ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Prelomová batéria by mohla zásadným spôsobom zvýšiť predaj elektromobilov

Technológie
0

Startup Adden Energy, podporovaný Harvardovou univerzitou, vyvíja novú lítiovo-kovovú batériu pre elektrické autá. Prototyp sa v laboratóriu dokáže plne nabiť za tri minúty a má viac ako dvojnásobnú životnosť súčasných batérií pre elektromobily čiže 20 rokov. Spoločnosť sa po úspešnom predvedení prototypu gombíkovej batérie s 5000 až 10 000 nabíjacími cyklami (oproti 2000 až 3000 nabíjacím cyklom súčasných najlepších batérií) snaží svoju technológiu ešte zdokonaliť. Prototyp má takisto vysokú hustotu energie a materiálovú stabilitu, „ktorá prekonáva bezpečnostné problémy niektorých iných lítiových batérií“.

Startup získal exkluzívnu technologickú licenciu od Úradu technologického rozvoja Harvardovej univerzity na škálovanie technológie polovodičových batérií a kolo počiatočného financovania mu prinieslo 5 miliónov USD. To umožní spoločnosti rozšíriť laboratórny prototyp na komerčné využitie polovodičovej lítiovo-kovovej batérie. Tím plánuje najprv zväčšiť svoju batériu na vreckový článok vo veľkosti dlane a potom ju v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov premeniť na plnohodnotnú batériu pre vozidlá.

Adden Energy chce osloviť predovšetkým zákazníkov, ktorí nemajú doma garáže, a teda nemajú prístup k domácemu nočnému nabíjaniu elektromobilov. „Kompletná elektrifikácia vozidlového parku je jeden z najvýznamnejších krokov, ktoré môžeme podniknúť v boji proti klimatickým zmenám,“ povedal generálny riaditeľ Adden Energy William Fitzhugh. Rôzne štúdie naznačujú, že elektrifikácia všetkých svetových vozidiel by mohla znížiť emisie skleníkových plynov o 16 percent.

Zdroj: cnbctv18.comelectrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať