SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Pentagon zakázal vojakom používať GPS v smartfónoch, hodinkách a fitnes náramkoch. Aby ich nepriateľ neodhalil

Technológie
0

Pentagon nedávno oznámil, že zakázal vojakom na zahraničných misiách používať GPS na smartfónoch, smart hodinkách, fitnes náramkoch a iných elektronických zariadeniach, ktoré by mohli odhaliť ich polohu. Nejde o úplný zákaz používania týchto zariadení, ale vyžaduje sa, aby geolokalizačný softvér bol v nich vypnutý.

„Funkcie geolokalizácie môžu odhaliť osobné informácie, miesta, aktivity a počty ľudí, čo by mohlo mať nežiaduce bezpečnostné dôsledky a znamenať zvýšené riziko pre ozbrojené sily a misie,“ uvádza sa v memorande ministerstva obrany.

Údaje získané tento rok z fitnes aplikácie Strava odhalili trasy cvičení používateľov na stovkách amerických vojenských základní v lokalitách ako Sýria, Irak a Afganistan. Strava je platforma na sledovanie kondície, používaná v nositeľných zariadeniach, ako je napr. náramok  Fitbit. Služba zverejnila začiatkom roka globálnu tepelnú mapu, ktorá obsahuje záznam o každej aktivite sledovanej prostredníctvom aplikácie vrátane aktivity zaznamenanej na amerických vojenských základniach.

Neskôr sa ukázalo, že Strava nebola jediná sledovacia aplikácia, ktorá odhalila polohu a činnosť amerických vojakov v zahraničí. Podobné informácie o používateľoch zverejnila aj aplikácia Polar Flow.

Nariadenie dáva veliteľom jednotiek mimo vojnových zón oprávnenie povoliť softvér GPS na zariadeniach v jednotlivých prípadoch po preskúmaní bezpečnostných rizík.

Je to ďalší krok v snahe Pentagonu čeliť formám elektronického boja, ktoré sa v posledných rokoch stávajú čoraz rozšírenejšími a snažia sa využívať závislosť americkej armády od technológií. Pred istým časom Pentagon inicioval aj zastavenie predaja telefónov Huawei a ZTE, dvoch najväčších čínskych technologických firiem, pre bezpečnostné riziká.

Zdroj: nytimes.com, mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon tablet notebook ochrana bezpečnosť GPS aplikácia Maps smart Watch

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať