Prelomová technológia dokáže vykurovať a chladiť dom za polovičné náklady

0

Izraelský startup ThermoTerra predstavil technológiu, ktorá využíva energiu z kolísania vlhkosti na chladenie a vykurovanie budov. „Vodná para vo vzduchu, ktorá sa absorbuje na absorpčný materiál alebo doň, nesie značné množstvo energie,“ vysvetľuje zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti ThermoTerra Dror Zchori. A keď sa vodná para absorbuje alebo kondenzuje na materiáli, vytvára teplo.

Počas horúceho dňa prináša technológia ThermoTerra do domu alebo kancelárie okolitý teplý a suchý vzduch. Je uložený vnútri izolácie stien budovy (izolácia z konopného betónu, silikagélu alebo drevitej vlny obzvlášť dobre absorbuje vlhko). Keď sa vzduch následne vyparí, absorbuje energiu a ochladzuje budovu. Keď sú teploty nižšie, privádza sa studený a vlhký vzduch; ako sa absorbuje, ohrieva vzduch a ohrieva dom alebo kanceláriu.

Aby technológia ThermoTerra mohla fungovať, vyžaduje si integráciu štruktúry potrubí a rozvodov do novej steny. V existujúcich budovách možno k stenám pridať novú fasádu so zabudovanou izoláciou a potrubím, ktorá môže zabrať niekoľko centimetrov, ale vplyv na životné prostredie a finančné úspory sú aj tak významné. 

Zchori odhaduje, že začlenenie technológie ThermoTerra do konštrukcie budovy môže znížiť náklady na vykurovanie a chladenie o polovicu „a v niektorých prípadoch dokonca na nulu“. Inteligentný ventilátor vložený do steny, riadený algoritmami, pohybuje teplým alebo studeným vzduchom podľa potreby. Je to jediná časť systému, ktorá si vyžaduje elektrickú energiu.

Systém ThermoTerra sa skladá z troch hlavných komponentov:

Zásobník – špeciálny absorpčný materiál zabudovaný vnútri steny, so vzduchovými kanálikmi určenými na maximálny prietok vzduchu

Systém ventilátorov, potrubí a klapiek

ActiveMemBrain – pozostávajúci z inteligentných senzorov internetu vecí, ovládača, algoritmov a cloud computingu

Pomocou špeciálnych materiálov, ktoré dokážu absorbovať veľké množstvo vlhkosti, a v kombinácii s patentovaným riadiacim systémom ThermoTerra využíva zmeny vlhkosti na „nabíjanie“ izolačného materiálu, aby bol v zime suchší alebo v lete vlhší, a potom na pretláčanie vzduchu cez materiál, aby sa podľa potreby uvoľnil teplý alebo studený vzduch.

Zchori prišiel s nápadom ThermoTerra, keď staval vlastný ekologický dom v Amirime, vidieckej galilejskej komunite známej svojím ekologickým povedomím, kde teraz sídli aj jeho startup. Zchori zistil, že využitím prirodzených výkyvov vlhkosti môže zvýšiť teplotu vo svojom dome z 12 °C na 26 °C. Odhaduje, že sprevádzkovanie systému s vykurovaním a chladením z kolísania vlhkosti pre dom s rozlohou 100 štvorcových metrov bude stáť približne 3400 dolárov.

Spoločnosť už získala financie od izraelského ministerstva energetiky, Izraelského úradu pre inovácie a od zakladateľov. V súčasnosti sa uchádza o grant EÚ. Zchori si vie predstaviť, že ThermoTerra sa bude používať aj na chladenie automobilov. „Keď auto stojí na slnku, zahrieva sa. Môžeme ho chladiť pomocou odparovania vody, ktorá sa nazbiera cez noc.“

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať