PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Našli spôsob ako vyrábať umelé svaly pre robotov na 3D tlačiarni

Technológie
0

Umelé svaly umožňujú robotickým zariadeniam alebo protetickým končatinám vykonávať pohyby podobné ľudským. No zatiaľ čo väčšina tých doterajších bola vyrobená v laboratóriách s využitím špičkových materiálov, nový typ by mohli nadšenci vyrobiť pomocou 3D tlačiarne. Vedci z Istituto Italiano di Tecnologia a Scuola Superiore Sant'Anna navrhli pneumatický ovládací systém známy ako GRACE (GeometRy-based Actuators able to Contract and Elongate).

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Každý aktuátor má podobu pružnej dutej plastovej banky so záhybmi po stranách. Keď sa do aktuátora prostredníctvom pripojenej hadice vháňa vzduch, zmršťuje sa v pozdĺžnom smere a zároveň sa rozširuje v radiálnom smere, inými slovami, skracuje sa a hrubne. Keď sa prietok vzduch zastaví, aktuátor sa, naopak, predĺži a zoštíhli. Keby teda bol takýto aktuátor zabudovaný do robotického prsta, ten by sa mohol pri vháňaní vzduchu skrčiť a pri jeho odoberaní narovnať.

V závislosti od zamýšľaného použitia sa môžu aktuátory vyrobiť v rôznych tvaroch a veľkostiach, s rôznymi hrúbkami plášťa a z rôznych druhov plastov. Tieto premenné pomáhajú určiť, do akej miery sa jednotlivý akčný člen roztiahne a zmrští, ako aj smer, ktorým sa pri tom pohybuje, a aký tlak vzduchu je potrebný na jeho aktiváciu. Na demonštráciu technológie tím vytvoril robotickú ruku v životnej veľkosti, ktorá obsahuje 18 aktuátorov GRACE.

Je vyrobená výlučne z mäkkej živice a bola zhotovená v jedinom procese 3D tlače. Vháňaním alebo odčerpávaním „niekoľkých desatín baru“ vzduchu možno ruku prinútiť ohnúť alebo narovnať prsty či otáčať sa v zápästí. Celá ruka váži len asi 100 gramov, hoci každý aktuátor v nej je navrhnutý tak, aby uniesol viac ako 1000-násobok vlastnej hmotnosti. Výskum bol nedávno publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať