SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Predstavujeme zaujímavé startupy zamerané na medicínu

Technológie
3

S-CASE

Scase je prenosné point-of-care medicínske zariadenie veľkosti tabletu, ktoré kombinuje smart senzory s digitálnou pacientskou databázou a inteligentným dotazníkom.

Zároveň umožňuje aj odosielanie a zobrazovanie pacientskych dát do mobilnej alebo počítačovej telemedicínskej platformy Scase, do ktorej má prístup nielen zdravotnícky personál, ale aj pacient či jeho príbuzní. Pracuje najmä s údajmi nameranými pomocou zabudovaného tlakomeru, teplomeru, glukomeru a pulzného oxymetra a je schopný zautomatizovať až 95 % poznámok či administratívnych požiadaviek od ambulantných pacientov. Potreba takýchto zariadení sa ukázala práve počas pandémie, keď sa lekári báli navštevovať pacientov alebo naopak, pacienti odmietali chodiť do ambulancií. Softvérová ­platforma Scase nie je len o vizualizácii údajov či samotnom monitorovaní, zaujímavá je najmä interakcia so zabudovanými komunikačnými nástrojmi, správa personalizovaných meraní a ďalšie funkcie. 

DNA ERA

Startup vyvinul metodiku vyhodnotenia vzoriek ľudskej DNA zo slín. Výsledkom analýzy DNA sú možné predispozície spojené so zdravím, výživou, metabolizmom aj športovaním. V súčasnosti sa analyzuje viac ako 90 rôznych oblastí v 7 kategóriách.

Testy sú určené pre širokú populáciu, pričom doterajšie skúsenosti ukazujú, že klienti na základe výsledkov analýzy upravili svoju životosprávu, športové správanie a svoje výsledky chcú konzultovať s lekármi. Ide najmä o náchylnosť na potravinové intolerancie, vhodnosť liečiv, prenášané mutácie v rodinách, predispozície na ochorenia či predispozície na hospodárenie s minerálmi. Okrem samotného výsledku sú súčasťou analýzy aj odporúčania na preventívne kroky a informácie spojené s hroziacim prípadným rizikom. Výsledky analýzy nájde zákazník po prihlásení v digitálnej webovej aplikácii. 

OMNi Bio

Tento startup ponúka pre záujemcov testovanie mikrobiómu a jeho následnú analýzu. Mikrobióm predstavuje živý organizmus baktérií a ďalších mikroorganizmov, ktoré žijú v ľudskom tele.

Analyzuje sa črevný, kožný, ústny a vaginálny mikrobióm. Testovanie si robí zákazník sám doma. Vo výsledku sa dozvie, ako na tom je jeho zdravie v tejto oblasti, či mu hrozia zdravotné riziká súvisiace s jeho mikrobiómom, či nemá premnožené škodlivé baktérie, či má dostatok vhodných baktérií, potrebných na trávenie a podobne. Startup vyvinul vlastný algoritmus na analýzu mikrobiómu a vlastný ­softvér mapujúci vzťah medzi baktériami a šancou výskytu chorôb.

Startupy prešli akcelerátorom Perry Talents.

FaceRehab

Paralýza alebo poškodenie nervov na tvári priamo neohrozuje život, ale pacientovi ho vie veľmi znepríjemniť. Jedno z ochorení je aj Bellova obrna, ktorá poškodzuje tvárové nervy na jednej strane tváre. Startup vyvinul aplikáciu, ktorá pomáha postihnutým rehabilitovať v domácom prostredí po tom, ako ich zacvičí fyzioterapeut v zdravotníckom zariadení. Takmer v každom klinickom prípade dochádzalo k neželaným mimovoľným pohybom svalov (synkinéze), čomu treba cvičením predísť.

Vyvinuté riešenie sleduje asymetriu tváre, pohyby tváre pacienta, meria vykonanú pohybovú aktivitu, prípadne skenuje synkinézu a zapisuje získané údaje. Využíva na to mobilnú aplikáciu a hĺbkovú kameru v smartfóne a vytvára 3D obraz modelu tváre. Vďaka schopnosti sledovania tváre a prevencie synkinézy upozorní aplikácia pacienta, keď vykoná nesprávny výraz tváre (cvik) alebo pohyb svalov. Na základe vlastného algoritmu a zozbieraných údajov aplikácia umožňuje pacientovi i lekárovi sledovať priebeh liečby a prispôsobiť navrhované cvičenia.

Zobrazit Galériu

Janka Matejíčková

Všetky autorove články

3 komentáre

nič z toho nie je pre Slovensko, my máme zdravotníctvo 2.0, kdežto vo svete je už zdravotníctvo 6.0, sme zaostalí reakcia na: Predstavujeme zaujímavé startupy zamerané na medicínu

11.8.2022 15:08
Slovensko tak ďaleko ešte nie je :(
Reagovať

RE: veď teraz ide dať výpovede 3200 lekárov, ak im nezvýšia platy :( a sme v riti reakcia na: nič z toho nie je pre Slovensko, my máme zdravotníctvo 2.0, kdežto vo svete je už zdravotníctvo 6.0, sme zaostalí

11.8.2022 15:08
a sme v riti, zdravotníctvo skolabovalo :( ako toto mohla vláda dopustiť?
Reagovať

Vďaka za super článok ;) reakcia na: Predstavujeme zaujímavé startupy zamerané na medicínu

9.8.2022 18:08
Janka, vďaka za super článok ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať