SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Prvý fúzny reaktor na svete, ktorý pomáha zabíjať rakovinu

1

Britský startup Astral Systems vytvoril a otestoval vôbec prvý reaktor na svete s viacstavovou fúziou (Multi-State Fusion – MSF), ktorý lieči nádory a zabíja rakovinové bunky. Reaktor je určený na výrobu základných liečivých izotopov, ktoré by sa mohli použiť na diagnostické zobrazovanie, ako aj na liečbu ožarovaním na ničenie rakovinových buniek. Ako vysvetlil Talmon Firestone, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Astral Systems a externý spolupracovník Bristolskej univerzity, MSF dokáže ničiť rakovinové bunky tým, že lieči nádory a zhubné bunky priamo pri ich zdroji.

Ďalšou výhodou je diagnostické zobrazovanie, keďže tieto liečivé izotopy môžu fungovať aj ako „rádioaktívne indikátory“ vo vnútri tela, ktoré pomáhajú diagnostikovať zdravotné problémy. Žiarenie, ktoré tieto izotopy produkujú, sa dá merať a rozpoznať, čo zdravotníckym pracovníkom poskytuje dôležité poznatky o zložení a fungovaní telesných tkanív a orgánov. Podľa webovej stránky spoločnosti bude alternatívna technológia založená na fúzii aj bezpečnejšia a čistejšia a môže byť inštalovaná v rámci nemocničných centier alebo vedľa nich, čo lekárom umožní prístup k oveľa väčšej škále diagnostických a liečebných metód.

Lekári na celom svete denne využívajú nukleárnu medicínu ako základný nástroj na diagnostiku a liečbu ochorení ohrozujúcich život. Neraz však nemôžu získať rádioizotopy potrebné na poskytnutie tejto životne dôležitej liečby z dôvodu nestabilných dodávateľských reťazcov, ktoré sú závislé od starnúcich štiepnych reaktorov. Šesť štiepnych reaktorov vyrába viac ako 90 % svetových zásob lekárskych izotopov, pričom sa všetky okrem jedného do roku 2030 majú odstaviť.

Malý reaktor MSF od spoločnosti Astral Systems však má potenciál zaručiť dostupnosť týchto liečivých izotopov a zlepšiť výsledky liečby pacientov. Cieľom spoločnosti je expandovať aj za hranice medicínskej oblasti, a to uplatnením reaktora MSF na testovanie poškodenia materiálov fúznymi neutrónmi, transmutáciu existujúcich skladov jadrového odpadu, vesmírne aplikácie, hybridné fúzno-štiepne energetické systémy a ďalšie.  

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Perfiš reakcia na: Prvý fúzny reaktor na svete, ktorý pomáha zabíjať rakovinu

2.12.2023 18:12
Takže vyše 80% fabrík na výrobu liečív proti rakovine sa musí zlikvidovať. To je progresívna informácia hovoriaca o kvalite starostlivosti o občanov. Čo bude ďalej, zavedú povinnú eutanáziu pre ťažko chorých?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať