SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prelomová technológia zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia o 30 %

2

Priekopník v oblasti optimalizácie energetických sietí Heimdall Power uzavrel partnerstvo s Meteomatics, špičkovou technologickou spoločnosťou špecializujúcou sa na meteorologické spravodajstvo. Táto spolupráca priniesla pôsobivé výsledky, vďaka ktorým energetické siete zaznamenali pozoruhodný 30-percentný nárast prenosovej kapacity. Spoločnosť Heimdall už viac ako tri roky bezproblémovo integruje svoj sofistikovaný softvér a údaje zo senzorov s rozsiahlym archívom údajov o počasí a klíme spoločnosti Meteomatics.

Toto spoločné úsilie zohralo kľúčovú úlohu pri nepretržitom monitorovaní a predpovedaní kapacity vysokonapäťových elektrických vedení v reálnom čase. Podľa Heimdall Power môžu teraz energetické spoločnosti naplno využiť potenciál svojich existujúcich vedení a optimalizovať účinnosť a výkonnosť svojej infraštruktúry na prenos energie. Keďže sa predpokladá, že celosvetový dopyt po elektrickej energii sa v nasledujúcich troch desaťročiach takmer zdvojnásobí, prevádzkovatelia energetických sietí čelia náročnej úlohe uspokojiť tento dopyt bez vyšších nákladov a zvýšenia emisií.

Jedno z riešení spočíva v zapojení väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov energie, ako je napríklad slnečná a veterná energia. Pripojenie a riadenie týchto premenlivých zdrojov energie si však vyžaduje nákladnú modernizáciu siete, čo môže trvať dlhší čas, zvyčajne 7 až 12 rokov. Spoločnosť Heimdall ponúka inovatívne riešenie, ktoré maximalizuje účinnosť existujúcich elektrických vedení, čím sa možno vyhnúť potrebe rozsiahlych rekonštrukcií infraštruktúry. 

V súčasnosti mnohé elektrické vedenia fungujú bez informácií o ich stave v reálnom čase, v dôsledku čoho zostáva značná časť ich kapacity nevyužitá. Heimdall preto požiadal spoločnosť Meteomatics o poskytnutie základných údajov o počasí a podnebí, ktoré významne ovplyvňujú kapacitu elektrických vedení. Tieto údaje sú integrované do technológie spoločnosti Heimdall a ponúkajú dôležitý nástroj na predpovedanie kapacity konkrétnych elektrických vedení v reálnom čase a stanovenie nových, bezpečných prevádzkových limitov.

Riešenie spoločnosti Heimdall zahŕňa inštaláciu snímačov na aktívnych vysokonapäťových elektrických vedeniach, ktoré nepretržite zbierajú údaje v reálnom čase. Tieto údaje zo senzorov sa potom spracúvajú prostredníctvom pokročilej softvérovej platformy spoločnosti Heimdall, kde sa podrobujú analýze a integrujú sa s presnými údajmi o počasí a klíme od spoločnosti Meteomatics.

Vďaka bezproblémovému spojeniu informácií spoločnosti Meteomatics s údajmi o elektrickom vedení a strojovému učeniu sa vytvoril jedinečný algoritmus, ktorý umožňuje sieťovým spoločnostiam rýchlo a bezpečne zvýšiť prenosovú kapacitu. Zavedením tejto technológie môžu rozvodné spoločnosti zvýšiť účinnosť prenosu, bezproblémovo integrovať viac obnoviteľných zdrojov energie do siete, stanoviť nové bezpečné prevádzkové limity a zlepšiť prevádzkové plánovanie, riadenie siete a každodennú prevádzkovú flexibilitu.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Som energetik... a nechapem reakcia na: Prelomová technológia zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia o 30 %

31.1.2024 10:01
Este som nepocul o tom, ze pocasie nejak moze ovplyvnit maximalnu dovolenu prudovu hustotu vodica. V clanku 10x pisu to iste, ale nic co by vysvetlilo podstatu
Reagovať

Ndndb reakcia na: Prelomová technológia zvyšuje prenosovú kapacitu elektrického vedenia o 30 %

28.1.2024 21:01
Blbosť, nie je možné prenášať väčší prúd ako znesie vodič, jednoducho by sa roztopí.. zmenšeninu prúdu a zvýšením napätia sa to tiež nedá, zákony fyziky nepustia...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať