Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Radíme pri nákupe nového televízora

1

Špeciálny projekt

Pri výbere televízora si treba uvedomiť zmenu filozofie konzumácie multimediálneho obsahu. Aj staršie vekové kategórie pochopili výhody streamovacích služieb typu Netflix, či HBO Go, kde si môžu sami vybrať čo chcú pozerať a pomerne malý mesačný poplatok majú filmy, seriály a dokumenty k dispozícii bez prerušovania reklamami. Preto by váš nový televízor mal podporovať tieto služby a ďalšie smart funkcie. Preto aj naše rady nezačneme klasicky výberom uhlopriečky, ale podporou smart funkcií a konektivitou

Smart TV

Každý moderný televízor má popri možnosti príjmu digitálneho terestriálneho, prípadne káblového príjmu televíznych staníc mať možnosť prepnúť sa do takzvaného „smart“ režimu v ktorom zjednodušene povedané funguje ako tablet s veľkou obrazovkou. Umožňuje spúšťať rôzne aplikácie, má webový prehliadač a čo je najdôležitejšie, k dispozícii sú aplikácie na sledovanie programov zo streamovacích služieb Netflix, HBO Go, YouTube, prípadne aj aplikácie sociálnych sietí. Tieto aplikácie sú buď predinštalované, alebo si ich môžete stiahnuť. Každý smart televízor má operačný systém, čiže prostredie na intuitívne ovládanie funkcií a zobrazovanie ponuky multimediálneho obsahu. Väčšina operačných systémov renomovaných výrobcov televízorov umožňuje inštalovať ďalšie aplikácie podľa preferencií používateľa. Sony, Philips, Panasonic, TCL a niektorí ďalší výrobcovia využívajú operačný systém Android TV, ktorý má podobnú filozofiu používateľského rozhrania ako tablety a smartfóny s týmto operačným systémom. Samsung využíva operačný systém Tizen a LG systém WebOS. Bez ohľadu na platformu, smart televízory majú predinštalované aplikácie  Netflix, HBO GO, YouTube, Amazon, či Stream.

LED televízor SENCOR SLE 50US600TCSB je slušným spojením dobrej kvality a ceny.

 

Konektivita

Televízor by mal ideálne mať možnosť pripojenia sa k internetu cez WiFi a najlepšie aj cez ethernetový kábel. Internetová konektivita je základom pre fungovanie smart funkcií. . WiFi pripojenie vám umožní aby ste mohli televízor v byte umiestniť kamkoľvek a v prípade ak v danom umiestnení budete mať možnosť pripojiť ho cez ethernetový kábel, odľahčíte tým záťaž domáceho WiFi routra.   Televízor budete určite využívať na prehrávanie videí z externých diskov a USB kľúčov, preto by nemali chýbať minimálne dva porty USB 3.0. Spoznáte ich podľa modrej farby plastovej plôšky vo vnútri konektora. Univerzálnejšie riešenie na ukladanie multimediálneho obsahu je NAS server, ktorý je rovnako ako televízor pripojený k domácej sieti

Uhlopriečka a rozlíšenie

Veľkosť obrazovky vyberáme podľa toho kam chcete televízor umiestniť a z akej vzdialenosti ho budú členovia rodiny pozerať. V praxi je to vzdialenosť od pohovky k televízoru umiestnenom na stolíku, alebo upevnenom na stene. Priveľký televízor v malom priestore znemožňuje komfortné videnie celej scény na obrazovke a naopak, malá obrazovka v akomkoľvek priestore prináša nutnosť sadnúť si bližšie, čo je vo väčšom priestore dosť nepraktické. Do obývačky by ste mali vyberať televízory s uhlopriečkou do 50“ (125 cm). Najväčšie televízoru, aké sa v súčasnosti predávajú majú uhlopriečku 88“ (223 cm) Do kuchyne, prípadne kúpeľne sa hodí menší televízor s uhlopriečkou do 24“ (60 cm).

LED televízor TOSHIBA 32L3063DG SMART TV s uhlopriečkou 32´´ a FULL HD rozlíšením sa hodí aj do menších miestností.

 

Jednoduchá poučka je, že pri TV s rozlíšením Full HD by vzdialenosť mala byť 2-3x väčšia, než je uhlopriečka. Pri TV s rozlíšením 4K platí, že vzdialenosť by mala byť rovnaká, ako veľkosť uhlopriečky.

E-shop Planeo Elektro má ponuky LED a OLED televízorov prehľadne rozdelenú podľa veľkosti uhlopriečky:

Do 24“ 

32“                     

37“ – 43“           

45“ – 49“           

50“ – 54“           

55“ – 58“           

60“ – 65“           

70“ – 88“           

 

Tabuľka vzdialenosti od obrazovky v závislosti od uhlopriečky a rozlíšenia

32"

Full HD

 1,3 m

33-43"

Full HD

1,7 m

33-43"

4K UHD

0,8 m

44-50"

Full HD

1,9 m

44-50"

4K UHD

0,9 m

51-60"

Full HD

2,2 m

51-60"

4K UHD

1,2 m

61-70"

4K UHD

1,3 m

71-80"

4K UHD

1,5 m

 

Uhlopriečka súvisí nielen zo vzdialenosťou pozorovania, ale aj s rozlíšením. Rozlíšenie Full HD na 70“ obrazovke je nepostačujúce a naopak na televízore s 24“ uhlopriečkou si určite nevychutnáte 4K rozlíšenie. Na trhu sú v súčasnosti televízory s rozlíšením

  • HD ready - 1 366 ×768 pixelov. Takéto rozlíšenie majú len najlacnejšie televízory s najmenšími uhlopriečkami.
  • Full HD - 1 920 × 1 080 pixelov – zlatá stredná cesta pre televízory s uhlopriečkami do 32".
  • 4K Ultra HD – 3 840 × 2 160 pixelov je v súčasnosti štandardom na televízoroch s uhlopriečkami od 32". Väčšina streamovacích služieb toto rozlíšenie podporuje a môžete si taktiež prehrávať filmy z Blu Ray a hrať hry na moderných herných konzolách.
  • 8K – 7 680 × 4 320 pixelov je v súčasnosti najlepšie rozlíšenie, aké môžete na televízore mať, samozrejme tomu zodpovedá aj cena.  Technológia 8K je schopná spracovávať aj obrazy nižších kategórií rozlíšenia a inteligentným spôsobom dopĺňať chýbajúce pixely.

OLED Android PHILIPS 55OLED805/12 s rozlíšením 4K UHD uspokojí náročného diváka.

Technológia obrazu

Najrozšírenejšie sú LED televízory pre úspornosť, kvalitu a životnosť. Pre náročnejších užívateľov sú vhodné napríklad OLED televízory, ktoré majú živšie farby. Do prehľadu sme nezahrnuli dnes už zastarané technológie plazma a LCD

LED televízory majú zobrazovací panel podsvietený LED diódami, ktoré šetria energiu a dlho vydržia. Podsvietenie je rovnomerné a obraz má dobrý kontrast.

OLED obrazovka nie je podsvietená, ale svietia jej jednotlivé body, teda vrstva diód. Televízory majú kvalitné zobrazenie farieb, vynikajúci kontrast a môžu byť tenšie. Sú drahšie a je možné ich zaobstarať len vo väčších uhlopriečkach.

QLED je technológia vyvinutá spoločnosťou Samsung predstavujúca inovovanú technológiu LED. Ide o podsvietenú obrazovku rozšírenú vrstvu kvantových bodov, ktoré prinášajú ostrejšie kontrasty a farby. Technológia je energeticky úsporná a prináša kvalitný obraz. Jas je oveľa vyšší a kvalita farieb neklesá pri pohľade zo strán.

QLED televízor SAMSUNG QE75Q64T s výraznou 75" obrazovkou a miliardou farebných odtieňov.

Ďalšie dôležité parametre

Jas je vyjadrený v jednotkách kandela (cd) a vyjadruje svietivosť bielej farby, ktorá by sa mala pohybovať okolo 500 cd / m2. Kontrast udáva pomer medzi čiernymi a bielymi farbami. Túto hodnotu možno upravovať, čo sa hodí v miestnostiach, kde sa počas dňa mení svetlo. Vyšší kontrast znamená ostrejšie farby. Podpora HDR, čiže High Dynamic Range umožňuje zobrazovať detaily vo veľmi tmavých aj veľmi svetlých plochách zároveň. V obraze bez HDR sa môžu detaily v šere alebo pri vysokej intenzite jasu scény stratiť, farby a línia splynúť a pozorovateľ nerozozná jednotlivé časti obrazu.

Nároční diváci športových prenosov a hráči na konzolách by si mali v technických parametroch všímať aj frekvenciu spracovania obrazu, nazývanú aj obnovovacia frekvencia a čas odozvy. Obnovovacia frekvencia udáva ako rýchlo sa vykresľujú jednotlivé snímky na obrazovke. Čím má tento parameter vyššiu hodnotu, tým plynulejší je obraz. Napríklad pre sledovanie športových prenosov sa odporúča frekvencia aspoň 100 Hz a viac. Štandardná obnovovacia frekvencia sa pohybuje medzi 50 a 100 Hz. Pri drahších a lepších TV sa môžeme stretnúť aj s frekvenciou okolo 200 Hz.

Odozva popisuje rýchlosť, akou sa na obrazovke menia farby. Vhodná odozva pri šedej farbe je 5 milisekúnd, pri bielej farby tomu môže byť až 2x toľko. Na bežné sledovanie programov vám postačí televízor s odozvou okolo 7-10 milisekúnd. Na hranie na konzolách je potrebná doba odozvy 5 ms a menej.

V PLANEO Elektro máte dopravu do 28.2.2021 úplne zadarmo

Umiestnenie televízora

Hlavne v menších miestnostiach, kde viac ľudí sedí pomerne blízko televízora je dôležitý aj pozorovací uhol. Je to  maximálny uhol, z akého je možné televízor sledovať bez toho, aby došlo k zhoršeniu kvality videného obrazu. Odporúčame televízor s pozorovacím uhlom aspoň 170 °.

Televízor je potrebné umiestniť na stolík, alebo upevniť na stenu do takej výšky aby diváci nemuseli výrazne zakláňať alebo predkláňať hlavu. Pri pravidelnom sledovaní môže z nevhodne umiestneného televízora bolieť chrbtica. Pri sedení je ideálna výška taká, že stred obrazovky je približne vo výške očí sediaceho diváka. Závisí to však aj od konštrukcie operadla a opierky hlavy vášho kresla, či sedačky. Ak máte pri sedení mierne zaklonenú hlavu, treba televízor umiestniť trochu vyššie. Pri sledovaní TV v spálni z postele bude záležať na vašich osobných zvyklostiach pri sledovaní televízora.

Odozva popisuje rýchlosť, akou sa na obrazovke menia farby. Mierka však nemusí byť úplne jednoznačná, výrobcovia ju hodnotia odlišným spôsobom. Vhodná odozva pri šedej farbe je 5 milisekúnd, pri bielej farby tomu môže byť až 2x toľko. Dalo by sa teda všeobecne povedať, že pre bežné sledovanie TV (nie hranie náročných hier), vám postačí televízor s odozvou okolo 7-10 milisekúnd.

 

Foto: Archív firiem, Shutterstock

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

päťdesiatka štyri ká je v okey v akcoške za trí ejty evri reakcia na: Radíme pri nákupe nového televízora

28.2.2021 18:02
päťdesiat palcový televízor sa dal zohnať 4k v okey elektro za tristo osemdesiať evr, mali posledný keď som tam poň bola
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať