HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Toyota predstavila nový Mirai na vodíkový pohon, ktorým chce prekonať Teslu

Technológie
2

Toyota v týchto dňoch ukázala zlepšenú verziu svojho sedanu poháňaného vodíkovými palivovými článkami. Chce tak oživiť záujem o túto technológiu, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať hlavným prúdom. Najväčší japonský výrobca automobilov vyvíja vozidlá s palivovými článkami už viac ako dve desaťročia, no v poslednom čase túto technológiu zatienil prudký rozmach konkurenčných elektrických vozidiel poháňaných batériami, aké vyrába napríklad Tesla.

Toyota predstavila prototyp nového vodíkového sedanu postaveného na rovnakej platforme ako kupé LS jej luxusnej značky Lexus. Nový model Mirai sa môže pochváliť dlhším dojazdom oproti predchodcovi a úplne prepracovaným zásobníkom s palivovými článkami a nádržou na vodík.

Redizajn prináša väčší rázvor kolies a znížený podvozok, čo je výrazný odklon od prvej generácie modelu Mirai a pripomína skôr hybridný Prius. Nové vozidlo sa hrdí aj dojazdom dlhším o 30 % (približne 700 km). Najnovší model Mirai pritom bude stáť menej ako jeho predchodca, a to vďaka presunu k hromadnej výrobe. Súčasný model sa väčšinou zostavuje ručne.

Pôvodný model Mirai, ktorý je jedným z trojice automobilov s palivovými článkami dostupných pre spotrebiteľov (popri Hyundai Nexo a Honda Clarity), stojí 5 miliónov jenov (46 500 USD). Cenu nového modelu Toyota ešte nezverejnila. Na trh sa má dostať koncom budúceho roka v Japonsku, Severnej Amerike a Európe.

Zdroj: reuters.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Toyota auto technika stroj

2 komentáre

DETTO reakcia na: Toyota predstavila nový Mirai na vodíkový pohon, ktorým chce prekonať Teslu

15.10.2019 22:10
Tak ako si v minulosťi ťukali iné automobilky na čelo keď Toyota uviedla na trh prvý hybrid Prius tak si dnes ťukajú pri vodíkovom Mirai. A dnes sú hybridné model Toyota a LEXUS nie len veľmi žiadané ale najmä uznávané. História sa opakuje. Držím päste Toyota.
Reagovať

Kalifornia sa poteši reakcia na: Toyota predstavila nový Mirai na vodíkový pohon, ktorým chce prekonať Teslu

15.10.2019 13:10
Podla ich guvernéra je palivom budúcnosti práve VODÍK. držím Toyote palce :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať