Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Pomáhame s výberom PC komponentov: Herný počítač strednej triedy

0

Ak ste v ostanom čase uvažovali o stavbe počítača na hry, tak sa pri tomto článku zastavte. Máme pre vás tipy na konkrétne komponenty, po akých by sme siahli a objasníme si aj dôvody prečo. Cieľ je herná zostava, ktorá dobre funguje, pekne vyzerá a súčasne vyniká priaznivým pomerom cena/výkon.

Nedávno vyšla jedenásta generácia procesorov Intel s kódovým označením Rockat Lake. To ako konkurencia k Ryzenom 5000 od AMD. Všetko je teda pripravené na to, aby ste si mali z čoho vyberať. S grafickými kartami je to horšie, tie pre neutíchajúcu honbu ťažiarov kryptomien za bohatstvom v obchodoch chýbajú. Vždy sa dajú ale objednať, hoci čakacia doba bude dlhšia. S dostupnosťou ostatných komponentov je to v poriadku, teda minimálne zatiaľ. Nahnuté to totiž výhľadovo môžu mať úložiská, ktorých priestor možno zneužívať na ťažbu kryptomeny Chia. A v dôsledku polovodičovej krízy by mohli potenciálne zdražovať i pamäte. Tak je asi lepšie sa so stavbou počítača poponáhľať, aby vyšiel ešte v rámci možností čo najvýhodnejšie.

Tomahawk s Intel B560...

Pre akú platformu sa rozhodnúť? Intel alebo AMD? Je pravda, že AMD je teraz na koni a zrejme na jeho adresu čítate alebo počúvate samú chválu. A zaslúžene. V našej cenovej kategórii však dáva väčší význam Intel. K vysvetleniu prečo sa podrobnejšie dostaneme v kapitole s výberom procesora.

Teraz je dôležité sa rozhodnúť pre správnu základnú dosku. Voľba čipovej súpravy je pomerne jednoduchý – Intel B560. Lacnejšie H510 sa pre rôzne obmedzenia do herného počítača príliš nehodia a Z590 by boli trochu drahý špás a vzhľadom k ostatným komponentom aj zbytočný luxus. Takže čipset Intel B560 a ak dáte na naše odporučenie, tak na základnej doske MSI MAG Tomahawk WiFi.


Základná doska MSI MAG B560 Tomahawk WiFi (Cena: 190 eur)

Z pohľadu rovnováhy medzi cenou, výbavou a kvalitou súčiastok sa javí ako optimálna voľba. Má silnú a efektívnu napájaciu kaskádu, bohatú konektivitu s 2,5 Gb eternetom či WiFi 6 a až šestnásť portov USB, sedem interných (s možnosťou vyvedenia na skrinku) a až deväť na zadnom paneli. Na ňom je aj super rýchle USB 3.2 gen. 2x2 s 20 Gb/s. Sloty M.2 na SSD sú tri, teda do budúcna s dobrými možnosťami rozšírenia. Všetky sú pritom plnohodnotné, s podporou štyroch liniek PCI Express. V kombinácii s desiatou generáciou procesorov Intel Comet

 Lake je ale prvý slot s podporou PCIe 4.0 nepodporovaný a deaktivuje sa.

... a najlacnejší Rockat Lake Core i5

Prečo vlastne odporúčame platformu Intel? Hoci moderné procesory AMD sú vyspelejšie, tak v strednej a nižšej triede pomeru cena/výkon jasne kraľuje Intel. Je to trochu paradox, pretože historicky to bolo skôr naopak (a AMD predstavovalo lacnejšiu možnosť), ale i najlacnejší z procesorov Ryzen 5000 (model 5600X) vychádza oproti Core i5 dosť nevýhodne. Špeciálne oproti Ci5-11400F.


Procesor Intel Core i5-11400F (Cena: 195 eur)

V rámci tejto triedy sa jedná o štartovací, najlacnejší procesor, ale stále má šesť jadier a dvanásť vlákien rovnako ako drahšie Core i5 (11500 a 11600) s o trochu vyššími frekvenciami v booste. Tie za príplatok až toľko nestoja, aj keď ten rozdiel v cene zase nie je až taký dramatický a v prípadnej akcii ani s nimi chybu neurobíte. Ak pôjdete ale rovno po Ci5-11400(F) je na zváženie, či vybrať variant s aktívnym integrovaným grafickým jadrom (bez písmena F na konci) alebo bez neho (s písmenom F na konci). To je dosť závislé od toho, či sa dostanete ku grafickej karte alebo v rámci prechodného obdobia budete nútený fungovať bez nej.

Účinný vodník s ARGB LED

Súčasťou dodávky procesora je síce dodávaný chladič, ktorý výkonnostné stačí, ale v záťaži je hlučnejší a ktovieko reprezentatívne ani nevyzerá. A obzvlášť hráči si na vzhľade počítača potrpia. Príjemné s užitočným spája MSI MPG CoreLiquid K360. Jedná sa o jedného z najefektívnejších kvapalinových chladičov AIO, ktoré sú postavené na báze uzavretého okruhu. To vďaka výkonnej pumpe, veľkej ploche 360-milimetrového radiátora a použitia vhodných ventilátorov. Skrátka do seba všetko pekne zapadá a ako bonus má tento chladič na bloku aj vlastný displej LCD. Ten vám môže zobrazovať aktuálnu teplotu či frekvenciu procesora, ale napríklad aj animovaný GIF obrúbenej hernej postavy. A nechýba mu ani trendové pestrofarebné podsvietenie, ktoré je možné si upravovať cez firemnú aplikáciu Dragon Center (Mystic Light).


Chladič procesora MSI MPG CoreLiquid K360 (Cena: 250 eur)

Jediná jeho nevýhoda môže spočívať v príliš agresívnej regulácii otáčok, ktoré sa prejavia na vyššej hlučnosti. To preto, že má vysoké maximálne otáčky, ale s nastavením tichého profilu PWM vás už rušiť nemusí. A keby predsa, tak si môžete krivku otáčok závislú od teploty upraviť aj ručne. Ventilátory môžete stiahnuť takmer na minimum, s procesorom Core i5-11400F si chladič hravo poradí aj v takomto nastavení.

Pamäte môžu byť i rýchlejšie

Súčasné procesory, respektíve pamäťové radiče procesorov, z vyššej priepustnosti RAM profitujú. S rýchlejšími pamäťami tak narastá i výkon samotného procesora. Netreba to ale zase vyháňať do extrémov a hoci by stačili aj moduly s XMP na 3200 MHz, tak do našej zostavy sme siahli po takých, čo majú až 4000 MHz pri CL18. To pre minimálny rozdiel v cene. Konkrétne sme vybrali 16-gigabajtovú súpravu pamätí (2× 8 GB) Goodram IRDM Pro. Za cenu sto eur, za ktorú sa dajú kúpiť, sa oplatia. Moduly s 3200 MHz sú lacnejšie iba o 10, maximálne 15 eur a ešte pomalšie moduly na cene už prakticky ani neklesajú.


Pamäte Goodram IRDM Pro 2× 16 GB, 4000 MHz, CL18 (Cena: 105 eur)

Ak by sa vám netradičné celobiele vyhotovenie nepozdávalo, sú tieto pamäte aj čierno-zlaté. Komu by chýbalo osvetlenie RGB LED, môže v rovnakej cene siahnuť po súprave pamätí Patriot Viper Steel RGB s 3600 MHz. To síce na úkor výkonu, ale ten rozdiel je taký malý (a špeciálne s Core i5), že vlastne ani nestojí za reč. Recenziu na tieto alternatívne pamäte Patriot nájdete aj v aprílovom vydaní časopisu Nextech.

GeForce s troma ventilátormi

To najdôležitejšie pre herný počítač – grafická karta. Úplne oprávnene sa môžete pohoršovať nad tým, že v obchodoch žiadne nie sú, ale snáď sa situácia výhľadovo umúdri alebo sa vám podarí nejakú podarí zadovážiť z druhej ruky. Počínať ale bohužiaľ treba s výrazne vyššou cenou, než je výrobcami odporúčaná pre maloobchodný predaj. K novým Radeonom RX 6000 sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedostanete ani bazárovo, GeForce bude reálnejšia a v strednej triede je to RTX 3060 Ti. A ak by ste si predsa len mohli vybrať, tak odporúčame stáť o MSI Gaming X Trio. Chladiče, čo majú (Tri Frozr 2) sa MSI naozaj podarili.


Grafická karta MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio (Odporúčaná cena: 725 eur)

Tieto karty sú mimoriadne tiché i v záťaži a pritom zahrievanie GPU je príjemne nízke. Počítať však môžete s väčšími rozmermi a s tým, že v niektorých skrinkách to môže byť pri inštalácii boj. Pre vyššiu hmotnosť a záťaž na slot základnej dosky je v príslušenstve dodávaný aj praktický držiak. Ten kartu podoprie a  narovná, čo vyzerá dobre aj esteticky (keď jej nepadá zadok a je pekne v rovine).

Výkon RTX 3060 Ti je vhodný na hranie do rozlíšenia QHD, niektoré tituly využijú aj monitory s vyššími obnovovacími frekvenciami zobrazenia. V rozlíšení Full HD určite, v ňom RTX 3060 Ti „uživí“ aj 240-hertzové monitory s nastavením herných detailov na Ultra.

Rýchle SSD

Kapacita úložiska je individuálna, ale jeden terabajt miesta by mohol byť pre väčšinu herných počítačov dobrý kompromis. Skôr než rozvíjať otázku vhodnej kapacity sa budeme venovať ostaným parametrov, podľa ktorých si je dobré vybrať. Procesory Rockat Lake v desktope ako prvé podporujú SSD s rozhraním PCI Express 4.0. Takto rýchle SSD však v hernom počítači nutne nepotrebujete. Zo širšej zbernice profitujú navyše hlavne sekvenčné rýchlosti, výkon pri práci s malými súbormi (a to je svižnosť načítavania hier kľúčové) je na podobnej úrovni ako pri pomalších SSD PCIe. 3.0, ktorú sú podstatne lacnejšie a mali by ste pozerať najmä po nich.


SSD Goodram IRDM M.2 1 TB (Cena: 120 eur)

Reč je samozrejmé o SSD vo formáte M.2 2280. Isteže, ešte sú tu i tradičné palcové SSD, ale cenovo sú na prakticky rovnakej úrovni ako výrazne rýchlejšie SSD PCIe 3.0, čím sa už stávajú nezaujímavé. A aké SSD zvoliť? Keď to veľmi zjednodušíme, tak rozhodujúca by mohla byť v tomto prípade čo najnižšia cena. Z tohto pohľadu sa o pozornosť celkom vehementne novinka Goodram – IR-SSDPR-P34B-01T-80 s výkonným radičom Phison E12.

Dobre navrhnutý zdroj

V hernej záťaži má zostava s Core i5-11400F a GeForce RTX 3060 Ti spotrebu medzi 300–320 W. Pri kombinovanej záťaži (s vyššou záťažou na procesor, než aká je dosahovaná v hrách) potom do 350 W. To znamená, že je potrebný aspoň 500-wattový zdroj a lepšie taký, čo má aspoň 650 W. To preto, aby bol zaťažovaný medzi 50–60 %, keď je všeobecne pri spínaných zdrojoch dosahovaná najvyššia účinnosť. S tým prirodzene súvisí aj hlučnosť, tá je tiež nižšia, keď má zdroj nejakú rozumnejšiu rezervu. Za pozornosť stojí zdroj MSI MPG A650GF so 650 W. Jeho výkonnejší variant sme koncom minulého roka testovali a za veľmi dobré výsledky si odniesol aj redakčné ocenenie.


Napájací zdroj MSI MPG A650GF (Cena: 90 eur)

Okrem dobrej účinnosti, kvalitných súčiastok a nízkej hlučnosti ako jeden z mála má viac nezávislých 12-voltových vetiev. Pri náhlych zmenách záťaže na najvýkonnejších komponentoch (tj. na grafickej karte a procesore), pretože sa vzájomne neovplyvňujú, ale to by sme už zachádzali do zbytočných podrobností. Eventuálne môžete vsadiť aj na niektorý zo zdrojov SilentiumPC, slušný je napríklad Supermo FM2 Gold.

Primerane veľká skrinka

Nakoniec to treba všetko niekde upratať. Vhodných skriniek sa ponúka niekoľko. Ak sa v ostaných komponentoch inšpirujete, ale skrinku zvolíte inú, je treba sa zamerať najmä na vzájomnú kompatibilitu kvapalinového chladiča a grafickej karty. Oba sú to veľké komponenty a mohli by vzájomne kolidovať. Vo väčšine menších skriniek okolo 40 litrov, čo je i prípad našej MAG Vampiric 010M, sa radiátor inštaluje za čelný panel. To preto, že pod strop sa nezmestí a kolidoval vy so základnou doskou. Lenže za predným panelom zase môže zasahovať do priestoru grafickej karty. Obzvlášť, keď má 323 mm na dĺžku ako RTX 3080 Gaming X Trio.


PC skrinka MSI MAG Vampiric 010M (Cena: 60 eur)

Do skrinky Vampiric sa tieto komponenty vedľa seba zmestia, aj keď radiátor sa už musí inštalovať na kostru z vonkajšej strany, zatiaľ čo ventilátory sú zvnútra. V niektorých iných skrinkách to však možné byť nemusí, prípadne sa pri takejto inštalácii upchajú prieduchy nasávania. V MSI Vampiric 010M je všetko v poriadku. Ak sa vám jej panel ale predsa len zdal uzavretejší, než by bolo vhodné, za podobné peniaze sa ponúka aj výborná Forge 100M s otvorenejším predkom.

Hotovo

Nebolo by to ono, keby sme zostavu s odporúčaných komponentov sami nezostavili a neotestovali. Výsledok môžete vidieť na fotografii.


Hotová počítačová zostava (Celková cena: 1735 eur)

Dozaista ste si všimli, že viacero vecí v našej zostavy je od MSI. To aj preto, že tento článok vznikal v spolupráci s touto firmou, ale je dôležité poznamenať, že z našej vlastnej iniciatívy. Jednotlivé komponenty sme si sami vybrali za základe veľmi dobrých výsledkov, ktorými sa preukazovali v testoch. Je pritom pozoruhodné, že MSI má už pomerne široké pole pôsobnosti a už sa dávno nevenuje iba základným doskám a grafickým kartám.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať