ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

RoboCat vďaka schopnosti sebazdokonaľovať sa prinesie úplne novú generáciu robotov

0

Spoločnosť DeepMind patriaca Googlu nedávno predstavila RoboCat, nového sebazdokonaľujúceho robotického agenta. Vďaka svojej prispôsobivosti, schopnosti učiť sa nové úlohy a ovládať širokú škálu robotických ramien je RoboCat významným krokom vpred vo vývoji umelej inteligencie a robotiky. Pozoruhodné schopnosti robota sú výsledkom jeho nového tréningového cyklu, ktorý ho podnecuje, aby sa zdokonaľoval. V tomto cykle agent postupom času zlepšuje svoj výkon tým, že prechádza postupnosťou fáz, ktoré mu umožňujú učiť sa a prispôsobovať sa novým okolnostiam.

RoboCat najprv zhromaždí veľké množstvo ukážok novej úlohy, aby naštartoval proces učenia. Tieto ukážky sa vytvárajú prostredníctvom manuálnej manipulácie s robotickým ramenom. Po zozbieraní sto až tisíc príkladov správania sa RoboCat jemne doladí na jednotlivé úlohy. Prostredníctvom tohto prístupu sa vyvinie spin-off agent, ktorý je optimalizovaný na danú úlohu. Sústredením svojho úsilia dokáže RoboCat lepšie zvládnuť aktuálnu výzvu. 

Spin-off agent potom opakuje naučený postup alebo používa robotické rameno na zber údajov v priemere 10 000-krát. RoboCat môže vďaka tomuto zdĺhavému cvičeniu nazbierať úplnejší a rozmanitejší tréningový súbor. Agent je schopný učiť sa zo širokej škály situácií vďaka kombinácii reálnych a simulovaných údajov. RoboCat sa aktualizuje tak, že sa trénuje na novom súbore údajov. Táto novšia verzia ťaží z nahromadenej skúseností svojich predchodcov, vďaka čomu sa z neho stáva sofistikovanejší a efektívnejší robotický agent. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Gato, základná multimodálna paradigma RoboCatu, mu umožňuje spracovávať jazyk, vizuálne prvky a akcie vo virtuálnom aj reálnom prostredí. Gato je základom schopnosti RoboCatu učiť sa a prispôsobovať. RoboCat teraz môže vďaka architektúre Gato používať obrovský súbor trénovaných údajov so sekvenciami obrázkov a akcií z mnohých rôznych robotických ramien vykonávajúcich mnoho rôznych úloh. Tréning RoboCatu je posilnený tým, že má prístup k multimodálnym schopnostiam Gato, vďaka čomu je agent univerzálnejší a pripravenejší na rôzne úlohy.

Výnimočná schopnosť RoboCatu rýchlo sa učiť a prispôsobovať novým robotickým ramenám je výsledkom jeho pozoruhodného tréningu. Dokáže sa prispôsobiť novým situáciám, pretože bol intenzívne trénovaný a má prístup k miliónom trajektórií skutočných a hypotetických robotických ramien. RoboCat je taký prispôsobivý a rýchlo sa učí, že si dokáže osvojiť prácu nových robotických ramien len za niekoľko krátkych hodín. Napríklad po zvládnutí dvojprstových chápadiel môže RoboCat ľahko prejsť na ramená s trojprstovými chápadlami, ktoré majú dvakrát viac ovládaných vstupov.

Zdroj: readwrite.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať