Raketa s jadrovým pohonom by mohla dopraviť astronautov na Mars už za 45 dní

Technológie
0

Misia NASA na Mars s ľudskou posádkou by so súčasnou technológiou trvala sedem mesiacov. Podľa správ vesmírnej agentúry by však vesmírna loď s jadrovým pohonom mohla uskutočniť túto cestu len za 45 dní. Konštrukcia, na ktorej sa pracuje už niekoľko desaťročí, využíva jadrový reaktor na dodávanie energie rakete. Jedna z možností je jadrový tepelný a jadrový elektrický pohon (Nuclear Thermal and Nuclear Electric Propulsion – NTP/NEP).

Predplatné NEXTECH 2021

Pôvodný dizajn je súčasťou výskumu, na ktorom pred rokmi pracovala NASA aj sovietsky vesmírny program. Pred niekoľkými rokmi NASA projekt obnovila s cieľom vytvoriť bimodálne jadrové pohonné zariadenie, ktoré by pozostávalo z prvkov NTP a NEP. Zámerom je vytvoriť vesmírnu loď s jadrovým pohonom, schopnú exponenciálne skrátiť čas cesty na Mars a iné planéty. NASA tento mesiac zverejnila aktualizovanú stránku na túto tému, v ktorej podrobne opisuje, ako by systém vyzeral.

V rámci programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) na rok 2023 vybrala vesmírna agentúra jadrovú koncepciu, ktorá vstúpi do prvej fázy vývoja. Nie je však jasné, kedy by vývoj mohol viesť ku skutočnej kozmickej lodi s jadrovým pohonom. Ak chceme spoľahlivo dopraviť astronautov na Mars a iné planéty, budeme potrebovať kozmické lode s jadrovým pohonom, ktoré dokážu absolvovať cestu za kratší čas. Sedem mesiacov strávených vo vesmíre cestovaním na Mars by mohlo spôsobiť, že astronauti stratia priveľké množstvo kostnej hmoty.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať