
Prečo si čoraz viac mladých ľudí kupuje „hlúpy telefón“?
Vo svete posadnutom smartfónmi môže byť prekvapujúce, že čoraz viac tínedžerov si namiesto nich vyberá „hlúpe telefóny“. Osekané, základné mobilné zariadenia, ktoré sme používali pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, sa vracajú do rúk mladšej generácie, pretože tínedžeri sa snažia znovu získať nezávislosť od technológií. „Tento trend je naozaj o tom, že ľudia preberajú kontrolu nad vlastným digitálnym životom,“ dodáva. Hlúpe telefóny (zvyčajne véčkové modely) so svojimi obmedzenými funkciami poskytujú jednoduchší a menej návykový používateľský zážitok ako ich náprotivky v podobe smartfónov.
Tieto zariadenia ponúkajú základné telefónne funkcie, ako je telefonovanie a posielanie textových správ. Eliminujú tak pokušenia platforiem sociálnych sietí, ktorým podľa prieskumu uskutočneného s viac ako 40-tisíc účastníkmi v aplikácii Real Research, ktorá slúži na online prieskum, venuje v priemere viac ako 7 hodín denne vyše 50 % tínedžerov. Ukázalo sa, že dlhé hodiny rolovania majú škodlivý vplyv na našu psychickú pohodu. Viaceré štúdie preukázali potenciálnu súvislosť medzi nekonečným posúvaním textu a rozvojom symptómov hyperkinetického syndrómu, depresie, úzkosti a nedostatku spánku.
Silberbauer si
myslí, že nárast počtu hlúpych telefónov (dumbfónov) poukazuje na rastúce povedomie tínedžerov o vplyve technológií na ich vlastné duševné zdravie. „Myslím si, že to môžete vidieť u niektorých skupín obyvateľstva generácie Z – sú unavení z obrazoviek,“ povedal Jose Briones, influencer a moderátor subredditu r/dumbphones. Na subreddite sú používatelia vyzývaní, aby sa „pripojili k revolúcii a užívali si jednoduchý život“.
Mileniáli teraz starnú a v posledných rokoch ich kultúru uchvacuje nostalgia. Zároveň sa zdá, že generácia Z, ktorá vyrastala pred obrazovkami, je fascinovaná minulosťou, ktorú nemohla zažiť. Napríklad videohry inšpirované retro štýlom s pixelovou grafikou a jednoduchou hrateľnosťou si opäť získali oddaných priaznivcov. Aký je rozdiel medzi smartfónom a dumbfónom? Zatiaľ čo smartfóny ponúkajú pokročilé funkcie, ako je nekonečné množstvo aplikácií, sociálne siete a dotykové displeje, dumbfóny sú navrhnuté ako „základné telefóny“ s obmedzenými funkciami a možnosťami.
Dnešné modely však nie sú úplne rovnaké ako tie zo začiatku storočia. Medzi zlepšenia patrí pokrytie sieťou 4G, modernizované fotoaparáty a zlepšené farby. Takisto umožňujú pristupovať k rôznym funkciám a službám, ale telefóny sú navrhnuté tak, aby vám „trochu komplikovali, aby ste to skutočne urobili“. Môžete tak cez víkend byť stále v spojení, ale skutočne prežívať život.
Dumbfóny sa predávajú s rôznymi operačnými systémami vrátane KaiOS, ktorý umožňuje používať odľahčenú verziu aplikácie WhatsApp, ak ju niektorí ľudia potrebujú. Môžete si vybrať, aké funkcie vlastne chcete, a pritom mať telefón s batériou, ktorá pri niektorých z nich vydrží napríklad 31 dní, takže zariadenie môžete nabíjať 12-krát do roka.
Zdroj: euronews.com.