
Rap poháňa zdravotný senzor
Basový rytmus hudby v štýle rapu sa dá využiť na poháňanie nového typu miniatúrneho zdravotného senzora, ktorý možno implantovať do tela.
Zvukové vlny dokážu efektívne dobiť senzor tlaku. Ten by mohol pomôcť ľuďom s aneuryzmou alebo inkontinenciou v dôsledku ochrnutia.
Srdcom senzora je vibrujúca konzola, tenký prúžok uchytený k jednému koncu ako skokanský mostík. Hudba v určitých frekvenciách (od 200 do 500 Hz) spôsobuje jej vibráciu, čím sa vyrába energia, ktorá sa uchováva v kondenzátore.
„Hudba dosahuje správnu frekvenciu len v niektorých prípadoch," povedal jeden z autorov projektu Babak Ziaie, ktorý pracuje na Purdue University ako profesor elektrotechniky, softvérového a biomedicínskeho inžinierstva. „Energia zvuku môže preniknúť cez tkanivo ľudského tela a rozvibrovať časť senzora."
Keď sa frekvencia dostane z požadovaného rozsahu, prestane konzola vibrovať a automaticky pošle elektrický náboj do senzora, ktorý sníma tlak a vysiela údaje ako rádiové signály. Pretože frekvencia sa podľa hudby neustále mení, dokáže senzor opakovane meniť interval ukladania náboja a vysielania údajov.
„Potrebujete počúvať hudbu len niekoľko minút z hodiny, aby ste mohli monitorovať krvný tlak alebo tlak moču v mechúre," povedal Ziaie. „Meranie netrvá dlho."
Senzor je dlhý asi 2 centimetre. Prijímač, ktorý zbiera údaje, môže byť niekoľko centimetrov od pacienta. Namiesto hudby sa dajú použiť aj tóny z určitého rozsahu. Jeden tón je však veľmi nepríjemný zvuk. Podľa vedcov je oveľa príjemnejšie počúvať hudbu. Experimentovali so štyrmi typmi hudby: rapom, bluesom, džezom a rockom.
„Najlepší je rap, pretože obsahuje mnoho tónov s nízkou frekvenciou, najmä basy," povedal Ziaie.
Senzor dokáže monitorovať tlak v močovom mechúre a v cieve, ktorú postihla aneuryzma. Systém by sa dal použiť pri inkontinencii ľudí s ochrnutím. Takisto by sa mohol použiť na jej diagnostiku, ktorá je dnes komplikovaná a vyžaduje pobyt v nemocnici.
Nová technológia je oproti bežným senzorom výhodná - nepotrebuje batérie ani iný externý zdroj napájania. Navyše sa pomocou nej dá ľahko dostať k údajom, čo je pri bežných senzoroch komplikovanejšie.
Zdroj: eQuark