Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

Technológie
8

To, že moderné smartfóny s kvalitnými fotoaparátmi takmer úplne vytlačili kompakty, je jednoducho fakt, o ktorom nemá zmysel polemizovať. Čoraz častejšie rezonuje názor, že v mnohých scenároch fotenia sú vážnou konkurenciou aj pre zrkadlovky či bezzrkadlovky. Kľúčovým slovným spojením v tomto prípade je „v niektorých scenároch“. Aby ste si na túto dilemu mohli urobiť vlastný názor, urobili sme sériu záberov jedným z najlepšie fotiacich smartfónov (ak nie najlepším) súčasnosti Huawei P20 Pro a fotoaparátmi rôznych značiek.

Pri každom zábere uvedieme len typ prístroja, nie značku. U Huawei P20 bola zapnutá podpora umelej inteligencie pri rozpoznávaní scén. Nebudem porovnávať, je to subjektívna záležitosť, porovnajte si jednotlivé dvojice sami a urobte si vlastný názor, či za daných okolností špičkový smartfón môže, alebo nemôže konkurovať zrkadlovkám.

Začnem portrétom. U P20 Pro bol automaticky rozpoznaný režim portrét. U bezzrkadlovky som na zoome s konštantnou svetelnosťou f/4 nastavil ohniskovú vzdialenosť 100 mm.

Huawei P20 Pro

Bezzrkadlovka Full Frame

Portréty sa dajú robiť aj na nočnej párty.

Huawei P20 Pro

Bezzrkadlovka Full Frame

Zátišie v ateliéri maliara. Huawei P20 bol nastavený na automatický režim a bezzrkadlovka bola nastavená na programovú automatiku vrátane automatického nastavenia ISO a vyváženia bielej.

Huawei P20 Pro

Bezzrkadlovka Full Frame

V obidvoch prípadoch je na ďalšej dvojici záberov zaostrené na zámok v popredí. U Huawei P20 som rozmazanie pozadia dosiahol v režime Clona, na zrkadlovke sa pri takejto scéne s objektívom blízko predmetu v popredí a dostatočne vzdialeným pozadím dala vykúzliť hĺbka ostrosti aj so širokouhlým sklom so svetelnosťou f/2,8.

Huawei P20 Pro

Zrkadlovka strednej triedy APS-C

Večerné zábery  v obidvoch prípadoch s oporou zboku o stĺp. Na obidvoch prístrojoch bol nastavený nočný režim. Záber som opakoval 3x a vybral najlepší.

Huawei P20 Pro

Zrkadlovka strednej triedy APS-C

Pohľad na dominantu Bratislavy. V obidvoch prípadoch fotené z ruky a z každého prístroja bol vybraný jeden z trojice záberov.

Huawei P20 Pro

Zrkadlovka strednej triedy APS-C

Klasické „turistické“ zábery počas letného slnečného dňa.

Huawei P20 Pro

Bezzrkadlovka APS-C

Huawei P20 Pro

Bezzrkadlovka APS-C

Záber zameraný na automatické vyváženie bielej farby pri kombinácii denného a umelého osbvetlenia.

Huawei P20 Pro

Zrkadlovka strednej triedy APS-C

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei smart telefon smartfon kamera foto video test kvalita

8 komentárov

Vidim len p20 pro reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

22.10.2018 10:10
Neviem ci som slepi ale vidim iba p30 pro foto. Ziadne ine foto na porovnanie
Reagovať

RE: Ach jaj reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

16.10.2018 22:10
Presne ako píšeš, mám bezzrkadlov ku a aj kvalitný smartfón, keď by som chcel porovnať, tak aj v mobile mám manuálny režim. Nastavím rovnaké hodnoty na oboch a tak testujem. Často je zradný interiér so slabým osvetlením. Nepočul som ešte, že niekto by fotil nočnú oblohu mobilom, alebo wildlife foto. Kompakty možno zmiznú ale apsc a ff mobil nenahradí.
Reagovať

Postprocesing reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

8.10.2018 18:10
Fotky zo zrkadloviek a bezzrkadloviek neboli nijako upravené, Na predspracovanie RAW som v Lightroom použil profil Camera Standard. Vtedy by východiskový obrázok mal byť veľmi podobný ako keby ste mali fotoaparát nastavený na JPEG. Je to už taký zvyk, že zrkadlovkou fotím do RAW. Skoro som na to doplatil keď som na premiére testoval bezzrkadlovku Canon EOS R ale uvedomil som si že RAW nového modelu bude podporovaný až o nejaký čas a nastavil zápis do JPG + RAW.
Reagovať

Ajajajáj reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

8.10.2018 17:10
Porovnanie automatického postprocessingu z P20pro vs fotky z fotoaparátu.
Čiže hrušky s jablkami.
Reagovať

Formát fotografii reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

8.10.2018 12:10
16:9 vzniklo v aplikácii Lightroom pri exporte do JPG. K dobrej praxi pri fotení zrkadlovkou patrí aj zvyk fotiť do formátu RAW
Reagovať

format fotografii reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

8.10.2018 09:10
osobne som vlastnikom P20 Pro, no stale mi nejde do hlavy, preco je main fomat 4:3 ked dnes VSETKY zobrazovacie zariadenia maju format 16:9. pri diskusiach v minulosti sa ma "odbornici" snazili presvedcit, ze je to ten naj format - OK beriem, zvykol som si. ale preco su potom fotky z bezzrkadlovky resp zrkadlovky fotene v 16:9?
Reagovať

RE: format fotografii reakcia na: format fotografii

8.10.2018 11:10
nemyslím, že sú vo formáte 16:9, (možno jeden?), väčšina je v 3:2, čo je formát kinofilmu - vlastný pre zrkadlovky. 16:9 je už príliš úzky pri snímke "na výšku" , čo sa dnes síce nenosí, ale niektoré motívy si to žiadajú. Miro
Reagovať

Ach jaj reakcia na: Porovnanie záberov z Huawei P20 Pro so zrkadlovkou a bezzrkadlovkou

8.10.2018 08:10
Ked uz porovnavat, co tak skusit upravit expoziciu aby presvetlenie zaberov bolo porovnatelne, podobne aj priblizenie. Takto je to dost tazko porovnat, znizenie expozicie (tmavsi obrazok) uspesne maskuje sum ktory by sa mohol ukazat, tak isto maskuje problem s prepalenim miest za slnecneho pocasia (nizsi rozsah expozicie), atd...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať