Robot Atlas už dokáže loziť po lešení a hádzať robotníkom náradie

Technológie
0

Spoločnosť Boston Dynamics zverejnila svoje najnovšie demonštračné video týkajúce sa robota Atlas. Zatiaľ čo doteraz sme videli tohto humanoidného robota chodiť, behať, tancovať, liezť po schodoch a robiť parkúr, teraz ho spoločnosť predstavuje ako pomocníka stavebného robotníka stavajúceho lešenie. V scenári si robotník uvedomí, že si zabudol vziať svoje náradie. Tu vstupuje do hry Atlas. Vo videu sa zdá, že hľadá cestu, ako sa dostať k robotníkovi. Nájde drevenú dosku a vytvorí most medzi schodmi a lešením.

Atlas potom nájde tašku s náradím, schmatne ju, prejde po schodoch a cez dosku, a keď je len o úroveň nižšie pod pracovnou plošinou, šikovne hodí tašku k pracovníkovi. Robot sa, samozrejme, nemôže dostať dolu ako bežný robotník, takže po tom, čo z plošiny odtlačí obrovskú drevenú debnu, vyskočí na ňu a po premete pristane na zemi.

V ďalšom videu inžinieri Boston Dynamics vysvetlili, ako naprogramovali palubný softvér Atlasa na používanie dvoch kamier (jednej na farebné obrázky a jednej na zisťovanie hĺbky) na identifikáciu a nájdenie objektov.

NEXTECH

K dispozícii je aj nový program, ktorý zaisťuje, že keď Atlas zdvíha, hádže a premiestňuje predmety, dokáže pochopiť sily pôsobiace na jeho telo a nespadne, keď zdvíha niečo ťažké. Inými slovami, Atlas musí používať svoje telo takmer rovnakým spôsobom ako ľudia, keď zdvíhajú balíky a prenášajú ich. Aj keď sú pohyby Atlasa pôsobivé, programovanie sa vykonáva najskôr v simulácii, aby inžinieri pochopili, ako by ktorýkoľvek z týchto pohybov mohol fungovať na skutočnom robotovi.  

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať