ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Patriot P300 (512 GB) / Aj najlacnejšie SSD M.2 musí byť bleskové

0

Novopečeným SSD Patriot posúva latku toho, čo táto firma považuje medzi modelmi pre rozhranie PCI Express za „základ“. Tým bolo doteraz úložisko pomenované Scorch, ktoré nahrádza P300. To už nevyužíva dve linky, ale pripojené je plnými štyrmi. Okrem toho, že sa zrýchľuje, je tu takisto vyššia cena zhruba o 20 %.

SSD s obyčajnou čiernobielou etiketou pôsobí jednoducho. Vidieť, že ani tentoraz sa nepriplácalo za nič, čo sa znamenite neprejaví na funkčných vlastnostiach. V takomto duchu je zvolený aj pamäťový radič Silicon Motion SM2263XT, ktorý nevyužíva vlastný DRAM buffer, ale časť vyhradeného priestoru systémovej pamäte. Úložný priestor sa rozkladá medzi štyri 96-vrstvové pamäťové čipy NAND TLC.


Detail odhaľujúci 4-kanálový radič Silicon Motion
– DRAM buffer na PCB nenájdete, P300 využíva HMB (host memory buffer)

Pozoruhodné je, že P300 by podľa papierových špecifikácií mal byť výrazne slabší než konkurenčné SSD WD Blue SN550, čo pre Patriot, zvyčajne vynikajúci najatraktívnejšími pomermi ceny k výkonu, príliš nesedí. A veruže výsledky testov s uvádzanými hodnotami rýchlosti sekvenčného čítania (1700 MB/s) a zápisu (1200 MB/s) naozaj nekorešpondujú – sú o poznanie lepšie. Takýto nesúlad sa síce často nevidí, no v prípade P300 výkon v syntetických testoch dosahuje viac než 1900 MB/s (čítanie), respektíve 1570 MB/s (zápis). Pri praktickom presune súborov je to o trochu menej, ale i zapisovanie rýchlosťou 1522 MB/s výrazne presahuje to, čo výrobca deklaruje. 


Zadná strana SSD Patriot P300

V zápise všetkých väčších súborov (nad 5 MB) P300 vo svojej cenovej exceluje a i pSLC cache so 66 GB je štedrá. Po jej prečerpaní však treba počítať s „dojazdom“ iba 180 – 250 MB/s. Takto pomaly sú bežne zapisované i menšie súbory (427 – 1235 kB). Výrazne rýchlejšie nie je ani ich čítanie (222 MB/s). V tomto smere je už cenovo ekvivalentný model WD aspoň trikrát rýchlejší. Manko P300 sa s väčšími súbormi postupne stráca a s veľkými súbormi už Patriot dosahuje dokonca lepšie výsledky.

P300 zaostáva aj pri viacvláknovom spracovaní maličkých (4 KB) blokov a čítanie je dokonca slabšie než pri výbehovom modeli Scorch. Podpriemerný je však i viacvláknový zápis. Výkon náhodného prístupu k 512 B je už, naopak, veľmi slušný a výraznejšie zaplnenie SSD (testované pri 75 %) má naň prekvapivo nízky dosah. Aj preto P300 dáva zmysel ako úložisko na OS.

„Výkon niekedy zakolíše, no do nízkorozpočtových počítačov je to i tak dobrá voľba s obdivuhodným zápisom.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vzhľadom na cenu špičkový výkon sekvenčného zápisu väčších súborov, vysoký výkon sekvenčného čítania väčších súborov, nízke zahrievanie (do 70 °C), väčší buffer pSLC
- Nižší viacvláknový výkon, prepad sekvenčného zápisu až na 200 MB/s

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 85 %
Výkon: 85 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyváženosť: 75 %
Celkovo: 81 %

Cena: 85 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať