
Prvá firma, ktorá má za generálneho riaditeľa humanoidného robota
Čínska spoločnosť NetDragon nedávno vymenovala virtuálneho humanoidného robota poháňaného umelou inteligenciou za rotujúceho generálneho riaditeľa svojej dcérskej spoločnosti Fujian NetDragon Websoft. Metaverzum, často označované za ďalšiu verziu internetu, sľubuje 3D virtuálny svet, do ktorého ľudia vstupujú cez náhlavné súpravy na virtuálnu realitu (VR) a rozšírenú realitu (AR), aby tam mohli obchodovať, stretávať sa a hrať hry prostredníctvom svojich virtuálnych avatarov alebo hologramov.
NetDragon Websoft, čínska herná spoločnosť, ktorá si získala reputáciu hrami ako Eudemons Online, Heroes Evolved, Conquer Online a Under Oath, výrazne stavila na tento nový digitálny svet a súvisiace technológie. AI CEO je súčasťou jej plánu na vybudovanie metaverza. Vymenovanie Tang Yu, čo je meno virtuálneho robota riadeného AI, je podľa vyhlásenia spoločnosti významný míľnik smerom k „metaverznej organizácii“.
Firma uviedla, že humanoidný robot „zefektívni tok procesov, zvýši kvalitu pracovných úloh a zlepší rýchlosť ich vykonávania“. Tang Yu bude fungovať aj ako „dátové centrum v reálnom čase a analytický nástroj na podporu racionálneho rozhodovania v každodennej prevádzke a umožní efektívnejší systém riadenia rizík“. Vyhlásenie neposkytuje žiadne podrobnosti o tom, či Tang Yu bude robiť nezávislé rozhodnutia ako generálny riaditeľ, alebo bude robot pod dohľadom človeka.
Toto oznámenie však naznačuje hlboké zmeny, ktorými by naše pracoviská mohli prejsť, keby sa spoločnosti skutočne rozhodli pre prácu na diaľku a v metaverze. Pracovisko v metaverze by umožnilo pracovať odkiaľkoľvek na svete prostredníctvom rozšírenej reality a pohybových senzorov, vďaka ktorým by sa naše digitálne avatary správali tak ako my. Náš pracovný priestor by bolo možné prispôsobiť našim preferenciám.
Potenciálne by to eliminovalo potrebu fyzických kancelárskych priestorov a vybavenia, ako aj potrebu vzájomného kontaktu tvárou v tvár. Podľa medzinárodnej poradenskej firmy Gartner bude jedna štvrtina populácie do roku 2026 tráviť v metaverze aspoň jednu hodinu denne – či už pôjde o prácu, nakupovanie, spoločenský život, alebo zábavu. Napriek potenciálnym výhodám, ktoré môže pracovný priestor metaverze ponúkať, ako je možnosť slobodnejšieho výberu miesta, kde budete bývať, zníženie cestovných nákladov a takmer úplná eliminácia potreby fyzických kancelárií, vznikajú aj obavy.
Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie už varovala, že metaverzum môže predstavovať riziko pre verejné zdravie. Trávenie väčšieho množstva času online v spojení s metaverzom môže znížiť úroveň fyzickej aktivity a poskytnúť inzerentom oveľa viac možností na propagáciu škodlivých produktov, ako sú nezdravé potraviny, tabak alebo alkohol. Zdravotné dôsledky by však mohli byť oveľa hlbšie ako len znížená fyzická aktivita a vystavenie nezdravej reklame.
Sociálne správanie je dôležité pre naše zdravie a život a výskum ukazuje, že psychiatrické poruchy často zahŕňajú určité narušenie normálneho sociálneho správania. Mnohé štúdie varovali, že nadmerné používanie platforiem, ako sú Facebook, Instagram a TikTok, môže spôsobiť príznaky depresie, návykové správanie, osamelosť a úzkosť. Rovnako aj práca na diaľku prehlbuje izoláciu. Metaverzum sa však prezentuje ako hybrid medzi prácou z domu a prácou v kancelárii: nie je to úplne práca na diaľku, ale ani nie je v skutočnosti prezenčná. Na pochopenie potenciálnych zdravotných dôsledkov práce v metaverze je potrebné vykonať ďalšie výskumy.
Zdroj: euronews.com.
Zobrazit Galériu