SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Vedci prichádzajú s novou teóriou, že čas je len ilúzia

1

Čas vraj môže byť ilúzia, čo spochybňuje naše chápanie vesmíru. Táto myšlienka vychádza z konceptu kvantového prepojenia (quantum entanglement), ktoré sa vzťahuje na vzájomné prepojenie častíc, v ktorom si navzájom ovplyvňujú stav. Podľa tejto teórie je naše vnímanie času výsledkom toho, že objekty sú prepojené s referenčnými hodinami. Podľa vedcov by sa vesmír každému, kto by ho pozoroval zvonku, javil ako nehybný. 

Spočiatku sa vedci domnievali, že čas je votkaný do štruktúry priestoru a môže byť ovplyvnený gravitáciou. Kvantová mechanika však naznačuje, že čas je odlišný a môže mať inú povahu. Hoci je táto koncepcia zaujímavá, v súčasnosti neexistuje konkrétny spôsob, ako overiť jej platnosť. Výskumník Alessandro Coppo a jeho tím publikovali v časopise Physical Review A svoje zistenia, v ktorých skúmajú súvislosť medzi časom a kvantovými procesmi.

Tento prelomový objav by mohol potenciálne viesť k úplne novému chápaniu vesmíru. Čas, ktorý sa kedysi považoval za mieru zmeny alebo trvania udalosti, môže byť v skutočnosti vedľajším produktom kvantovej mechaniky a kvantového prepojenia. Hoci táto myšlienka spochybňuje naše tradičné vnímanie času, na úplné pochopenie jej dôsledkov je potrebný ďalší výskum.

Zdroj: unilad.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

kLackova a kHubinskeho sprostost reakcia na: Vedci prichádzajú s novou teóriou, že čas je len ilúzia

17.6.2024 18:06
kLackova a kHubinskeho sprostost
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať