Duolingo je lepšia ochrana pred Alzheimerom ako najnovší prelomový liek

0

Koncom minulého roka bola v časopise New England Journal of Medicine publikovaná klinická štúdia 3. fázy, ktorá získala široký ohlas. Osemnásťmesačná štúdia s 1800 osobami sa sústredila na pacientov v počiatočných štádiách Alzheimerovej choroby. Ukázalo sa, že monoklonálna protilátka nazývaná lecanemab spomalila zhoršovanie pamäti a myslenia o 27 %. Napriek značným vedľajším účinkom lecanemabu, ktoré zahŕňali opuch mozgu u 12 % pacientov a krvácanie do mozgu u 17 %, odborníci tvrdia, že predstavuje najvýznamnejší farmaceutický pokrok v liečbe Alzheimerovej choroby za posledné desaťročia.

Americká Správa potravín a liečiv v zrýchlenom konaní liek schválila pod názvom Leqembi. Farmaceutické giganty Eisai a Biogen čoskoro nato stanovili jeho cenu na 26 500 dolárov ročne. Liek sa podáva ako intravenózna injekcia každé dva týždne. Štúdie však hovoria, že existuje aj bezplatná možnosť „liečby“, ktorá môže byť oveľa účinnejšia. Volá sa Duolingo. Aby bolo jasné, žiadny výskum ešte netestoval, či používanie populárnej bezplatnej aplikácie na učenie jazykov skutočne lieči Alzheimerovu chorobu.

Množstvo publikovaných štúdií však ukázalo, že hovorenie dvoma jazykmi poskytuje pozoruhodnú ochranu pred ňou a odďaľuje nástup symptómov v priemere o päť rokov. Väčšina vedcov si myslí, že bilingvizmus vytvára niečo, čo sa nazýva kognitívna rezerva, odolnosť mysle a mozgu proti poškodeniu. Učenie sa nového jazyka vytvára ďalšie siete nervových spojení v oblastiach mozgu, ktoré tiež riadia pracovnú pamäť, emocionálnu reguláciu a sebakontrolu.

Predplatné NEXTECH 2021

Dvojjazyčné mozgy sa zdajú lepšie prepojené a diverzifikovanejšie, vďaka čomu sú menej náchylné na šírenie Alzheimerovej choroby a jej sprievodné ochromujúce symptómy vrátane zmätenosti, zábudlivosti a preludov. Dôležité je, že štúdie ukazujú, že znalosť druhého jazyka má väčší význam ako to, kedy sa človek naučil nový jazyk, čo naznačuje, že učenie sa nového jazyka v akomkoľvek veku pravdepodobne chráni pred príznakmi Alzheimerovej choroby. Učiť sa nové jazyky aj neskôr v živote s aplikáciami ako Duolingo môže teda byť rovnako obohacujúce, ako aj duševne stimulujúce.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať