SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Reolink Argus PT + Reolink Solar Panel / WiFi kamerka poháňaná slnečnou energiou

0

Firma Reolink v ostatnom čase na našom trhu výrazne zvyšuje aktivitu. Predmetom činnosti sú bezpečnostné monitorovacie zariadenia na rôzne použitia. My sme do testu objednali súpravu, ktorá je podľa slov výrobcu ich najpredávanejšia. Pozostáva z kamery Argus PT a solárneho panela.

Na doma i do práce

Zákaznícka popularita zariadenia Argus PT dozaista tkvie v tom, že ide o lacnú a pritom veľmi slušne vybavenú kameru. Jej konštrukcia je uspôsobená všestranne – na interiérové aj exteriérové použitie. Vonku si poradí v špinavšom či vlhkejšom prostredí.

Udávaný stupeň krytia je IP65, čo znamená úplnú prachotesnosť a odolnosť proti striekajúcej vode, ktorej charakter by mal zodpovedať aj silnému celodennému dažďu. Takúto vodnú smršť sme v rámci testov i simulovali a nedošlo k žiadnej poruche ani k poškodeniu. S výnimkou mriežky na audio, ktorá je však schovaná pod strieškou, sú všetku kritické časti utesnené gumenými krytkami, a tak vzdorujú i nepriaznivým podmienkam.


Slot na kartu microSD v hlave s optikou

Konštrukcia tela je z plastu, ale poriadne tvrdeného a kamera pôsobí naozaj robustne. Koniec koncov má i pol kila, čo je na takéto malé zariadenie (98 × 98 × 122 mm) pomerne vysoká hmotnosť. Držiak je ale subtílny a jeho krehkosť umocňujú aj pohyblivé časti s ozubeným kolieskom s malými zúbkami a prítlakovými skrutkami. A pritom k podstatne ľahšiemu solárnemu panelu sa dodáva poriadny celokovový držiak s guľovou hlavou. Na kamere je ale použitý štandardný 1/4" závit (poznáte z fotoaparátov), takže nahradiť pôvodný stojan niečím iným, solídnejším, je vcelku jednoduché.

Pri monitorovaní vonkajších priestorov bude riešiť aj silu signálu Wi-Fi. Tá sa už, samozrejme, bude odvíjať od viacerých faktorov, dôležité je však poznamenať, že aj vďaka externej anténe má kamera lepší signál než drvivá väčšina mobilných zariadení. Reolink tak pre kvalitu bezdrôtového pripojenia urobil, čo sa dalo. S výkonnejším, rozumne umiestneným routerom v moderných itongových domoch nebudete mať zrejme so signálom najmenšie problémy, nech kameru umiestnite kadekoľvek. Ani pri najvyššej kvalite záznamu.

Dobré je, že segment s optickou sústavou je motorizovaný. Horizontálny pohyb je v rozsahu až 355° a vertikálny 140°. Inými slovami, okrem záznamu priestoru nad kamerou sa pretočíte kdekoľvek, a to pri širokom pozorovacom uhle na záber (105°).

Softvérové nastavenia a kvalita záznamu

Inštalácia cez QR kód nemohla byť jednoduchšia. Zamrzí však absencia desktopovej aplikácie. Podporované sú iba mobilné operačné systémy Android a iOS. K notebooku s OS Windows si tak natívne kameru, žiaľ, nepripojíte. Jedine, že si Android nainštalujete na virtuálny stroj, napríklad cez WMware a podobne. Inak je aplikácia Reolinku intuitívna a funkčne bohatá. Tlačidlá na základnú obsluhu sú v tematických oknách, či už ide o joyistick na pohyb optiky, začatie videozáznamu, fotenie, rýchlu zmenu rozlíšenia, alebo aktiváciu reproduktora. V podrobných nastaveniach však možno nastaviť s veľmi jemným krokovaním citlivosť kamery na pohyb v zornom poli a na základe toho spúšťať záznam. Buď lokálne na kartu microSD, alebo do cloudovej služby Reolinku, ktorá je však na Slovensku stále nedostupná. Prenos je vždy šifrovaný s podporou WEP (ASCII), WPA-PSK a WPA2-PSK.

Nahrávanie môže byť nastavené aj na nepretržité a podrobne si podľa potreby môžete upravovať aj dátový tok nahrávky. Prepínať možno medzi 1080, 720 360p s tým, že sa dá v štyroch krokoch prispôsobiť aj snímková frekvencia (2, 5, 10, 15 fps) či nastaviť obmedzovač bitratu, kde sa už do výslednej kvality premieta aj rôzna intenzita komprimácie.


Používateľské rozhranie obslužnej aplikácie sa Reolinku naozaj podarilo – je prehľadné a nič podstatné v ňom nechýba

Pri najvyššom nastavení (FHD@2048 Kb/s) kvalita záznamu zodpovedá priemernému smartfónu. Poznávacia značka auta zaparkovaného pred bránkou už cez väčšiu záhradu nemusí byť čitateľná. Prekvapivo dobré (a rýchle aj pri náhlych zmenách svetla) je automatické nastavovanie ISO. Prepálený obraz vás preto trápiť najskôr nebude.


Ukážka obrazu v dennom a nočnom režime, rozlíšenie full HD s východiskovým dátovým tokom 1500 kb/s

Na fungovanie a záznam v noci sa využíva tradične systém IR. A hoci výrobca udáva dosah na desať metrov, obraz za touto hranicou sa nestráca, kvalita detailov však prirodzene klesá a nič platný nemusí byť ani šesťásobný digitálny zoom.

K reprodukcii zvuku treba poznamenať, že nejaké ruchy prostredia zachytí, ale hovorené slovo na väčšiu vzdialenosť (3 a viac metrov) sa stráca. Núdzová je aj kvalita vstavaného reproduktora. Z hlasových asistentov je podporovaný Google Assistant a Alexa.

Za zmienku stojí aj funkcia sirény či možnosť notifikácií do aplikácie alebo formou e-mailu pri zaznamenanom pohybe alebo v prípade slabej batérie. O batériu sa však vďaka použitiu solárneho panela obávať nemusíte, aj v jesennom šere pri kratších dňoch indikátor pri nepretržitom zázname počas testov neklesol pod 70 %. Reolink k solárnemu panelu dodáva dlhý štvormetrový kábel, ktorý kameru nedrží nakrátko, čo je praktické. Dokým kamera je v tieni, panel môže byť pokojne na slnečnejšom mieste. Aj takéto drobnosti robia z týchto produktov pozoruhodné zariadenia.


Reolink Solar Panel

Za 130 eur (respektíve 170 eur so solárnym panelom) nesporne ide o jednu z najatraktívnejších kamier vôbec. Produkty môžete zakúpiť v obchode priamo na reolink.com.

„Výborný nízkorozpočtový kamerový systém na doma i do menšieho podniku.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vzhľadom na cenu slušná kvalita záznamu, široké možnosti polohovania, vynikajúce používateľské rozhranie, veľa nastavení/prispôsobení, výhodná cena, ekologická prevádzka
- Iba mobilná aplikácia, subtílnejší držiak

HODNOTENIE: 9/10

• Cena: 129 EUR (kamera) + 40 EUR (solárny panel)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať