Podporte aj vy „bzukot“ pre hodnotný život na zemi!

0

Pri poľnohospodárskej výrobe zaoberajúcej sa včelárstvom sa používajú zastaralé postupy založené na tradícii, skúsenostiach a odhadoch. Včelstvo je komplexný organizmus, ktorého chovanie sa dodnes študuje a postupy uplatňované pri jeho chove sú skôr založené na odporúčaniach zo zväzov a neodzrkadľujú reálny stav konkrétneho včelstva a lokálneho environmentálneho prostredia. Napriek tomu, že sa experimentálne zistili určité, prakticky využiteľné, postupy, každý rok je zaznamenávaný obrovský úhyn včelstiev.

Navyše sa už dodatočne nedá zistiť príčina tohto úhynu, takže je veľmi ťažké poučiť sa z minulosti. Včelári používajú väčšinou manuálne mechanické alebo elektronické váhy, pri ktorých sa nedá z praktického hľadiska sledovať priebežný stav prírastkov a úbytkov hmotnosti. Online elektronické váhy sú zriedkavé kvôli ich komplikovanosti a cenovej náročnosti. Obrovský objem dát sa bez počítačového spracovania nedá vyhodnotiť, a tým sú pre včelára skôr zaťažujúce ako nápomocné.

Online monitoring vnútorného prostredia úľa včelári prakticky nevyužívajú. Získané dáta by bez počítačového spracovania umelou inteligenciou nemali praktické využitie. Liečenie včelstiev v súčasnosti prebieha prostredníctvom rôznych chemikálií, ktoré sa aplikujú do vnútra úľa. Tým pádom sú viac či menej zaťažované pozostatkami z týchto procesov nielen včely, ale aj ich produkty, akými sú med, peľ, vosk, propolis a materská kašička, ktoré sú potom súčasťou včelárskej produkcie.

Riešenie napredujúceho slovenského projektu Zachráň včely však umožňuje jednoduchý automatizovaný zber údajov, ich uchovávanie a počítačovú analýzu prostredníctvom umelej inteligencie. Všetko sa deje bez zásahu včelára, pričom on dostáva zrozumiteľné agregované informácie o stave včelstiev a odporúčania na potrebný zásah. 

Keď sa bežní ľudia stanú "hobby včelármi", s jedným až piatimi úľmi, a včelári budú mať viac objektívnych dát, ktoré bude generovať monitoring včelstiev, vznikne ešte väčší tlak na ekologické poľnohospodárstvo a spoluprácu medzi poľnohospodármi, komerčnými včelármi a hobby včelármi.

No na to, aby včelár udržal včelstvá pri živote, potrebuje proti Varroa destructorovi (Klieštik včelí) bojovať a tento boj prebieha na chemickom základe, čo má dopad na kvalitu včelých produktov. Naše technológie majú včelárom priniesť objektívne informácie o včelstvách a možnosti chémiu úplne vylúčiť zo starostlivosti o včelstvá. 

Podporte tento ambiciózny projekt v celosvetovom kole súťaže Chivas Ventures, ktorá podporuje projekty so sociálnym vplyvom. Teraz v online hlasovaní súťažia o podporu publika, stačí kliknúť SEM!

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
clovek buducnost startup súťaž ochrana bezepcnost online dáta Digital umelá inteligencia

Pridať komentár