SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Posilňovacie dávky vakcíny nemusia stačiť. Problémom je “vyčerpanie“ imunitného systému

1

Vakcíny mRNA, ktoré sa v súčasnosti používajú proti ochoreniu COVID-19, boli veľmi úspešné pri prevencii hospitalizácie a smrti. Nedokázali však poskytnúť dlhodobú ochrannú imunitu, o čom svedčia prípady infekcie, ktoré sa vyskytujú aj u plne zaočkovaných ľudí. Z tohto dôvodu americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nedávno schválilo druhú posilňovaciu dávku pre jednotlivcov vo veku od 50 rokov a ľudí s oslabenou imunitou. 

Aj ďalšie krajiny (Izrael, Spojené kráľovstvo, Južná Kórea a pod.) už schválili druhý booster. Je však čoraz jasnejšie, že druhá posilňovacia dávka neposkytuje dlhotrvajúcu ochranu pred opakovanými infekciami. Preto treba upraviť existujúce vakcíny, aby sa predĺžila ich doba ochrany a aby pomohli ukončiť pandémiu. Pre odborníkov je tak trochu záhada, prečo sú mRNA vakcíny také úspešné pri prevencii závažnej formy COVID-19, ale už nie pri ochrane pred opätovnými infekciami.

Pritom pochopenie tohto problému je rozhodujúce pre zastavenie nových infekcií a kontrolu pandémie. Infekcia COVID-19 je jedinečná v tom, že väčšina ľudí, ktorí ju dostanú, sa zotaví s miernymi až stredne závažnými príznakmi, zatiaľ čo malé percento dostane závažné ochorenie, ktoré môže viesť k hospitalizácii a smrti.

Keď sú ľudia prvýkrát vystavení SARS-CoV-2 (vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19) alebo vakcíne proti covidu, imunitný systém aktivuje dva kľúčové typy imunitných buniek, nazývané B a T bunky. B bunky produkujú proteínové molekuly v tvare Y, nazývané protilátky. Protilátky sa viažu na vyčnievajúci spike proteín na povrchu vírusu. To blokuje vstup vírusu do bunky a v konečnom dôsledku mu zabraňuje spôsobiť infekciu.

Ak sa však nevytvorí dostatok protilátok, vírus môže infikovať hostiteľské bunky. Keď k tomu dôjde, imunitný systém aktivuje tzv. T bunky, ktoré dokážu rozpoznať bunky infikované vírusom ihneď po infekcii a zničiť ich, čím zabránia vírusu v replikácii. Existuje teda čoraz viac dôkazov, že protilátky môžu pomôcť predchádzať opakovaným infekciám, zatiaľ čo T bunky poskytujú ochranu pred závažnou formou ochorenia.

B bunky a T bunky sú jedinečné v tom, že po naštartovaní počiatočnej imunitnej reakcie sa premenia na pamäťové bunky. Tie môžu zostať v tele človeka niekoľko desaťročí a rýchlo reagovať, keď sa stretnú s rovnakým vírusom. Pri niektorých vakcínach však treba podať viac dávok na posilnenie imunitnej odpovede. Je to preto, že prvá alebo druhá dávka nie je dostatočná na vyvolanie silných protilátok alebo na udržanie odpovede pamäťových B a T buniek.

Hoci tretia (posilňovacia) dávka vakcín proti COVID-19 bola vysoko účinná pri prevencii ťažkej formy tohto ochorenia, ochrana pred infekciou trvala menej ako štyri až šesť mesiacov. Práve táto znížená ochrana dokonca aj po tretej dávke viedla k schváleniu štvrtej dávky vakcíny proti COVID-19, nazývanej druhá posilňovacia dávka, pre vybrané skupiny ľudí. Nedávna predbežná štúdia z Izraela, ktorá ešte nebola recenzovaná, však ukázala, že druhá posilňovacia dávka ďalej nezosilnila imunitnú odpoveď, ale iba obnovila slabnúcu imunitu získanú z tretej dávky.

Druhá posilňovacia dávka teda určite poskytuje malú výhodu najzraniteľnejším ľuďom tým, že predlžuje ich imunitnú ochranu o niekoľko mesiacov, ale je otázne, či má význam pre širšiu populáciu. Navyše niektorí výskumníci sa domnievajú, že časté alebo neustále vystavovanie sa cudzím molekulám nachádzajúcim sa v infekčnom agense môže spôsobiť imunitné „vyčerpanie“. V takom prípade T bunky, ktoré neustále „vidia“ cudzie molekuly, sa môžu opotrebovať a nedokážu zbaviť telo vírusu.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

.......................... reakcia na: Posilňovacie dávky vakcíny nemusia stačiť. Problémom je “vyčerpanie“ imunitného systému

4.5.2022 19:05
"pre odbornikov je zahada" - toto vyhlasenie moc nepridava na doveryhodnosti mRNA vakcin
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať