SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Redmi Note 10 5G / Elegantný a cenovo dostupný 5G smartfón

1

Ak na jednu misku pomyselných váh postavíme vychytávky tohto modelu, ako je podpora 5G sietí, výdrž 5000 mAh batérie a displej s obnovovacou frekvenciou, a na druhú cenu 178 eur, je zrejmé, že výrobca musel urobiť niekoľko drobných kompromisov.

Na testovanie som mal k dispozícii model s elegantným sivým povrchom zadnej steny s marketingovým označením Graphite Gray. V balení nájdete 22,5 W nabíjačku aj priesvitné silikónové ochranné puzdro, ktoré má zaujímavo riešenú ochrannú krytku na konektor USB-C. Prívlastok ochranné v tomto prípade znamená, že puzdro mierne prečnieva ponad okraj displeja, takže ho lepšie chráni pri prípadnom páde, ale na gestá potiahnutia od okraja obrazovky sa budete musieť viac sústrediť. Puzdro takisto vyrovnáva mierne vyčnievajúcu platformu s objektívmi zadných fotoaparátov, takže smartfón má po položení na stôl lepšiu stabilitu.


Zdroj: Xiaomi

Displej je primárne chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 3. Maximálna obnovovacia frekvencia displeja je 90 Hz, ale vyššia obnovovacia frekvencia zároveň znamená aj vyšší odber energie z batérie, takže systém sa podľa toho, čo práve robíte, prepína medzi 90 Hz a štandardnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Prekvapilo ma sýte podanie čiernej farby na displeji IPS, ostatné farby sú zobrazené skôr prirodzene než saturovane. Typický jas displeja je 400 nitov, čo vám umožní prečítať údaje aj na priamom slnečnom svetle. Aj napriek pomerne veľkej uhlopriečke 6,5 palca je rozlíšenie 1080 × 2400 pixelov viac než dostatočné.

  
Výborná ostrosť aj podanie farieb záberov pri dobrých svetelných podmienkach

Otvor na selfie fotoaparát je trochu väčší, ale pri tmavom používateľskom rozhraní to takmer vôbec nevnímate. Rám aj zadná stena sú z kvalitného plastu. Dlhšie strany sú príjemne zaoblené, takže smartfón sa dobre drží. Jemne matná povrchová úprava zadnej steny tiež prispieva k spoľahlivejšiemu držaniu. V tejto cenovej kategórii, samozrejme, nemôžeme očakávať vodotesnosť. Smartfón podporuje aj spoľahlivú biometrickú autentifikáciu pomocou odtlačku prsta, pričom snímač je zabudovaný v oválnom tlačidle na zapnutie/uspatie na pravej strane. Je primerane rýchly a spoľahlivý, je však umiestnený tak, že pri uchopení smartfónu sa s veľkou pravdepodobnosťou dotknete snímača, čo nie je vždy žiaduce, napríklad ak len chcete zobrať smartfón zo stola a dať si ho do vrecka. Vyriešil som to v nastavení, aby sa autentifikácia aktivovala až po stlačení, a nie už pri dotyku snímača. K dispozícii máte aj pohodlné odomykanie snímkou tváre. Je to však len 2D snímka, a tak je táto metóda menej bezpečná. Na hornej strane je 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel či reproduktora a infraport na diaľkové ovládanie zariadení.  

  
Záber vpravo s asistenciou AI má prirodzenejšie farby

Dominantný dizajnový prvok zadnej steny je už spomínaná obdĺžniková platforma s tromi objektívmi fotoaparátov, pričom dva objektívy a LED blesk sú dizajnovo zakomponované do zaobleného obdĺžnika s povrchovou úpravou brúseného kovu. Zadný fotoaparát má síce tri objektívy, no ak nie ste nadšencom mobilnej makrofotografie, dva z nich by sa dali označiť skôr za pomocné. Snímač hlavného fotoaparátu má rozlíšenie 48 megapixelov. Implicitne je nastavený mód zlúčenia viacerých pixelov do jedného, čím sa dosiahne lepšia citlivosť na svetlo pri rozlíšení 12 Mpx, môžete sa však prepnúť aj do natívneho 48 Mpx rozlíšenia. Pri dobrých svetelných podmienkach budú vaše fotky ostré, dobre prekreslené, s dobrou dynamikou jasu a farieb. Zaostrovanie je niekedy nepatrne pomalšie, ale výsledkom je zvyčajne dobrý záber. Pri večernom fotení očakávajte skôr priemerné výsledky a často zaujímavé farby. Niekedy to zlepší nočný režim, prípadne nočné zábery môžete zdokonaliť tak, že umiestnite smartfón na statív alebo opriete o podložku a v režime Pro nastavíte dlhší čas expozície. Celkom dobre funguje aj umelé rozostrenie pozadia. Makro fotoaparát má 2 Mpx snímač, a aby ste získali aspoň jednu dobrú fotku zaujímavého objektu, odporúčam urobiť viac záberov a vybrať použiteľný. Fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom ani teleobjektív tento smartfón nemá, tretí objektív má za úlohu len určenie vzdialeností objektov na účel rozmazania pozadia. Zoom je len digitálny, takže radšej skúste experimentovať s výrezom pri nastavenom rozlíšení 48 Mpx. Príjemne ma prekvapila kvalita selfie záberov, čo poteší hlavne mladých používateľov.


Prirodzené rozostrenie pozadia

Procesor MediaTek Dimensity 700 5G je primeraný cenovej triede smartfónu a je to dobrý kompromis medzi výkonom a nízkou spotrebou. Plynulo zvládne všetky aplikácie a väčšinu bežných hier. Testoval som model so 4 GB RAM a napriek niekoľkým aplikáciám na pozadí bolo používateľské rozhranie plynulé, bez zadrhávania. Batéria vydrží dva dni pomerne intenzívneho používania, prípadne tri dni bežného používania. Reprodukcia zvuku je len monofónna, ale kvalita zvuku je na bežné účely postačujúca.

 
Zábery makroobjektívom

Smartfón má najnovšiu verziu Android 11 s nadstavbou MIUI 12, ktorá je síce špecifická, no prehľadná a umožňuje intuitívne ovládanie. Samozrejme, používateľské rozhranie si môžete prispôsobiť tak, aby vám vyhovovalo. Najväčšiu vychytávku, ktorou je podpora 5G sietí, som pri testovaní na strednom Slovensku zatiaľ využiť nemohol.

Verdikt:

Pri návrhu koncepcie sa prihliadalo na potreby mladých používateľov, ktorým je Redmi Note 10 5G aj vďaka výhodnej cenovke určený.

Technické údaje:

Procesor: osemjadrový MediaTek Dimensity 700 5G MT6833 (2 × 2,2 GHz Cortex A76 + 6 × 2 GHz Cortex A55), 7 nm technológia; grafika Mali-G57 MC2; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 128 GB, slot na kartu SDXC; displej IPS 6,5", FHD+ (1080 × 2400), 20:9, 405 ppi, 90 Hz, 500 nitov; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý: f/1,8, 26 mm (ekvivalent), 48 Mpx; makro f/2,4, 2 Mpx; senzor DOF f/2,4, 2 Mpx, predný fotoaparát: 8 Mpx, f/2,0; sieť: LTE, 5G; konektivita: Wi-Fi 802.11 ac, bluetooth v 5.1, USB Type-C, FM rádio; NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BDS); batéria: 5000 mAh; operačný systém: Android 11 + MIUI 12; rozmery: 161,8 × 75,3 × 8,9 mm; hmotnosť: 190 g

Plusy, mínusy:

+ Podpora 5G, výdrž batérie, 90 Hz displej, dizajn, dobrý predný fotoaparát
- Chýba ultraširokouhlý fotoaparát

Hodnotenie: 8


                                         


                                         

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Xiaomi reakcia na: Redmi Note 10 5G / Elegantný a cenovo dostupný 5G smartfón

10.9.2021 16:09
Xiaomi sú naozaj výborné <b>mobily</b> <a href="https://www.mobilweb.sk/mobil/xiaomi/" title="Mobil Xiaomi">Mobil Xiaomi</a>
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať