TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Prelomový objav umožní jednoduchú, lacnú a ekologickú výrobu vodíka

0

Vodíkové palivo by mohlo byť v budúcnosti čistým a výdatným zdrojom energie, pokiaľ vedci dokážu nájsť spôsoby, ako ho vyrobiť prakticky, lacno a bez fosílnych palív. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz teraz opísali relatívne jednoduchú metódu využívajúcu hliníkové nanočastice, ktoré sú schopné odobrať kyslík z molekúl vody a zanechať plynný vodík. Proces poskytuje veľké množstvo vodíka a funguje pri izbovej teplote. To odstraňuje jednu z klúčových prekážok výroby vodíkového paliva: veľké množstvo energie potrebnej na jeho výrobu pomocou existujúcich metód.

Navyše technológia funguje s akýmkoľvek druhom vody vrátane odpadovej a morskej vody.Kľúčové je použitie kovového gália na umožnenie prebiehajúcej reakcie s vodou. Reakcia hliníka, gália a vody je známa už desaťročia, ale tu ju tím optimalizoval a zlepšil niekoľkými konkrétnymi spôsobmi. Pomocou skenovacieho elektrónového mikroskopu a techník röntgenovej difrakcie boli vedci schopní nájsť najlepšiu zmes hliníka a gália na výrobu vodíka s najväčšou účinnosťou: 3:1 v prospech gália.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Zliatina bohatá na gálium má dvojakú úlohu: pomáha pri odstraňovaní povlaku oxidu hliníka (ktorý by zvyčajne blokoval reakciu s vodou) a pri výrobe nanočastíc hliníka, ktoré umožňujú rýchlejšiu reakciu. Metóda miešania nie je komplikovaná, uvádzajú výskumníci, a kompozitný materiál môže byť skladovaný najmenej tri mesiace, keď je ponorený do cyklohexánu, aby bol chránený pred vlhkosťou, ktorá by inak znížila jeho účinnosť. Hliník je oveľa hojnejší a ľahšie sa dá zohnať ako gálium, pretože ho možno získať z recyklovaných materiálov. No v tomto procese môže byť gálium uchované a znovu použité mnohokrát bez straty účinnosti.  

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať