PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Sebestačné podmorské farmy sa podobajú na stavby mimozemšťanov

Technológie
0

Sú miesta, kde postavenie skleníka môže byť problém, či už pre zásobovanie vodou, alebo počasie. Výskumníci sa však snažia nájsť riešenia pre takéto problémy, a tak sa možno stretnúť s rôznymi inováciami týkajúcimi sa skleníkov a starostlivosti o rastliny. Patrí medzi ne aj projekt, ktorý sa nazýva Nemova záhrada (Nemo’s Garden) a v súčasnosti spočíva 15 metrov pod hladinou mora v dedine Noli v severozápadnom Taliansku.

Ide v podstate o podmorský skleník a poľnohospodársku farmu v obrovských plastových guliach a rúrach s rastlinami, napojených na hlavnú konštrukciu. Každá z týchto gúľ môže pojať 2000 litrov vzduchu. Samotné rastliny rastú v trubiciach, ktoré sa špirálovito stáčajú do stredu. Pod hladinou mora tak vznikajú gule s chápadlami, ktoré vyzerajú tak trochu ako diela mimozemšťanov. Na týchto „záhradách“ je skvelé to, že sú sebestačné a nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu.

Slnko sa dokáže dostať až do konštrukcií pod oceánom a prináša im teplo. Vlhký vzduch sa môže kondenzovať a potom prenikať do pôdy, aby „zavlažoval“ rastliny vnútri gule. Takéto skleníky by mohli byť prínosom pre vyprahnuté pobrežné komunity, ktoré majú problém so zeleňou.

Predplatné NEXTECH 2021

Podmorské poľnohospodárske farmy fungujú aj ako umelý koralový útes, a tak priťahujú aj morský život. Správa neuvádza, či majú škodlivé účinky na podmorský ekosystém, ale ak nejaké sú, s najväčšou pravdepodobnosťou by mali byť minimálne. Zatiaľ ide len o experiment a budeme si musieť počkať, či sa to podarí zopakovať aj v iných pobrežných spoločenstvách na celom svete.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať