ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Revolučná molekula odvracia starnutie, posilňuje mozog a znižuje zápaly

3

Prevratný objav výskumníkov z Anderson Cancer Center na Texaskej univerzite odhalil molekulu, ktorá môže zvrátiť starnutie, zlepšiť zdravie mozgu a znížiť zápal. Výskumný tím obnovil mladistvé hladiny enzýmu telomerázy, čo viedlo k zníženiu príznakov starnutia na laboratórnych modeloch. Ak sa tieto zistenia prenesú aj na ľudí, mohli by otvoriť cestu k novej liečbe chorôb súvisiacich s vekom, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, srdcové choroby a rakovina.

V štúdii uverejnenej v časopise Cell sa identifikovala malá molekula, ktorá obnovila normálnu hladinu telomerázy (TERT), ktorá sa s vekom zvyčajne znižuje. Udržanie hladiny TERT v starnúcich modeloch pomohlo znížiť starnutie buniek, eliminovať zápal tkanív, stimulovať rast nových neurónov na zlepšenie pamäti, zlepšiť nervovo-svalové funkcie a zvýšiť silu a koordináciu. TERT ovplyvňuje aj expresiu génov, ktoré sa podieľajú na neurogenéze, učení, pamäti, starnutí a zápale.

Obnovením hladiny TERT na úroveň z mladosti vedci preprogramovali expresiu génov, čo viedlo k zlepšeniu poznávacích schopností a svalovej výkonnosti a zároveň k odstráneniu markerov ochorení súvisiacich s vekom. Vedci vyvinuli liek na obnovenie hladín TERT. Preskúmali viac ako 650 000 zlúčenín a našli zlúčeninu aktivujúcu TERT (TERT activating compound – TAC) s malou molekulou, ktorá obnovuje mladistvú úroveň TERT.

Objav TAC predstavuje významný pokrok v chápaní a potenciálnej liečbe starnutia a chorôb súvisiacich s vekom. Hoci je potrebný ďalší výskum na potvrdenie jeho bezpečnosti a účinnosti u ľudí, doterajšie výsledky sú prísľubom pre nové terapie zamerané na základné mechanizmy starnutia. Tento výskum môže v budúcnosti viesť k lepšiemu zvládaniu chorôb súvisiacich s vekom, čo v konečnom dôsledku ponúka nádej na zdravší a dlhší život.

Zdroj: thebrighterside.news.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

odporucanie reakcia na: Revolučná molekula odvracia starnutie, posilňuje mozog a znižuje zápaly

8.7.2024 21:07
Mali by ste sa viac sustredit na kvalitu a nie kvantitu a clanky ukradnute a len prelozene. Chyba tu originalny obsah.
Reagovať

RE: odporucanie reakcia na: odporucanie

9.7.2024 14:07
Originálny obsah spoznáš tak, že sa redaktor podpíše pod článok svojím menom. Tu nechýba originálny obsah, originálny obsah zodpovedá počtu dostupných redaktorov. Tu chýbajú redaktori.
Reagovať

Kchúl reakcia na: Revolučná molekula odvracia starnutie, posilňuje mozog a znižuje zápaly

8.7.2024 07:07
Ešte keby tá pilulka aj prinavrátila vlasy a prolongovala erekciu, tak vedci dostanú nobelovu cenu. Takto je to odsúdené na zapadnutie prachom v šuflíku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať