SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Patriot Viper VP4300 (2 TB) / Vysoká kapacita, špičkový výkon

0

Viper VP4300 je ako nástupca VP4100 najvýkonnejšie SSD Patriotu s podporou PCI Express 4.0. Toto rozhranie podporovalo už VP4100, ale VP4300 posúva výkon na novú úroveň a špičkovo má výkon vyšší až o 50 %. To najmä vďaka 8-kanálovému radiču Innogrit IG5636, za ktorým stojí pomerne mladá spoločnosť. Aj preto je jeho popularita tak trochu v tieni najrozšírenejších radičov Phisonu.


Radič Innogrit IG5636, základ SSD Patriot Viper VP4300

Najvyšší výkon, ktorý sme namerali, zodpovedá rýchlosti 6589 MB/s. Ide o sekvenčné čítanie veľkých súborov. Zápis je pomalší a jeho medzigeneračné zrýchlenie je nižšie. Stabilný výkon sekvenčného zápisu „na jeden záťah“ si SSD drží zhruba do jednej tretiny svojej kapacity (780 GB). Tak ako aj pri konkurenčných SSD sú použité pamäte NAND typu TLC. Tie majú 96 vrstiev a osadené sú v štyroch puzdrách z obidvoch strán PCB.


SSD Patriot Viper VP4300 s kapacitou 2 TB

Výkon VP4300 je mimoriadne vysoký, ale na samotnom vrchole sú iné SSD (o trochu výkonnejší je aj WD Black SN850, ktorého test nájdete v septembrovom čísle). Na oplátku má však SSD Patriot vynikajúcu efektivitu. Rozhodne nejde o „prepálené“ SSD, ktoré sa bude zle chladiť. Spotreba končí na 5,5 W a zahrievanie sme v intenzívnej záťaži zaznamenali do príjemných 71 °C, respektíve 76 °C. Záleží na tom, ktorý z pribalených chladičov použijete.

V balení je hrubší „desktopový“ (s hrúbkou 6,3 mm) chladič, ale aj štvrťmilimetrový medený plátok do notebookov. Vo východiskovom stave je pritom SSD bez chladiča, aby ste mohli použiť chladič základnej dosky alebo notebooku. Takéto uvažovanie je ojedinelé (keď už SSD má chladič, býva napevno predinštalovaný), za čo si Patriot zaslúži pochvalu.


Okrem hliníkového chladiča do stolových počítačov
je v balení aj medený plátok na lepšie chladenie v notebookoch

Spotreba mimo záťaže a pri nízkej záťaži (typicky práca na webe) je takisto nízka (pod 1,6 W) a zahrievanie symbolické. V prvom rade však stále ide o SSD so špičkovým výkonom, vhodné do pracovných staníc, prípadne do veľmi výkonných herných zostáv.

 „Veľmi výkonné SSD vo formáte M.2, ktoré je vďaka nižšiemu zahrievaniu vhodné aj do notebookov.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový výkon: sekvenčného čítania, viacvláknový aj aplikačný, vysoká efektivita (výkon na watt) viacero chladičov v balení, veľký buffer pSLC
- Na Patriot slabší pomer cena/výkon

Hodnotenie: 9/10

Cena: 425 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať