, ebola), neprekvapuje, že odborníci považujú umelo vytvorený vírus za jednu z kľúčových existenčných hrozieb pre človeka. Prvý syntetický vírus bol vytvorený v roku 2002 a vzhľadom na to, že genómy viac ako 3000 vírusov sú dostupné online, môže byť len otázkou času, kedy bude nejaký zámerne vypustený.

  1. Výbuch supervulkánu

Erupcia supervulkánu (aký je napríklad pod Yellowstonom) by mohla vypustiť do ovzdušia také množstvo popola, že by zablokoval Slnko, čím by sa Zem dostala do doby ľadovej a postupne by vyhynulo obrovské množstvo druhov. Bez slnečnej energie, ktorá poháňa takmer všetky prírodné procesy, majú ľudia len malú šancu prežiť.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

  1. Umelá inteligencia

Odborníci odhadujú, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí dosiahneme umelú inteligenciu na úrovni človeka. No tým sa to neskončí: čoskoro bude umelá inteligencia oveľa inteligentnejšia a my nebudeme schopní pochopiť jej myslenie. Pravdepodobný výsledok? Nesmrteľnosť, ak sa nám podarí udržať našich digitálnych služobníkov zameraných na správne ciele. Alebo vyhynutie, ak sa nám to nepodarí.

  1. Jadrová apokalypsa

Počet krajín vlastniacich jadrové zbrane rastie. Akékoľvek významné použitie jadrových zbraní by malo podobný účinok ako výbuch supervulkánu – popol by zatienil Slnko. Jadrová zima v kombinácii s rádioaktívnym spadom by vyústila do sveta, kde, ako raz povedal bývalý sovietsky vodca Nikita Chruščov, „živí budú závidieť mŕtvym“.

  1. Odolnosť proti antibiotikám

Objavenie penicilínu v roku 1928 zmenilo svet: infekcia už nebola rozsudkom smrti, ale iba malou nepríjemnosťou. Nadmerné predpisovanie antibiotík v kombinácii s bežnou praxou mäsového priemyslu rutinne podávať antibiotiká zdravým zvieratám však viedlo k zvýšeniu počtu superbaktérií, ktoré sú odolné proti našim najsilnejším liekom. Rezistencia na antibiotiká oprávnene vyvoláva obavy u mnohých súčasných vedcov. Ak neobmedzíme ich používanie alebo neobjavíme nové zdroje liekov, budeme na rýchlej ceste späť do starých zlých čias.

Zdroj: sciencefocus.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

BlbyLacko aHubinsky reakcia na: Päť spôsobov, ako môže súčasné ľudstvo vyhynúť

17.8.2023 08:08
BlbyLacko aHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať