SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ponorné chladenie môže urobiť batérie elektrických vozidiel oveľa efektívnejšími

0

Prednedávnom sa na YouTube objavilo video, kde inžinier spoločnosti 3M Conny Larsson demonštruje počítač ponorený do kvapaliny Novec Engineered Fluid, vyvinutej spoločnosťou 3M. Ide o nevodivú kvapalinu, ktorá eliminuje potrebu aktívnych chladiacich komponentov, ako sú chladiče, ventilátory a pod. Je to životaschopné chladiace riešenie, ktoré sa používa už desiatky rokov, najčastejšie v dátových centrách. Teraz taiwanská firma Xing Mobility ukázala, že sa dá použiť aj na chladenie akumulátorov v elektrických vozidlách.

Xing Mobility nedávno zverejnila video na YouTube, v ktorom ilustruje viaceré výhody ponorného chladenia v modulárnom batériovom systéme.

Podľa spoločnosti tento prístup prináša vynikajúci prenos tepla, rovnomernú teplotu, zvýšenú energetickú hustotu, rýchlejšie nabíjanie, dlhšiu životnosť batérie, protipožiarne vlastnosti a vyššie prírastky špičkového výkonu.

V júni minulého roka spoločnosť Xing Mobility publikovala teaser svojho superauta Miss R so spomínaným ponorným chladiacim systémom. Jeho jednomegawattové hnacie ústrojenstvo údajne vytvorí 1341 HP, čo stačí na zrýchlenie vozidla z nuly na 100 km/h za 1,8 sekundy a z nuly na 200 km/h za 5,1 sekundy.

Hoci Xing Mobility ešte neukázal vlastné vozidlo, bude zaujímavé sledovať, či bude licencovať svoju technológiu osvedčeným výrobcom, prípadne či iné firmy prídu s podobným riešením.

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články
bateria stroj nabijanie auto elektro elektrina

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať