SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

2

IT PROJEKT: Komunikačná technológia STEMI

Napriek tomu, že žijeme naozaj v technicky vyspelom svete, stále je mnoho oblastí, kde dominuje ľudský faktor, ktorý je v mnohých situáciách slabším ohnivkom v reťazci. Jedna z typických situácií sú stavy ohrozujúce život, či už po úraze, alebo po srdcovo-cievnych príhodách, keď ide o minúty. A hoci je pacient hospitalizovaný pomocou záchrannej zdravotnej služby, nie vždy sa dostane do nemocnice bez zbytočných časových strát. Práve na zvládanie takýchto situácií vznikla komunikačná technológia STEMI.

Umožňuje pomocou smartfónov okamžitú obrazovú a hlasovú konzultáciu prípadu infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody medzi profesionálnym záchranárom v teréne a lekárom špecialistom. Nemocničný tím, ktorý čaká na príjem ohláseného pacienta, pritom vidí polohu sanitky, čas dojazdu a rôzne klinické informácie, a tak vie pripraviť potrebné podmienky na jeho prijatie v nemocnici. Záchranár si totiž vyberie cieľovú nemocnicu zo zoznamu centier podľa vzdialenosti, dojazdového času, pripravenosti nemocnice a spojí sa s ňou.

Aplikácia umožňuje výber podobných prípadov z histórie, databázové spracovanie údajov, grafické analýzy, reportovanie a podobne. V pripravovanej pokročilejšej verzii pribudnú  nové funkcionality, umožňujúce efektívnejší vnútronemocničný manažment, čím sa podarí ušetriť ďalšie minúty.

Jednotné celoplošné zavedenie podobnej technológie je vo svete veľmi zriedkavé. Preto možno považovať nasadenie STEMI v rámci celého Slovenska za medzinárodný unikát. Pozitívne výsledky takéhoto postupu a ich prínos pre pacienta potvrdili aj nezávislé klinické štúdie.

Ďalšia výhoda slovenského riešenia oproti podobným technológiám je možnosť súčasnej hlasovej komunikácie, jednoduchosť používania a dobrá znalosť špecifík kardiologického a neurologického medicínskeho prostredia. Slovenskí záchranári, ktorí tento systém už od leta 2017 v praxi využívajú, si ho pochvaľujú, pričom z 394 záchranárov sa 87 % vyjadrilo, že technológia znamená prínos pre pacienta, a 75 %, ocenilo, ako im uľahčuje prácu.

Komunikačná technológia STEMI vyhrala kategóriu IT produkt roka 2018. Cenu si spoločnosť STEMI Global prebrala na prestížnom spoločenskom podujatí IT GALA 2018.

IT PRODUKT: ​Tvárová biometria FaBiS

Inovácie aj v bankovníctve pribúdajú raketovým tempom. Banky sa snažia prinášať svojim klientom také služby, ktoré im čo najviac uľahčia využívanie bankových služieb. Aj preto je zaujímavá mobilná aplikácia Tvárová biometria na identifikáciu tvárí. Okrem technického zvládnutia prípravy aplikácie je na nej zaujímavé aj to, že ide o službu Tatra banky pre neklientov tejto banky. Chce im tak uľahčiť, aby si mohli odkiaľkoľvek vo svete a v akomkoľvek čase otvoriť účet alebo si vziať spotrebný úver.

Aplikácia je z dielne spoločnosti Softec. Jej podstatou je zaručené overenie nového klienta na základe biometrických znakov tváre, no bez jeho fyzickej prítomnosti, a to pomocou mobilu. Využíva sa pri tom porovnanie selfie záberu klientovej tváre s fotografiou z občianskeho preukazu, ktorá je v databáze MV SR. Okrem toho sa overuje aj živosť človeka (tzv. liveness check) jeho vyhľadaním na sociálnych sieťach a podobne. Nebolo jednoduché zladenie celého procesu s požiadavkami bankového regulátora, aby sa súčasne vyhovelo požiadavkám legislatívy. Ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku i v Čechách a pravdepodobne aj v celosvetovom rozsahu. Jeho jedinečnosť spočíva najmä v spojení biometrie a služieb verejnej správy v komerčnom sektore. Podľa posledných prieskumov už 20 až 30 % z celkového množstva novootvorených účtov sa vytvorilo pomocou tvárovej biometrie.

Táto aplikácia pod oficiálnym názvom FaBiS (Face Biometry Server) Biometrická identifikácia klienta banky bez fyzickej prítomnosti vyhrala kategóriu IT projekt roka 2018. Cenu si obe spoločnosti – Tatra banka i Softec – spoločne prebrali na prestížnom spoločenskom podujatí IT GALA 2018.

STARTUP: Hokejová páska: Specter Hockey Tape

Slovenský startup orientujúci sa na hokej priniesol patentovaný niekoľkovrstvový materiál na čepeľ hokejky, ktorý pomáha zlepšiť presnosť strely aj ovládanie puku. Na hokejke vydrží  nie­koľ­ko­ná­sobne dl­h­šie než tradičná páska. Oproti nej má drsnejší povrch a vďaka špeciálnej povrchovej úprave dokáže udeliť puku pri strele potrebnú rotáciu. Na hokejku sa lepí len po bokoch, spodná hrana čepele ostáva neoblepená, čo zabezpečuje jej menší odpor pri pohybe po ľade. Bonusom je vodovzdornosť a odpudivosť novej pásky, preto nevsakuje vodu a  nezvyšuje hmotnosť hokejky počas zápasu.

Motiváciou, prečo slo­ven­ská firma chce zme­niť spô­sob, ako sa hráči sta­rajú o svoje ho­kejky, je tím jej nad­šen­cov, ktorí hru mi­lujú. Pásku s názvom  SPECTER HOCKEY TAPE  testovali rôzni hráči NHL, odborným patrónom startupu sa stal Zdeno Chára. Na olym­piáde v Pjongčangu ňou Pe­ter Öl­vecký do­konca dal prvý slo­ven­ský gól. Startup robil v spolupráci so SAV vedecké experimenty, v ktorých sa dokázalo, že s novou páskou má hokejista sil­nejšiu a pres­nej­šiu strelu, čo určite každý potrebuje.

Specter Hockey sa stal finalistom prestížnej súťaže FutureNow Startup Awards 2018, ktorá sa uskutočnila koncom októbra a tiež vyhrali cenu US Connections od Slovak - American Foundation, za najlepší slovenský startup v roku 2018.


Zdeno Chara Zdeno Chára medzi zakladateľmi firmy Androm Dulom a Ondrejom Chovancom

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
IT projekt Stemi IT PRODUKT FABIS startup Hockey tape

2 komentáre

SPECTER HOCKEY reakcia na: Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

22.11.2018 21:11
www.specterhockey.sk
Reagovať

RE: SPECTER HOCKEY reakcia na: SPECTER HOCKEY

3.12.2018 12:12
pre profihokejistov co hokejky fasuju a zalezi im na kazdom grame na cepeli je to urcite fajn ale pre nas ostatnych budget hokejistov je lepsie paska lebo hlavne chrani cepel proti korculami. Cena 10E je prijemna ale ovela viac ma bude stat vymena hokejky ked sa mi otvori cepel lebo vrchna vrstva je poskodena od kontaktu s korculami.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať