ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Prečo sa nám sen o autonómnych autách stále vzďaľuje?

Technológie
2

Pred niekoľkými rokmi sme počúvali, že do roku 2018 budú na cestách dominovať úplne autonómne autá. No nestalo sa tak a zdá sa, že teraz experti zvolili pragmatickejší prístup. Podľa nedávnej správy Wall Street Journal sa mnoho odborníkov na informatiku domnieva, že na automobily bez vodiča by sme si mali počkať najmenej desať rokov, niektorí sa dokonca domnievajú, že nikdy nemusia doraziť. 

Podľa Elona Muska, CEO automobilky Tesla, treba vyriešiť problém prispôsobenia umelej inteligencie na prácu bez dozoru a úplne samostatné riadenie. Celý cestný systém je totiž navrhnutý pre biologické neurónové siete s optickými zobrazovačmi. Napriek tomu sa nazdáva, že funkcia Tesla Full Self Driving (FSD) je schopná premeniť automobily na úplne autonómne. Hoci FSD je výkonná asistenčná funkcia pre vodiča, nič nenasvedčuje tomu, že by bola Tesla bližšie k dosiahnutiu skutočného úplne samostatného riadenia ako ktorýkoľvek iný výrobca.

SWAN_042021

Prečo sú tvrdenia odborníkov spred rokov mylné? Umelá inteligencia (AI) má síce mnoho úžasných schopností (spomeňme napr. deepfake videá), no stále ide o takmer výlučne veľmi úzku AI, čo znamená, že je navrhnutá tak, aby dokázala robiť veľmi konkrétnu vec a nič iné. A teraz si predstavte, čo všetko musí ľudský vodič robiť – musí venovať pozornosť svojmu okoliu, navigácii, prevádzke vozidla. Na zvládnutie toho všetkého treba buď navrhnúť desiatky (alebo stovky) prepojených systémov úzkej AI, alebo vytvoriť na to všeobecnú AI.

Vyvinutie všeobecnej AI by bol pravdepodobne hlavný katalyzátor riešenia problému automobilov bez vodičov. Tá by totiž bola schopná vykonať akúkoľvek porovnateľnú úlohu, ktorú zvládne človek. No zatiaľ všeobecná AI zostáva technológiou ďalekej budúcnosti. Asistenčné technológie pre vodičov sa však vyvíjajú slušným tempom a autá zajtrajška budú určite bezpečnejšie a pokročilejšie ako tie dnešné. No to nie je dôvod domnievať sa, že v krátkom čase budú na cestách prevládať autonómne vozidlá.

Je pravdepodobné, že v najbližších rokoch budú vo veľkých mestách konkrétne oblasti, prípadne aj celé diaľnice určené pre technológie vozidiel bez vodičov. No to ešte nebude predzvesť éry úplne autonómnych áut. Žiadny výrobca v nasledujúcom päťročnom období zrejme nepríde so spotrebiteľským produkčným vozidlom, ktoré by bolo schopné jazdiť úplne samostatne. Sme teda vzdialení minimálne desaťročie od spotrebiteľského auta, ktoré nemá volant ani prostriedky na ručné ovládanie.

Automobily bez vodiča nie sú nevyhnutne nedosiahnuteľné. No ich vývoj nie je iba otázka inteligentných algoritmov, hrubého výpočtového výkonu a počítačového videnia. Podľa odborníkov bude na posun vpred potrebný iný typ umelej inteligencie, úplne iný prístup, ako aj obrovské úsilie v oblasti infraštruktúry.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Musí to ísť postupne reakcia na: Prečo sa nám sen o autonómnych autách stále vzďaľuje?

12.6.2021 21:06
Ako pre všetko ostatné aj pre autonómne riadenie platí staré známe Paretovo pravidlo 20 na 80. V tomto prípade to znamená, že 80 % situácií, do ktorých sa auto môže dostať, si vyžiada 20 % úsilia. Ale ten zvyšok si vyžiada oveľa, oveľa viac námahy. Inak povedané, čím viac sa autopilot bude blížiť k 100 %-nej spoľahlivosti, tým to bude zložitejšia úloha.
Najskôr sa asi objavia úseky diaľnic, kde sa bude môcť použiť úplne autonómne riadenie. Úseky sa budú podrobne monitorovať a vyhodnocovať. Na základe ich výsledkov sa potom autopilotom sprístupnia aj iné úseky ciest.
Elona Muska uznávam, ale s jeho predstavou autonómneho riadenia kategoricky nesúhlasím. Spoliehať sa len na údaje z kamier nie je nič iné len hazard.
Reagovať

. reakcia na: Prečo sa nám sen o autonómnych autách stále vzďaľuje?

10.6.2021 02:06
Co sa v Nextech pomylili, ze pisu pravdu? :D AI neexistuje, resp. nema spolocne nic s inteligenciou pisem stale a po pol roku uz aj clanok o tom daju. Cele AI je obycajny program, za ktorym su rozhodnutia cloveka. Vseobecna AI, nebude nikdy, lebo ten kod by bol taky dlhy, ze sa ani za 100 rokov nonstop pisania nenapise. Plus tolko overovania by tam bolo, ze to ani vsetky super pocitace spolu by nestihali realtime vyhodnocovat. A spotreba elektriny vseobecnej AI by bola 100x vacsia ako spotreba pre bitcoin. Proste zbytocnost, zivot je lepsi bez tej zbytocnosti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať