SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Protibežné plávajúce veterné turbíny sľubujú obrovský výkon za polovičné náklady

Technológie
0

Nórska spoločnosť World Wide Wind predstavila plávajúce veterné turbíny s vertikálnou osou (vertical-axis wind turbine – VAWT), ktoré majú dve súpravy lopatiek nastavených tak, aby sa otáčali proti sebe. V porovnaní s najväčšími súčasnými turbínami údajne poskytujú viac ako dvojnásobný výkon. Konvenčné veterné turbíny s horizontálnou osou (horizontal-axis wind turbine – HAWT) majú čoraz menší zmysel. Musia totiž niesť veľa ťažkých komponentov (hnacie ústrojenstvo, prevodovky, generátory a ich obrovské lopatky) až na vrchole dlhej tyče, takže ich montáž na plávajúce plošiny, ktoré sa nesmú prevrátiť, je obrovská výzva.

Riešenie by mohli ponúknuť VAWT. Ich listy síce čnejú nahor, ale všetky ostatné ťažké komponenty sú dole, takže majú prirodzenú tendenciu držať sa vzpriamene. Navyše môžu prijímať veternú energiu z ľubovoľného smeru, nemusia sa otáčať smerom do vetra. Zvyčajne sú oveľa menej efektívne ako bežné trojlistové HAWT, z daného vetra získavajú menej energie, no na druhej strane ich možno umiestniť bližšie k sebe bez poklesu výkonu, čo znamená, že by mohli získať viac energie z daného úseku oceánu.

World Wide Wind teraz navrhol úplne nový typ plávajúceho VAWT, určeného špeciálne na nasadenie na mori a masívnu škálovateľnosť. V podstate ide o dva VAWT v jednom – spodná časť je pripevnená k vonkajšiemu plášťu veže a je nastavená tak, aby sa otáčala jedným smerom, zatiaľ čo horná časť je namontovaná na hriadeli, ktorý prebieha priamo v strede veže, a je nastavená na otáčanie na druhú stranu.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Spoločnosť tento dizajn nazýva protibežná vertikálna turbína (contra-rotating vertical turbine – CRVT). Hoci je takáto turbína vcelku stabilná, nie je úplne nehybná. Môže sa nakláňať, čo jej pomáha odolávať náhlym, prudkým nárazom vetra a škodlivým vibráciám. Najväčšou veternou turbínou na svete v súčasnosti je mamutia MingYang Smart Energy 16.0-242 s výškou 242 m, ktorá má menovitý výkon 16 MW.

World Wide Wind plánuje dizajn s výškou 400 m a s neuveriteľnou kapacitou 40 megawattov na jednotku. Zástupcovia spoločnosti pritom hovoria o LCoE (Levelized Cost of Energy – vyrovnané náklady na energiu) na úrovni 50 USD za megawatt, čo je v porovnaní s inými podobnými projektmi menej ako polovica. Cieľom spoločnosti je uviesť do prevádzky 3 MW model do roku 2026 a veľké 40 MW zariadenie už v roku 2029.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať