Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

S Ferrari či Harley Davidson už len potichu. Radar má zakročiť proti príliš hlučným motorkám a autám

0

Motorkári sa často zvyšovaním otáčok motora snažia pritiahnuť pozornosť okolia. Proti tejto nepríjemnej praktike chcú zakročiť obyvatelia parížskeho predmestia Villeneuve-le-Roi. Plánujú nasadiť vybavenie, ktoré by podľa nich mohlo obnoviť poriadok v kedysi pokojných uliciach.

Prístroj nazývajú „hlukovým radarom“ a mal by byť uvedený do prevádzky už čoskoro. Zariadenie vytvorila nezisková organizácia Bruitparif, zameraná na životné prostredie. Využíva štyri mikrofóny na trianguláciu pôvodu zvuku a jeho prepojenie so záznamom CCTV na identifikovanie toho, kto robí rachot. Údaje sa dajú aj zaznamenať na neskoršie použitie. Zatiaľ však ide len o testovanie životaschopnosti technológie a určenie hladiny hluku, za ktorej prekročenie sa budú udeľovať pokuty.

Ako poznamenáva agentúra Reuters, Francúzsko už má zavedené zákony namierené proti hlučným vozidlám, ale len málo vodičov býva potrestaných, pretože polícia môže páchateľov zadržať iba vtedy, keď ich pristihne. Hlukový radar by mohol proces automatizovať, čím by sa uľahčilo presadzovanie pravidiel do praxe. A možno to bude ľudí trochu motivovať na kúpu nehlučných elektromobilov.

Mestský úradník z Villeneuve sa vyjadril, že mesto „nemá nič proti vozidlám Ferrari či Harley Davidson“, ale ich majitelia „niekedy radi demonštrujú silu svojich vozidiel a tento hluk veľmi obťažuje obyvateľov“. O nasadení zariadenia Bruitparif sa uvažuje aj v rušných zábavných oblastiach Paríža.

Zdroj: italtrends.comengadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
auto doprava motorka zvuk radar

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať