SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Reklamná kampaň so šteklivým podtónom oslovila desiatky žien z celého Slovenska

Tlačové správy
0

Organizácia Aj Ty v IT, ktorá ročne organizuje množstvo workshopov, diskusií a akcií s cieľom prilákať do TECH sveta viac dievčat a žien, spustila na jar šteklivú kampaň s headlinom Baby, nechajte si zväčšiť plat. Sympatická blondínka z plagátov tak humorným spôsobom oslovovala ženy s ponukou absolvovať kurz Women Data Academy, a tak sa v priebehu dvoch mesiacov pripraviť na pozíciu dátovej analytičky.

Vo štvrtok, 12. júla 2018, tieto Novovyškolené-a-odhodlané-dátové-guru ukončili svoju intenzívnu prípravu a vydávajú sa na tvoju TECH cestu.

Kurzy pre tie, ktoré túžia po zmene
Humorná reklama mala veľký úspech. Vyše 60 žien prejavilo záujem o zmenu svojho kariérneho smerovania. “Kurz Women Data Academy (WDA) či Women Tester Academy (WTA) organizujeme práve pre tie ženy, ktoré túžia po kariérnej zmene. Po stovkách vzdelávacích aktivít pre stredoškoláčky a mladšie dievčatá nás stále aktívnejšie oslovovali ženy na materskej či zamestnané v iných ako IT odboroch, ktoré chceli vstúpiť do TECH sveta, no nevedeli, kde a ako začať,” spomína na začiatky riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

A práve tam vznikla myšlienka offline kurzov skoro zadarmo s kvalitným a praktickým obsahom pre ženy, ktoré profesnú zmenu vyhľadávajú. Výberový proces je nastavený prísne, kľúčovým bodom je hlavne vnútorná motivácia. “Online doplnkových IT kurzov je veľa, my však ženám ponúkame reálnu skratku do sveta IT, ktorá funguje,” objasňuje kariérna poradkyňa a zodpovedná za výber účastníčiek v Aj Ty v IT Lucia Štellerová. Navyše, kvalitný dátový analytik je v dnešnej dobe popularizácie témy Big data nedostatkovým tovarom. Bez ohľadu na to, či je to muž, alebo žena.

Ide sa do TECH sveta
Po vyše dvoch mesiacoch pravidelných hodín, desiatkách domácich zadaní a mnohých hodín štúdia, tak vo štvrtok, 12. júna 2018 úspešne absolvovalo záverečnú certifikáciu 13 absolventiek kurzu. “Našim cieľom je prepojiť absolventky kurzu s potenciálnymi zamestnávateľmi, ktorí si uvedomujú obrovské kapacity ženského potenciálu a vedia podporiť jeho rozvoj. Pre dievčatá je dôležité začať čo najskôr pracovať v danej oblasti, aby si získané vedomosti utvrdili a vedeli ich ďalej rozvíjať,” objasňuje Kotuliaková. Poukazuje tak na úspech obdobného kurzu s názvom Women Tester Academy realizovaný na jeseň 2017, kde z dvanástich absolventiek deväť získalo pracovnú príležitosť v partnerskej firme.

“Zo školy som mala len minimálne skúsenosti s prácou s databázami, ktoré mi nestačili na to, aby som mohla prácu vykonávať efektívne a práve kurzu WDA vďačím za to, že mi pomohol sa posunúť ďalej. Všetkým váhajúcim skvelo odporúčam,” približuje svoju skúsenosť Simona Kraščenič, úspešná absolventka kurzu, ktorá vyštudovala učiteľstvo psychológie a pedagogiky na Pedagogickej fakulte UMB. Certifikácia kurzu sa realizovala v spolupráci s novým partnerom, spoločnosťou Instarea, dôležitým hráčom na trhu s dátami.

“Hľadali sme nezávislého partnera, ktorý objektívne „preverí“ vedomosti, ktoré sme ženy počas Women Data Academy naučili. Preto Instarea,” približuje Kotuliaková. “Kvalitný dátový analytik sa nebojí preskúmať veľké dáta až na dno a sám nachádza súvislosti, ktoré môžu priniesť inovatívne riešenie. Na jednej strane samostatnosť a marketingový pohľad a na strane druhej aj developerské zručnosti tvoria vyzretého dátového analytika. A práve univerzálny- technicky, obchodne aj štatisticky zručný analytik je raritou a donedávna aj doménou mužov. Preto sme sa rozhodli prispieť k zmene a spojiť sily s Aj Ty v IT. Aj u nás, v mladom slovenskom a inovatívnom scaleupe sa snažíme o rozmanitosť. Tak, ako máme v tíme vedcov, umelcov, športovcov, Slovákov, Čechov, Portugalku či Inda, radi by sme k našim dámam pridali ďalšie. Veríme, že sa nám to podarí aj v spolupráci s Woman Data Academy,“ približuje Peter Fusek, COO Instarea.

 

Women Data Academy v kocke
50 hodín prednášok, 12 domácich úloh, 3 väčšie projekty, 1640 Slack messagov a 2 mesiace štúdia - to sú prvé štatistiky programu Women Data Academy, ktorý s nami absolvovalo 13 dievčat v termíne od 15.mája - 12. júla 2018

“S nasadením ako za mesiac plného pracovného úväzku je až neuveriteľné, kam sa dokázali dámy posunúť a vytvoriť si tak potenciál pre nové možnosti a uplatnenie v oblasti dátovej analytiky, spracovania dát a reportingu,” vymenúva Štefan Šimík, lektor WDA. Za relatívne krátky čas dokázali dievčatá zvládnúť:
• programovací jazyk Python
• základy analytiky v Exceli
• analyzovať a spracovať dáta cez Pandas a SQL
• vizualizovať výsledky cez seaborn a ggplot
• úvod do Machine Learningu a umelej inteligencie - ako ďaľší krok na ceste ku pozícii Data Scientistu, ktorý sa podľa Harvard Business Review vyvíja ako najsexy job 21.storočia

Aj Ty v IT má reálny impact
Aj keď sa jedna z kľúčových aktivít skončila, organizácia Aj Ty v IT už teraz pripravuje jesennú Women Data Academy a Women Tester Academy. “Spätne nás oslovujú mnohé dievčatá a ženy, ktoré nám ďakujú za inšpiráciu alebo reálnu zmenu v profesnom a osobnom živote. Na každú jednu odvážnu a úspešnú absolventku našich kurzov sme veľmi hrdí. To je pre nás veľkým hnacím motorom, a preto už teraz pripravujeme nové aktivity, diskutujeme s firmami o ich potrebách a vytvárame tak ženám nové príležitosti rozbehnúť sa v IT oblasti,” uzatvára Kotuliaková. 

Zobrazit Galériu

Aj Ty v IT

Všetky autorove články
Slovensko reklama online web internet vzdelavanie Digital dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať