SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Riziká a nástrahy sociálnych sietí

Bezpečnosť
5

Dnešný svet si nedokážeme bez online prostredia ani predstaviť. Denne používame sociálne siete, prostredníctvom ktorých zdieľame svoje zážitky, komunikujeme s priateľmi či s rodinou. Avšak ani tento zdanlivo bezpečný priestor nie je bez rizík. Na čo by si mali spotrebitelia dávať pozor a ako môžu zabrániť prípadným problémom?

Nakupovanie cez sociálne siete

Samotné nákupy nemusia byť vôbec ničím rizikovým. Máte doma prebytočné oblečenie, ktorého sa chcete zbaviť a ideálne si privyrobiť pár eur? Predaj je skvelou možnosťou, pričom množstvo sociálnych sietí ponúka možnosť predaja prostredníctvom pár klikov. Ak ste na opačnej strane a tovar nakupujete, môže sa vám stať, že tovar nepríde v poriadku, prípadne vôbec. Výnimkou však nie sú ani prípady, kedy spotrebitelia (či už na strane kupujúceho, alebo predávajúceho) prídu prostredníctvom premyslených podvodov o veľkú sumu peňazí.  

Podozrivé odkazy

Ďalším veľkým rizikom sú podozrivé odkazy. Na tie môžu spotrebitelia naraziť pri nákupe, predaji, ale aj pri bežnej komunikácii. Väčšina používateľov sociálnych sietí sa už stretla so situáciou, keď im prišiel odkaz od kamaráta, príbuzného alebo kolegu z práce, pri ktorom bol napríklad text: „Si to ty?“ Používatelia často na takéto odkazy klikajú. Správa však často nepríde od kamaráta, ale z profilu, ktorý kamaráta pripomína, prípadne z jeho napadnutého účtu.

Obrana pred týmito praktikami nie je jednoduchá. Ideálne je na žiadne odkazy neklikať, avšak v bežnej komunikácii sú často užitočnými pomocníkmi. Odporúčame preto kamaráta spätne kontaktovať a požiadať ho o bližší popis odkazu, pretože napadnuté účty spravidla pošlú len túto správu s odkazom a následne už nereagujú. Ak potom odosielateľ správy nebude vedieť, že odkaz poslal, ide pravdepodobne o napadnutý účet.

Ak bol odkaz odoslaný z vášho profilu, odporúčame sa ihneď odhlásiť zo všetkých zariadení (väčšina sociálnych sietí ponúka túto možnosť na jedno kliknutie) a zmeniť heslo na bezpečnejší variant. Rovnako odporúčame zmeniť heslá aj na pridružených účtoch, teda napríklad na prihlasovacom e-maile. V prípade, že máte problém zapamätať si rôzne heslá, môžete využiť služby manažéra hesiel.  

Predplatné NEXTECH 2023

Súťaže

Časté problémy sú spojené aj s rôznymi súťažami na sociálnych sieťach. Najväčším problémom je to, že mnoho súťaží je skutočných a nie vždy je tak jednoduché rozpoznať, či nejde o podvod. Dôležitým bodom je kontrola profilu, ktorý súťaž zdieľa. Ak ide o celosvetovú spoločnosť a na týchto stránkach je iba pár sto sledujúcich, je pravdepodobné, že ide len o napodobeninu týchto stránok. Je tiež dobré sledovať URL adresu, s pomocou ktorej je možné podvod v niektorých prípadoch odhaliť. Časté sú aj „preklepy“ v názvoch stránok, prípadne nahradenie písmen inými znakmi (napríklad znak | namiesto písmena I alebo číslo 0 namiesto písmena O).

Zároveň je dobré zamyslieť sa nad súťažou aj kriticky. Vyplatí sa spoločnosti rozdať všetkým súťažiacim vouchery v hodnote 200 EUR? Hoci súťaže často vyvolávajú dojem, že spoločnosť „utráca“ na spotrebiteľov, oveľa častejšie ide o premyslené marketingové stratégie, ktoré spoločnostiam vo výsledku zarobia omnoho viac. V neposlednom rade spotrebiteľom odporúčame, aby si súťaže overili priamo na stránkach danej spoločnosti.

Vo väčšine prípadov bude táto súťaž propagovaná aj mimo sociálnej siete, aby ju našiel čo najvyšší počet potenciálnych súťažiacich. Ak je akcia propagovaná len na jednej sociálnej sieti, odporúčame zvýšiť obozretnosť a starostlivo zvážiť, či sa do nej zapojiť. Výsledkom týchto podvodných súťaží býva často správa, prípadne odpoveď na komentár, ktorý obsahuje odkaz. Ten môže byť už sám o sebe škodlivý a napadnúť účet. V iných prípadoch si podvodník prostredníctvom neho vyžiada údaje, ktoré potom môže zneužiť. Môže ísť napríklad o číslo platobnej karty.  

Sľubovaný dar

Z času na čas sa stane, že sa na sociálnych sieťach objaví úplne cudzia osoba, ktorá tvrdí, že má prístup k väčšej sume peňazí (napr. dedičstvo), ale potrebuje najskôr zaplatiť poplatok, aby s financiami mohla disponovať. Môže ísť o osoby, ktoré sa vydávajú za zahraničných vojakov, prípadne doktorov na misách. Spravidla však tieto osoby po zaslaní požadovanej čiastky úplne zmiznú a nedajú sa nájsť, v iných prípadoch môžu požadovať ešte ďalší doplatok.

Spotrebitelia by si však mali uvedomiť, že úplne cudzia osoba nebude mať záujem deliť sa o peniaze s náhodným človekom, na ktorého narazila na sociálnych sieťach. V podobnom duchu sa nesú aj podvody, pri ktorých sa dotyčný „zamiluje“ a potrebuje požičať peniaze na cestu na Slovensko. Spotrebitelia by preto mali byť veľmi obozretní a na podobné správy ideálne vôbec nereagovať.

Výhodné investície

Menej časté, ale rozhodne nie výnimočné, sú ponuky výhodných investícií. Môže ísť o investície do kryptomien, kedy spoločnosť zaručuje istý výnos. Medzi športovými nadšencami sa však môžeme stretnúť aj s tipmi na stávky, ktoré „zaručene znásobia vklad“. Je dôležité upozorniť, že žiadna investícia nie je zárukou zárobku a peniaze spotrebiteľov sú tak v nebezpečenstve. Investície samotné, samozrejme, nie sú zlé, ale mali by sa uskutočňovať u overených spoločností a s peniazmi, o ktoré si spotrebitelia môžu dovoliť prísť.

Zneužitie údajov zo sociálnych sietí

Udaje na sociálnych sieťach môžu byť využívané aj inde. V poslednom čase sme sa stretli s niekoľkými prípadmi, keď podvodníci využili údaje (meno, priezvisko a dátum narodenia), ktoré potom zaslali spotrebiteľom na overenie formou SMS, pričom sa vydávali za štátne inštitúcie. „V jednej SMS žiadali podvodníci registráciu na podvodnej stránke kliknutím na odkaz. Údajným odosielateľom bolo Ministerstvo financií SR a účelom malo byť vyplatenie príspevku na energie,“ uvádza Hekšová konkrétny prípad.

Ľudia by však aj tu mali spozornieť a skontrolovať si priamo na stránkach danej inštitúcie, či žiadosti o takýto príspevok vôbec prebiehajú. Zároveň je veľmi nepravdepodobné, že by sa podobné príspevky žiadali formou SMS. Predísť týmto problémom je možné aj pomocou obmedzenia viditeľnosti týchto údajov. Väčšina sociálnych sietí požaduje iba zverejnenie mena – dátum narodenia a ďalšie údaje možno potom obmedziť tak, aby ich nevidel nikto nepovolaný.

Ako sa vyvarovať problémom

Všeobecná rada pre tieto prípady je neklikať na odkazy, pri ktorých si spotrebiteľ nie je úplne istý, kam vedú. Ani odkaz, ktorý príde z profilu známeho, nie je bezpečný a je dobré si overiť, či ho skutočne odoslala práve táto osoba. Pri ostatných prípadoch je dôležité si dobre premyslieť, či je reálne, aby bola určitá ponuka (či istý zárobok) skutočná. Prípadne môžete prebrať situáciu s blízkou osobou, ktorá môže celú vec zhodnotiť s určitým odstupom a pomôcť tak predísť strate financií či zneužitiu osobných údajov. Len čo spotrebiteľ peniaze pošle, je potom veľmi ťažké získať ich späť. Pri vyplnení osobných údajov je zároveň prakticky nemožné zamedziť ich ďalšiemu šíreniu.

Zobrazit Galériu

dTest

Všetky autorove články

5 komentárov

Cyril Vivian reakcia na: Riziká a nástrahy sociálnych sietí

15.9.2023 20:09
Please visit
(http://dradodalovetemple.com)

i am here to give testimony on how this powerful spell caster called Dr Adoda helped me to fix my relationship. i was heartbroken when my fiancee told me he is no longer interested in marrying me because he was having an affair with the other woman where he work. I cried and sobbed every day, until it got so bad that I reached out to the Internet for help, that was when i read a review about the great work of Dr Adoda, then i contacted him for help to get my lover back, he helped me cast a powerful (reconciliation love spell) and to my greatest surprise after 48 hours of doing the love spell my Fiancee came back on his knees begging me to forgive him We are now happily married and all thanks goes to Dr Adoda Wonders for helping me save my relationship you can contact Dr Adoda through his email address: adodalovespelltemple440@gmail.com or WHATSAPP him on+2348112825421
Reagovať

Chcem, aby sa môj bývalý manžel vrátil tento rok domov reakcia na: Riziká a nástrahy sociálnych sietí

1.9.2023 04:09
⁣Som Katarína Šišoláková Chcem všetkým vydať svedectvo o svojom živote. ako som bola vydatá za svojho manžela, milujem ho tak veľmi, že posledných 8 rokov sme boli manželmi a máme dve deti. keď išiel na dovolenku do Francúzska, stretol pani menom Mary, a keď sa vrátil, povedal mi, že už nemá záujem o naše manželstvo. Bol som taký zmätený a hľadal som pomoc, že neviem, čo mám robiť, kým som nestretol moju kamarátku slečnu Pašu a nepovedal som jej o svojom probléme. povedala mi, aby som sa nebál, že už mala podobný problém a predstavila mi muža menom Dr. WAVA kúzlo lásky, ktoré očarilo jeho ex a po 2 dňoch ho priviedlo späť k nej. Slečna Pasha ma žiada, aby som kontaktoval Dr. WAVA kúzlo lásky o pomoc. Kontaktovala som ho, aby mi pomohol priviesť môjho manžela späť, a požiadal ma, aby som sa nebál, že bohovia jeho štyroch otcov budú za mňa bojovať. Dva dni mi povedal, že ma a môjho manžela dá opäť dokopy. Po dvoch dňoch mi môj manžel zavolal a povedal, že je mu ľúto, že ma tak veľmi miluje a chce, aby sme sa vrátili, bola som prekvapená, že som ho videla a začal plakať o odpustenie. Práve teraz som najšťastnejšia žena na planéte za to, čo pre mňa a môjho manžela urobil tento úžasný čarovač, môžete sa skontaktovať s Dr. WAVA e-mailom; drwava3@gmail.com Môžete tiež Whatsapp alebo viber ho na +22960784513 a ja viem
Reagovať

Som vďačný reakcia na: Riziká a nástrahy sociálnych sietí

30.8.2023 20:08
Dobrý deň, volám sa Mavis Marian Agure z USA. Chcem svetu povedať o veľkom a mocnom zosielateľovi kúziel menom Dr. UDAMA ADA. Môj manžel ma podvádzal a už sa nezaväzoval ku mne a našim deťom, keď som sa ho opýtala, v čom je problém, povedal mi, že sa do mňa nemiloval a chcel sa rozviesť, bola som taká zlomená, že som plakala veľa dní a nocí ale odišiel z domu bez toho, aby povedal, kam ide. Hľadal som niečo online, keď som uvidel článok o tom, ako skvelý a mocný Dr. UDAMA pomohol toľkým v podobnej situácii ako ja, jeho e-mailová adresa tam bola, tak som mu poslal e-mail, v ktorom som mu povedal o svojom probléme, povedal mi, že vráti sa ku mne do 24 hodín, ak urobím všetko, o čo ma žiada, čo som urobil, ako ma požiadal, v deň hniezdenia sa môj manžel na moje najväčšie prekvapenie vrátil domov a plakal a prosil ma, aby som odpustila a prijala môže vám tiež pomôcť kontaktovať ho ešte dnes; E-mail udamaada@yahoo.com Zavolajte / WhatsApp +18185329812
Reagovať

Jira reakcia na: Riziká a nástrahy sociálnych sietí

5.8.2023 13:08
Som veľmi rád, že sa môžem podeliť o svoje úžasné svedectvo. Môj život sa za 48 hodín úplne zmenil. Vidím sa v zrkadle a usmievam sa. Prvýkrát po veky dôverujem v seba a svoje schopnosti. Mám svojho priateľa späť v mojom živote s pomocou Dr ALASHIRA. Povedal prepáč 48 hodín po vytvorení kúzla. Povedal, že si uvedomil, že sa v skutočnosti nikdy nechcel rozísť; nezvládol tú emocionálnu batožinu, ktorú som so sebou neustále nosil. Obaja sme si navzájom odpustili. Som živým dôkazom toho, čo doktor ALASHIRA dokáže, pretože medzi nami obnovil lásku a šťastie a všetko je teraz úžasné viac ako kedykoľvek predtým. Každý, kto má problém vo vzťahu, môže kontaktovať Dr ALASHIRA prostredníctvom e-mailu: dralahalah@gmail.com Môžete tiež WhatsApp +2349160146456 alebo +2348115720823. Miller Hilton
Reagovať

nira999 reakcia na: Riziká a nástrahy sociálnych sietí

28.7.2023 00:07
Dobrý deň, volám sa Nira. Roky som mala vzťah s Andersonom, no on sa so mnou rozišiel. Skúšal som všetko možné, aby som ho dostal späť, no všetko bolo márne. Naozaj som ho chcela späť kvôli láske, ktorú k nemu cítim. So všetkým som ho prosila, sľubovala, no odmietol. Vysvetlil som svoj problém svojej kamarátke a ona mi navrhla, aby som kontaktoval čarovača, ktorý by mi mohol pomôcť zoslať kúzlo, aby som ho priviedol späť. Hoci som na kúzla nikdy neverila, neostávalo mi nič iné, len to skúsiť. Tak som poslal e-mail čarovačovi a ten ma uistil, že do troch dní bude všetko v poriadku a môj bývalý sa mi vráti. Prekvapivo sa to stalo na druhý deň okolo 16:00. Môj bývalý mi zavolal, za všetko sa ospravedlnil a povedal, že ma chce späť, pretože ma veľmi miluje. Bola som taká šťastná a vrátila som sa k nemu. Začali sme spolu opäť šťastne žiť. Sľúbil som každému, koho poznám, kto má problém so vzťahom, že ho odkážem na jedného skutočného a mocného čarodejníka, ktorý mi pomohol s mojím problémom. Ak potrebujete jeho pomoc, môžete mu poslať e-mail na babawalewiseman01@gmail.com. Ponúka rôzne druhy kúziel, vrátane kúziel lásky, kúziel stratenej lásky, rozvodových kúziel, manželských kúziel, kúziel viazania, lámania, vyhostenia milovanej osoby z minulosti, kúziel na povýšenie, kúziel na uspokojenie a liečby akýchkoľvek chorôb, ktorými trpíte. Kontaktujte ho pre trvalé riešenie akéhokoľvek problému, ktorý by ste mohli mať.
cez babawalewiseman01@gmail.com WhatsApp +2348136951551
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať