SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Prelomové riešenie neplodnosti. Vedci našli spôsob ako vypestovať umelé spermie

4

Izraelskí vedci veria, že našli spôsob, ako môžu samce myší produkovať potomstvo bez spermií. Vypestovali malé umelé semenníky v mikročipoch a použili ich na produkciu spermií, ktoré môžu byť následne použité na oplodnenie vajíčok. Svoju prácu podrobne opísali v článku pre recenzovaný časopis Biofabrication. Úlohou mikročipu je automaticky udržiavať ideálne prostredie pre bunky. Vedci odobrali kmeňové bunky zo semenníkov a úspešne ich vypestovali v umelom semenníku, ktorý následne produkoval okrúhle spermie.

Ide o bunkové útvary, z ktorých za normálnych okolností vyrastajú spermie, ktoré sa úspešne používajú na vytváranie zvieracích a ľudských potomkov. V najbližších dňoch chcú výskumníci časť spermatíd odoslať do amerického laboratória, ktoré pomôže určiť najlepší postup pre ďalšiu fázu výskumu – ich použitie na oplodnenie vajíčok. Tento experiment chce tím uskutočniť aj s ľudskými bunkami.

Mohlo by nám to umožniť pestovať bunky od ľudí, čo znamená, že by sme sa nemuseli nevyhnutne spoliehať na spermie pri produkcii detí. Výskum predstavuje prielom, ktorý by mohol neplodným mužom, ktorí neprodukujú spermie, poskytnúť spôsob, ako mať deti. Takisto pacienti s rakovinou by mohli dať pred chemoterapiou uchovať bunky, ktoré by mohli neskôr v živote použiť na splodenie detí.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Ná, čo keď ja ho najradšej štuchám manželke do kundičky a tak robím detičky. Už ich mám sedem. reakcia na: Prelomové riešenie neplodnosti. Vedci našli spôsob ako vypestovať umelé spermie

31.7.2022 14:07
Kundička to istí. Je tam teplo a vlhko. Pre môj penis ideálne prostredie. Tak ja robím detičky.
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Prelomové riešenie neplodnosti. Vedci našli spôsob ako vypestovať umelé spermie

28.7.2022 13:07
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Ty musíš byť riadna klamárka. reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

2.8.2022 19:08
Podľa seba súdim teba, nie? :-D
Reagovať

co reakcia na: Prelomové riešenie neplodnosti. Vedci našli spôsob ako vypestovať umelé spermie

27.7.2022 21:07
produkcii deti? to co je za preklad? idi0ti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať