ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Report: Hardvérové podujatie PC REVUE na podporu talentovaných stredoškolákov

0

V spolupráci so SOŠ elektrotechnickou v Žiline a poprednými hardvérovými firmami vznikol ambiciózny projekt „SOSEZA HARDWARE EVENT“. V utorok, 6. 3. 2018, úspešne prebehla jeho premiéra.

Do akcie sme zapojili významné spoločnosti, ktoré v značnej miere určujú, kam sa bude v nasledujúcom období uberať nielen vývoj výpočtovej techniky, ale i jej používanie v praxi. Hlavným ťahákom boli februárové procesory AMD APU Ryzen 2400G. Osadené boli v doskách Gigabyte (rôznych formátov i radov, od najnižších po top model – GA-X399 AORUS Gaming 7 s monštruóznym Threadripperom) doplnené o špičkové výkonné pamäte G.Skill Trident Z a Flare X. Ako viete, priepustnosť RAM DDR4 je dnes dôležitá a do výraznej miery formuje procesorový výkon a s uvedením AMD APU i výkon integrovaného grafického čipu.

Zástupca firmy Gigabyte, Dávid Kropáč, v rámci prezentácie predvádzal mimo iné aj minimalistický koncept dosky formátu Mini-ITX s procesorom AMD 2400G. V čase veľmi obmedzenej dostupnosti diskrétnych grafických kariet ide o vhodnú alternatívu do lacnejších počítačov, ktoré je možné dobre uchopiť aj na hry.

Študentov prednášky zaujímali a výklad počúvali pozornejšie než obvykle smiley. V druhom vstupe napínali uši aj pri slovách Jaromíra Rozsívala z hernej divízie ATComputers.

Obsah sa ponášal v hernom duchu, kde obaja páni, tak Jaromír ako i David z Gigabyte zaviedli študentov do tajov fungovania korporácií a poukazovali na dôležitosť tohto trhu. Biznis s počítačovými hrami zažíva totiž v posledných rokoch silnú expanziu, vďaka čomu vytvára veľké množstvo pracovných miest v rôznych oblastiach. Od grafikov, cez programátorov až po tvorcov samotného železa – šikovných elektrotechnikov. Tak snáď i táto akcia, ktorá dovolila študentom „plávať“ medzi najnovším hardvérom, ich motivuje a zvýši záujem o zveľaďovanie svojich vedomostí.  Škola robí všetko preto, aby mali pevné základy, aktuálne napríklad i otváraním nového študijného odboru Elektrotechnika so zameraním na priemyselnú informatiku a elektroenergetiku. Veríme, že v budúcnosti bude i SOŠ elektrotechnická liahňou špičkových odborníkov v tejto oblasti. Už teraz sa študenti predbiehali v aktivite.

Chladný nezostal ani vystavený hardvér a rušno bolo i v sekcii Akasy s mini PC. Žiaci rozoberali, zase skladali a rôzne upravovali zostavy, medzi ktorými sa vynímala i sympatická škatuľka postavená na platforme Mini-STX.

Z tradičných veľkých počítačov sa nezastavilo X-diablo s GTX 1080 Ti obstarávajúce obraz na troch monitoroch. Na tejto zostave fungoval aj závodný simulátor so sedačkou Playseat, kde bolo možné si vyskúšať vizuálne neodolateľný Project Cars 2 na 35" monitore AOC Agon.

Ťažko sa lúčilo i s virtuálnou realitou HTC Vive. Okrem hry DOOM VFR zožala úspech aj aplikácia sprevádzajúca ľudským telom –  Body VR či exkurzia priestorovými mapami Google VR.

Akciu uzavrela marketingová manažérka Gigabyte, Natasha Lee. A to vyhlásením súťaže o vecné ceny. Tie mali získať iba najaktívnejší. Avšak perfektne sa zapájali úplne všetci, tak musela rozhodnúť šťastena, ktorá sa najviac usmiala na Maroša. Ten v týchto chvíľach zrejme vyberá vhodný procesor do svojej novej základnej dosky.

Za podporu ďakujeme aj spoločnosti Nikon, ktorá nám na foto-dokumentáciu ochotne zapožičala zrkadlovku D500. Videoreportáž z akcie je dostupná na cas.sk


Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
PC REVUE SOS hardverova firma

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať