Plávajúce solárne farmy na oceánoch vyrobia elektrinu pre milióny domácností

Technológie
0

Plávajúce solárne farmy sú solárne panely, ktoré sa inštalujú na povrch vodných plôch, ako sú jazerá a nádrže, s cieľom šetriť miesto na zemi alebo poskytovať elektrinu na odľahlých miestach. Teraz výskumníci začali vyvíjať spôsoby, ako umiestniť solárne farmy na hladinu oceánu, aby priviedli elektrinu na izolované miesta, ako je napríklad ostrovný štát Indonézia, kde viac ako milión ľudí nemá prístup k elektrine.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sa solárna energia stáva najlacnejšou voľbou pre výstavbu nových elektrární. Štúdia publikovaná minulý rok v časopise Nature zistila, že keby bolo 10 percent vodných nádrží planéty pokrytých plávajúcimi solárnymi panelmi, bolo by možné vyrobiť 4000 gigawattov elektriny, teda toľko, ako produkujú všetky elektrárne na fosílne palivá na svete.

Hoci solárne farmy môžu byť čoraz lacnejšie, stále zaberajú priestor, ktorý by sa dal využiť na poľnohospodárstvo či bývanie. Riešením by mohli byť plávajúce solárne panely na hladine oceánu. Problém je v tom, že drsné oceánske vlny môžu solárne panely poškodiť. Nový výskum má za cieľ vyvinúť metódy na udržanie prevádzky solárnych panelov na šírom mori.

Tím Dr. Luofenga Huanga z Cranfield University vyvíja druh solárnej elektrárne na mori, ktorá bude využívať plávajúci vlnolam umiestnený proti prúdu od solárnych panelov, ktorý zníži výšku vĺn približne o 90 percent. Vlny potom vstupujú do uzavretej nárazníkovej zóny, ktorá tiež znižuje ich silu. Plávajúce solárne farmy môžu byť na niektorých miestach jedinou možnosťou obnoviteľnej energie, aj keď ich inštalácia a údržba budú drahé.

Jedna z najväčších plávajúcich solárnych fariem na svete sa nachádza v čínskej provincii Šan-tung. Kapacita 320 megawattov elektrárne Dezhou Dingzhuang poskytuje solárnu energiu pre Te-čou, asi päťmiliónové mesto, ktoré je na 98 percent poháňané solárnou elektrinou. Predpokladá sa, že plávajúci solárny projekt v Južnej Kórei v blízkosti prílivovej roviny Saemangeum na pobreží Žltého mora bude najväčší na svete. Očakáva sa, že plávajúca solárna elektráreň s výkonom 2,1 gigawattu poskytne dostatok elektrickej energie na napájanie milióna domácností.

Zdroj: ecowatch.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať