SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Prvý katamarán na vodikový pohon na svete

Technológie
0

Plavidlá prevádzkované na benzín a naftu zohrávajú nemalú úlohu v znečistení ovzdušia a klimatických zmenách. Vodík by však mohol ponúknuť udržateľnejšiu alternatívu. Švédska spoločnosť Green City Ferries AB sa preto rozhodla vytvoriť prvý bezemisný vysokorýchlostný katamarán na svete s integrovanou batériou a systémom vodíkových palivových článkov. Volá sa Beluga24. Švédska vodná doprava prechádza „zelenou“ premenou.

Začiatkom tohto roka uviedol miestny staviteľ lodí Candela plavidlo pre 30 osôb, ktoré je považované za najrýchlejšiu elektrickú osobnú loď na svete. Je navrhnuté tak, aby vytlačilo z prevádzky naftové trajekty v okolí Štokholmu. V lete potom nasledoval športovejší variant. Nový katamarán spoločnosti Green City Ferries AB má byť vyrobený z uhlíkových vlákien a bude integrovať batériu a pohonný systém s palivovými článkami, ktoré boli vyvinuté v spolupráci so švédskou spoločnosťou Echandia.

Tvrdí sa, že takéto riešenie vyžaduje menej vodíka ako štandard, a preto ponúka výrazné úspory hmotnosti. Plavidlo bude mať uprostred nosné krídlo, ktoré ho zdvihne z vody, čím sa zníži odpor, aby sa zlepšil dojazd, podobne ako je to pri produktoch spoločnosti Candela. Podľa spoločnosti Echandia sa plavidlá v Štokholme podieľajú na spotrebe energie vo verejnej doprave piatimi percentami, pričom však každoročne produkujú približne 50 percent emisií oxidu uhličitého, takže posunom k ​​čistejším alternatívam sa dá veľa získať.

A Štokholm nemusí byť jediné miesto, kde sa využíva vodík ako riešenie. Trajekt Sea Change, ktorý sa považuje za prvý komerčný trajekt na svete s vodíkovými palivovými článkami, sa blíži k dokončeniu a predpokladá sa, že tento rok bude uvedený do prevádzky v San Franciscu. Ďalší podobný s názvom MF Hydra by mohol čoskoro vyplávať v Nórsku. Očakáva sa, že Beluga24 bude dodaná v roku 2022.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať