SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Patentové spory Applu môžu škodiť značke

0
Apple-2.jpg Analytik Kevin Rivette sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril, že nekonečné právne ťahanice nemusia spoločnosti Apple priniesť nič dobré. Patentová vojna bola súčasťou stratégie bývalého riaditeľa Steva Jobsa. Rivette, ktorý je právnym poradcom v oblasti intelektuálneho vlastníctva v spoločnosti 3LP Advisors, si myslí, že namiesto siahodlhých súdnych sporov by mal Apple začať licencovať svoje technológie, tak ako to robí vo svete počítačov IBM či Texas Instruments a v oblasti Androidu už aj Microsoft (zákulisné správy hovoria o tom, že napr. HTC mu platí za jeden predaný telefón s Androidom 5 USD).

Podľa Rivetta by mohol Apple vyberať asi 10 dolárov za každý predaný prístroj, ktorý využíva jeho patenty. Bola by to ľahká a bezprácna cesta k ďalším miliónom či miliardám. Peniaze však Apple až tak nepotrebuje, má ich predsa dostatok. No Steve Jobs sa kedysi vyjadril, že nechce získať miliardu dolárov, ale zničiť Android. Výhru pre Apple znamená zastavenie predaja a ovládnutie trhu.

Súdne spory však môžu byť pre spoločnosť kontraproduktívne aj z toho dôvodu, že by sa mohla odrezať od technológií, ktoré potrebuje (používa napr. čipy Samsungu). A napokon ju k licencovaniu môžu donútiť americké úrady, ako sa to stalo aj v prípade IBM.

Zdroj: http://www.theregister.co.uk/, http://www.bloomberg.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať