ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Robot postaví tehlový múr, aký by dnešný murár asi nezvládol

Technológie
1

Nástup počítačov ovplyvnil aj oblasť architektúry. Dizajnéri môžu robiť aj zložité parametrické tvary, ktoré by bolo náročné kresliť rukou, hoci niektorí architekti ako Gaudí či Eladio Dieste to zvládli aj pred počítačmi. Tí však mali k dispozícii aj skúsených murárov, ktorí vedeli tieto kresby a modely čítať. Dnes by sme takých ťažko našli.

Keď firma Archi-Union Architects obnovovala a rozširovala výstavný priestor v Šanghaji, umelecká skupina Chi She na priečelie navrhla zložitú oblúkovú tehlovú stenu. Z existujúcej budovy vzali staré sivozelené tehly a nechali pracovať robotického murára. Moderná technológia v podobe mechanického ramena vytvorila komplexne zvlnený povrch.

SAMSUNG 4

Morfológia vypuklého povrchu je pekná a umožnila recyklovať staré tehly zaujímavým spôsobom. Pred šesťdesiatimi rokmi využíval Eladio Dieste zakrivené tehlové steny, pretože boli pevnejšie a pritom tenšie. Dnešní architekti môžu použiť parametrický dizajn a robotické nástroje na vytvorenie budov, ktoré sú elegantné a pevnejšie, hoci vyžadujú menej materiálu.

Zdroj: treehugger.com.

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj technika stavba

1 komentár

. reakcia na: Robot postaví tehlový múr, aký by dnešný murár asi nezvládol

1.7.2020 13:07
Hnojacka redakcia, naco pisete, ze dnesny murar by to nezvladol, ked nemate sajnu o pocitacoch a duplom o inych veciach. Samozrejme murar vymuruje hocico. Btw. ta stena na fotke je skareda a neprakticka. Mat robotov, co muruju je fajn, ale nie je to ziadna novinka. Tato foto je stara asi 3 roky.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať