PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Prvá vakcína proti reumatoidnej artritíde

0

Vedci z Toledskej univerzity vyvinuli experimentálnu vakcínu, ktorá je významným prísľubom v prevencii reumatoidnej artritídy, bolestivého autoimunitného ochorenia, ktoré sa v súčasnosti nedá vyliečiť. Svoje zistenia zhrnuli v článku publikovanom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.  Reumatoidná artritída sa vyskytne, keď imunitný systém tela napadne a rozloží zdravé tkanivo, najmä výstelku kĺbov na rukách, zápästiach, členkoch a kolenách. Niektoré odhady naznačujú, že toto ochorenie postihuje až 1 % svetovej populácie.

Napriek tomu neexistuje žiadna liečba a nie je ani známe, čo ju spôsobuje. Dr. Ritu Chakravarti, odborná asistentka na Toledskej univerzite a hlavná autorka článku, roky študovala proteín nazývaný 14-3-3 zeta a jeho úlohu v imunitných ochoreniach. Na základe jej predchádzajúcej práce sa výskumná skupina zamerala na proteín ako potenciálny spúšťač reumatoidnej artritídy. Výskumníci však zistili pravý opak – odstránenie proteínu pomocou technológie na úpravu génov spôsobilo na zvieracích modeloch závažnú artritídu so skorým nástupom.

Na základe novej teórie, že proteín 14-3-3 zeta chráni pred reumatoidnou artritídou, tím vyvinul vakcínu na báze proteínov s použitím purifikovaného proteínu 14-3-3 zeta pestovaného v bakteriálnej bunke. Zistili, že vakcína podporuje silnú a okamžitú, ale dlhotrvajúcu reakciu vrodeného imunitného systému tela, ktorá poskytuje ochranu pred chorobou. Okrem potlačenia rozvoja artritídy vakcína takisto výrazne zlepšila kvalitu kostí.

Predplatné NEXTECH 2021

V súčasnosti sa reumatoidná artritída lieči predovšetkým kortikosteroidmi, širokospektrálnymi imunosupresívami alebo novšími, cielenejšími biologickými liekmi, ktoré sa zameriavajú na špecifický zápalový proces. Tieto terapeutiká môžu zmierniť bolesť a spomaliť progresiu ochorenia, no môžu tiež spôsobiť, že pacienti budú náchylnejší na infekciu. Stratégia založená na vakcíne dokáže nielen liečiť, ale aj predchádzať reumatoidnej artritíde.

Zdroj: thebrighterside.news.

 

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať