PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Prenosný kompaktný fúzny reaktor môže spôsobiť revolúciu v energetike

1

Vedci už dávno túžia vytvoriť dokonalý zdroj energie. Ten by v ideálnom prípade nahradil fosílne palivá chrliace skleníkové plyny a poháňal autá, lode, lietadlá aj kozmické lode. Zdá sa, že najpravdepodobnejšia možnosť na dosiahnutie týchto cieľov je jadrová fúzia.

Najväčší problém je v tom, že zatiaľ nie sme blízko jej nasadenia v takej miere, aby spôsobila dramatický posun v energetickej politike. Teraz však vstupuje do hry americké námorníctvo podaním patentu na kompaktný fúzny reaktor. Správu o tom priniesol web The War Zone.  Patent na zdroj energie založený na jadrovej syntéze (čo je rovnaká reakcia, aká sa odohráva na Slnku) bol údajne podaný 22. marca 2019 a zverejnený koncom minulého mesiaca.

Aby sa na Zemi mohla vytvoriť fúzna energia, treba vybudovať nástroje, ktoré môžu obsahovať plyny dosahujúce teploty stoviek miliónov stupňov, aby prinútili atómové jadrá spojiť sa pri vysokých rýchlostiach a vytvoriť horúcu plazmu. To však nie je ľahká úloha a spája sa s ňou niekoľko technických výziev.

Plazma sa napríklad nemôže dotýkať stien komory, v ktorej je vytvorená, takže vedci musia na izoláciu použiť silné magnetické pole. A potom je tu otázka ukladania energie, ktorá sa vytvára v reakcii. No keby sa tieto problémy podarilo vyriešiť, bol by to prielom. Jeden kilogram fúzneho paliva totiž produkuje rovnaké množstvo energie ako 10 miliónov kilogramov fosílnych palív.

A na rozdiel od jadrového štiepenia nie sú emitované skleníkové plyny a nevznikajú škodlivé vedľajšie produkty, ako je jadrový odpad. Jediný vedľajší produkt je hélium – mimoriadne užitočný inertný plyn. Súčasné reaktory majú približne veľkosť budovy, prenosný kompaktný reaktor by mohol priniesť revolúciu. Pracuje na ňom údajne čínska vláda, ale aj Lockheed Martin a niekoľko ďalších súkromných spoločností. Podľa The War Zone by sa takéto zariadenie mohlo potenciálne umiestniť na loď alebo lietadlo.

Zariadenie, ktoré vyvinul vedec Salvatore Cezar Pais z Centra námorného leteckého vojenstva, sa spolieha na časť nazývanú dynamický zapaľovač. Podľa patentu Paisova plazmová komora obsahuje niekoľko dvojíc týchto dynamických zapaľovačov, ktoré sa v komore rýchlo otáčajú a vibrujú, aby vytvorili „koncentrovaný tok magnetickej energie“.

Kužeľovité špirály s elektrickým nábojom čerpajú palivové plyny, ako je deutérium alebo deutérium-xenón, do komory, kde na ne pôsobí intenzívne teplo a tlak, aby sa vytvorila jadrová fúzna reakcia. Súčasné technológie využívajú na vytvorenie magnetického poľa v reaktoroch supravodiče.

Zariadenie by mohlo produkovať viac ako terawatt energie, pričom jeho príkon by bol na úrovni kilowattov až megawattov. Momentálne nemáme zdroj energie, ktorý dokáže vyrobiť viac energie, ako spotrebuje. No už sa k tomuto bodu blížime. V rámci experimentu International Nuclear Fusion Research by sa mal v roku 2025 spustiť tokamak, vôbec najväčšie zariadenie, kde sa môžu tieto reakcie uskutočňovať.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum elektrina energia

1 komentár

od UFO reakcia na: Prenosný kompaktný fúzny reaktor môže spôsobiť revolúciu v energetike

14.10.2019 19:10
Loched Martin,..maju pristup k havarovanym ufo,..ich predstavitel sa vyjadril ze vozia ufonov na ich planety uz vlastnymi -lockhedmartinackymi diskami,..... takze asi odtial to maju,..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať