SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Podľa novej štúdie nám internet mizne pred očami

0

Indexovaný web je naozaj obrovský a obsahuje 2,25 miliardy stránok, ak neberieme do úvahy temný web. Za posledných desať rokov sa však mnohé z nich už stali neprístupnými. Nový výskum odhalil, že webové stránky miznú rýchlym tempom. Štúdia, ktorú uskutočnilo výskumné centrum PEW, analyzovala takmer milión webových stránok, ktoré zhromaždila služba internetového archívu Common Crawl.

Štúdia odhalila, že 25 % všetkých stránok zozbieraných v rokoch 2013 až 2023 už nebolo dostupných: 16 % z nich pochádzalo z webovej stránky, ktorá je stále aktívna, zatiaľ čo 9 % sa nachádzalo na webových stránkach, ktoré už neexistujú. Tento problém sa netýka len starých stránok, ale aj nedávnych, pričom 8 % stránok z minulého roka už nie je dostupných.

Tento úbytok online obsahu má negatívny vplyv na dostupnosť správ, referenčných materiálov a príspevkov v sociálnych sieťach. Napríklad 23 % spravodajských stránok a 21 % vládnych webových stránok obsahuje nefunkčné odkazy. Okrem toho 54 % stránok Wikipédie obsahuje aspoň jeden odkaz, ktorý už neexistuje.

Z takmer 5 miliónov príspevkov na sociálnej sieti X (predtým Twitter) od marca do apríla 2023 bola vymazaná takmer pätina tweetov. Zatiaľ čo 60 % vymazaných tweetov je dôsledkom toho, že účty sa stali súkromnými alebo boli pozastavené či úplne odstránené, zvyšných 40 % vymazali majitelia účtov.  

Zdroj: uniladtech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať